Головна популістка дня: Богомолець, яка піариться на спрощенні імпічменту президента

Номінується кандидат у президенти Ольга Богомолець, яка озброїлася технологією спрощення процедури імпічменту

Головна популістка дня: Богомолець, яка…

Її номінувала група "Антипопулісти" у соцмережі Facebook, передає Depo.ua.

"У США, наприклад, якщо президента усунули, він не зможе займати почесну або офіційну посаду на службі США. Впевнена, що і в Україні слід створити подібну систему. Якщо Ніксон сам подав у відставку, коли "запахло смаленим", то в Україні – країні з поки що відсутнім інститутом репутації – таке практично неможливо. Тому не треба сподіватися на моральність президента! Треба чітко прописати процедуру і спростити її!", - написала вона у блозі на "Українській правді".

У наших політиків є практика висмикувати для підтвердження своєї правоти чийсь досвід, і казати, що так само треба робити у нас. Без врахування традицій, історії і, власне, ефективності цього досвіду. В США процедура імпічменту застосовується не лише щодо президентів, а й сенаторів, суддів, федеральних службовців. Декого, приміром, відсторонювали за пияцтво. За всю історію Штатів імпічмент застосовувався нечасто і не завжди успішно. Були і виправдальні рішення. Найвідоміші стосуються саме президентів: у Сенаті виправдали Ендрю Джонсона у 1868 році та Білла Клінтона у 1999 році. Згаданий Богомолець Ніксон дійсно пішов у відставку до початку відсторонення його від влади, проте варто нагадати, що його наступник, Джеральд Форд, амністував попередника.

Процедура імпічменту в США складна, зокрема, під час слухань в Сенаті передбачена не лише публічність, але й змагальність – сторона обвинувачення і сторона захисту надають свої докази, а сенатори, які присягають виконувати свої обов'язки чесно, у підсумку виносять свій вердикт двома третинами голосів. Тому розповіді про легкість процедури імпічменту в США – казочки і популізм.

Імпічмент як законний спосіб усунення глав держав та інших чиновників існує далеко не у всіх державах, і вони без цього якось живуть. Приміром, в Європі так з посади зняли лише президента Литви Роландаса Паксаса в 2004 році. Йому інкримінували порушення Конституції країни. Тому, коли вже говорити про імпічмент, краще все ж згадувати цей приклад. Однак і він недосконалий в якості передвиборчого піару для наших кандидатів, адже за рік після відсторонення розширена колегія Верховного суду Литви виправдала Паксаса. В 2011 році ЄСПЛ визнав пожиттєву заборону Паксасу балотуватися в литовський парламент і в президенти незаконною і зобов'язав Сейм усунути з Конституції норми, які створюють перепони для цієї особи. Сейм досі не виконав рішення ЄСПЛ і через це владі Литви доводиться постійно вислуховувати вимоги від європейських структур.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme