Ставка на осінь: Навіщо Гриценко "подивився в очі" Зеленському

Зустріч Анатолія Гриценка і Володимира Зеленського - це звичайна спроба торгів, замаскована під красиві слова

Ставка на осінь: Навіщо Гриценко "подиви…

Анатолій Гриценко, який за офіційними даними ЦВК у першому турі президентських виборів отримав 6,91% голосів, провів очікувану зустріч з Володимиром Зеленським "очі-в-очі". Зустріч поки що безрезультатну. Але таку, що породжує чимало питань перед другим туром виборів, у яких Зеленський зустрінеться з Петром Порошенком.

Комік, що зумів перший тур виграти та заручитися підтримкою 30,24% виборців, про цю зустріч не згадав. Натомість Гриценко спочатку анонсував її в інтерв‘ю "Українській правді". Ба навіть очікуваннями від неї ділився: казав, що хоче зрозуміти Зеленського, бо це, мовляв, і його країна теж, в якій йому жити. Оскільки Зеленський в другому турі виступає в ролі фаворита, мотиви зустрічі із коміком самого полковника були підозрілими. Мовляв, Гриценко йшов до Зеленського по посаду або ж домовлятися про співпрацю. Сам полковник не дуже й спростовував підозри. Вже згаданій "УП" він говорив щодо можливості подальшої співпраці із Зеленським наступне: "Не можу зараз сказати. Зможу після зустрічі з ним очі-в-очі. Це, по факту, людина, яка отримала шанс стати главою держави. І питання країни, народу – це зараз питання №1. І для нас, і для зарубіжних партнерів, які зараз трохи очі порозкривали. Має бути якась ясність. І якщо я побачу щирість намірів, якщо повідпадають напівбрудні історії, які гуляють, якщо я переконаюсь, що це для країни може стати певним шансом, то тоді я озвучуватиму певні свої поради. Але я спершу хочу відчути цю людину, бо це і моя країна".

До того ж, Гриценко досить позитивно відгукувався про нестандартну і дещо незвичну для України кампанію Зеленського, якою комік сплутав всім карти. А от Петра Порошенка "перший непрохідний" називає "вбивцею шансу", якого в України із ним не буде. І додає, що президент, буцімто, вів проти нього брудну кампанію на знищення рейтингу, хоча і визнає, що окрім Зеленського і Банкової його карти сплутав Ігор Смешко, що зіграв на його електоральному полі. 

Та вже після зустрічі із Зеленським Гриценко написав про свої враження.

Тут важливі одразу декілька моментів. По-перше, Гриценко пише, що Зеленський не готовий бути президентом, але розуміє відповідальність та старатиметься. По-друге, більша частина його посту, окрім першого пункту, швидше є позитивом на адресу коміка. І з корупцією він боротиметься, толерувати її не буде; і Україну не здасть Росії, не розверне її від ЄС і НАТО в протилежний бік; принижувати українську мову не буде (чомусь українець має радіти, що принижувати не будуть. А розвивати?); і перед Коломойським зобов‘язань нема та кадрові призначення в силові органи ніяк не розподілені, правда із власною командою він теж не визначився; ну і на дебати піде, звісно. До речі, Порошенко запросив Зеленського 14-го квітня на "Олімпійський"... От тільки свій голос за Зеленського Гриценко може віддати лише тоді, коли той презентує команду. Ще й таку, яка полковнику близька. А оскільки комік обіцяв зробити це після другого туру - доля голосу під питанням. 

Загалом - ніякої конкретики. Але висновки робити можна. 

Перший. Гриценко навряд чи домовився із Зеленським на даному етапі. Мова навіть не про умовні посади в РНБО чи Міноборони, на що потенційний президент або вплинути не може, або ж здатен частково, а про майбутні спільні дії в парламенті. "Громадянська позиція" Гриценка спробує увійти в парламент восени і полковник дуже сподівається не розгубити свої майже 7% до того часу. Хоча всім відомо, що результат, здобутий на президентських виборах, за тривалий час до осені може просісти. А подолання 5% бар‘єру і фракція в парламенті, навіть з умовних 20 нардепів, дає можливість торгуватися із потенційною владою про місце в коаліції. Про відсутність домовленостей навіть усних свідчить тональність посту Гриценка. Але це точно не кінець історії. Швидше за все, вона може продовжитися вже після виборів президента в залежності від результату Зеленського.  

Другий. У парламент Гриценко, швидше за все, піде окремо від "Самопомочі" Садового. Якщо раніше вони із мером Львова (коли зливалися перед виборами) планували спільну парламентську кампанію, про що говорив і сам Гриценко, то нещодавно Садовий особисто перекреслив ці сподівання. "Самопоміч" піде на вибори самостійно і стане прямим конкурентом Гриценка - в них дещо спільне електоральне поле. Полковник діятиме разом із "Народним контролем", "Європейською партією", "Хвилею", "Рідною Країною" і  "Альтернативою", які раніше згуртувалися навколо нього. Садовий же вдало замаскував свій справжній рейтинг, знявшись на користь Гриценка у президентських перегонах. І тепер ніхто не знає, чи є в нього бодай 2% підтримки. Асоціація виникає лише з показниками Гриценка, що дає шанс Садовому нарощувати до осені. В той же час Гриценку, поки він не почав здуватися, варто пропонувати себе фаворитам президентських виборів. З Порошенком у нього точно діла не буде... А із Зеленським можна пробувати.

Третій. Тут також потрібно розуміти, яким є електорат Гриценка і чи може він якось власним виборцем (а за нього проголосували понад 1 млн людей), допомогти комусь із учасників другого туру. Виборець - це не валіза з ручкою. І майже 7% голосів Гриценко, навіть підтримавши когось відкрито, не передасть іншому кандидату. Натомість заохотити свого виборця голосувати так чи інакше він може. Електорат Гриценка - це люди, які голосували проти Порошенка, бачили в екс-міністрі оборони Гриценку чесну і в чомусь сильну руку, яка виявилася слабшою за Смешка в деяких моментах - звідси і результат обох цих людей. Також були серед виборців Гриценка люди, які виступають за боротьбу із корупцією - Найєм, Заліщук і частково Лещенко в команді полковника мали б їх притягнути. Та в другому турі електорат Гриценка точно розділиться. Сам же полковник явно кинув меседж виборцям, що з Порошенком майбутнього нема, а із Зеленським - невідомо що буде, та він із ним бодай розмовляє. Варто запідозрити, що якби із Зеленським вдалося про щось домовитися, то і риторика б різко змінилася на позитивну.

 В той же час, сам Гриценко на даному етапі може бути непотрібний Зеленському. Всі предметні розмови коміку актуальніше вести у випадку перемоги в другому турі. Тоді в нього вже буде залізна позиція сили. І не виключено, що під парламентську кампанію, у якій братиме участь "Слуга народу", опрацьовуватимуться різного роду політичні союзи. От тільки Гриценку варто б подумати, як перемогти і потрапити в парламент, конкуруючи з "Самопоміччю", "Свободою", тією ж "Силою людей", "Батьківщиною" ба навіть в чомусь БПП, не кажучи вже про "НФ". 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme