Хабарі та шоу з детектором: Чому погрози Зеленського стимулюватимуть корупцію депутатів

Учора голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія якось плутано пояснив про хабарі і свідків. Мовляв,  розслідування про підкуп депутатів монобільшості триває і результат буде. Утім, це пояснення більше нагадує спробу на певний час зняти з порядку денного тему хабарництва серед "нових облич"

Політичний оглядач
Хабарі та шоу з детектором: Чому погрози…

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія пройшов поліграф та прийшов на "1+1" у "Право на владу", куди обіцяв привести свідка корупції "слуг". Але потім передумав. 

"Він (свідок у справі, – ред.) був в одному з правоохоронних органів, надав свідчення. Я його супроводжував, і ми спитали слідчого, чи можна його привести на ефір. Слідчий порадив цього не робити в інтересах слідства. Щодо того, коли ми побачимо, правдива ця версія чи ні, слідчий каже, що десь два тижні їм знадобиться, аби ми всі побачили в ефірі, чому ця людина не з'явилася, і які результати вже є щодо цієї справи", – зазначив Арахамія в ефірі програми "Право на владу" на "1+1". І трохи привідкрив таємницю: "Фактично до нього (свідка) звернувся посередник, в інтересах якого той – і за це йому пропонували гроші – мав внести один із законопроєктів, який прикриває всю цю схему".

Нагадаємо, скандал виник навколо законопроектів авторства "Слуг народу", один із яких пропонував закрити електронні майданчики для оцінщиків нерухомості, які вважають корупційними, інший - здійснити діджиталізацію цієї сфери. Але при цьому оцінщики як явище лишаються. Після того, коли нардепи відмовилися підтримати перший із цих законопроектів, виникла підозра, що зробили вони це не просто так. Далі скандал розвивався досить активно - кілька депутатів, зокрема Олександр Дубінський та Давид Арахамія, пройшли тестування на поліграфі, що стало черговим хайпом, пов'язаним із народними обранцями зі "Слуги народу".

Частині населення шоу з детектором брехні сподобалося. Мовляв, депутати чесні, не побоялися тестування. Старі обличчя точно б такого не зробили. А от критики такої перевірки на правдивість резонно зазначали: по цій історії має бути серйозне розслідування з боку антикорупційних органів, а спроба перетворити все на шоу та гумореску лише шкодить монобільшості. Адже з цієї конкретно взятої історії вони якось вийдуть, однак кризові явища у фракції "зелених" та владі загалом лише поглиблюватимуться. То ж, кажуть критики, Зеленському краще було б зараз радикально позбутися осіб, яких запідозрили у нехороших справах, віддати їх в руки НАБУ, а потім, можливо, й правосуддя, аніж відкладати це на потім.

А потім обов'язково буде. Чому? Президент чітко дав зрозуміти "слугам" у парламенті, що він їх розжене, якщо вони не виправдають сподівання. Тобто, братимуть хабарі, займатимуться "кнопкодавством", лобіюватимуть сумнівні закони і так далі.  Історія, яка спричинила підозри в корупції, виникла вже після великої прес-конференції Зеленського, де він наголошував на можливості розпуску ВР. Не почули? Навпаки - почули. Тільки не те, що президент хотів донести до вух депутатів.

Пояснимо: в парламенті та серед експертного середовища доволі популярною залишається думка, що Верховна Рада нинішньої каденції приречена на розпуск. До неї потрапило багато людей, які принципово нездатні до законотворчої діяльності і в яких немає держаницького мислення. Перед Зе-командою після перемоги Зеленського на президентських виборах стояло завдання - перезапустити парламент. Аби показати виборцю, що він - не помилився, що Зеленський справді здатний робити швидкі зміни. Тобто, йшлося не про якість нових депутатів, а про перезавантаження еліт. Президент пішов на цей ризикований крок, і зараз відбувається те, що і прогнозувалося: фракція "слуг" швидко втрачає монолітність, в ній утворюються групи за інтересами, і чим далі, тим "зелених" трястиме сильніше. 

Тому цей склад парламенту зі значною долею ймовірності закінчить своє існування влітку наступного року, коли президент отримає конституційне право на його розпуск. І тут питання: чи до того часу внутрішні скандали і винесення їх назовні вбиватимуть рейтинг Зеленського, чи йому вдасться відбудуватися від цього, і виборці повірять, що "цар хороший, а бояри погані". 

За повідомленням ЗМІ, депутатам монобільшості почали виплачувати "ліву" зарплату. Не всім і не однакову суму. Як, до речі, і з коштами на округи, там також відчувається несправедливість: комусь дали 100 тисяч, а комусь - копійки. Тобто, з одного боку бачимо спробу врятувати фракцію від швидкого розпаду доплатами і преференціями, а з іншого - це лише посилює внутрішнє невдоволення. До того ж слід розуміти, що ці гроші виймають зі своїх кишень особи, які хочуть зберегти статус кво у своєму бізнесі та у своїх схемах. І рано або пізно лобізм на їхню користь випливе на поверхню. Що спричинятиме нові і нові скандали. Від яких ходінням на поліграф вже не відмахнешся.

Чи можна утримати фракцію без таких доплат і преференцій? Як показує досвід українського парламентаризму, поки мало кому це вдавалося. Бо депутати, особливо не надто заможні, починають дрейфувати в бік груп впливу, які здатні їх матеріально зацікавити. Власне, цим і мотивувалося "тушкування", яке стало одним із найганебніших явищ вітчизняної політичної традиції. 

Існує ще одна небезпека. Усвідомлюючи, що цю Верховну Раду скоріше за все розпустять, депутати кинуться "рубати капусту", поки є можливість. Адже в наступний склад ВР вони навряд чи потраплять. Це таке собі випробування на "вошивість" для "слуг": або ти нахапаєшся зараз і на цьому все, тебе більше нікуди не візьмуть, або не зароблятимеш на своєму мандаті і матимеш право продовжити політичну кар'єру. Хтось вибере другий варіант, але навряд чи таких буде більшість. І не лише тому, що люди слабкі, аби встояти перед спокусами. Проблема глибша: значна кількість обранців ішла в парламент саме для того, аби їх там спокусили.

Це масштабна проблема для Зеленського, адже просто розпустити цей парламент, сказавши, що його депутати не виправдали сподівань,  - поганий сценарій. Розпускаючи, треба буде показати суспільству чергові нові обличчя. В які виборець знову повірить. Ну, частина буде з тих, хто не піддався на спокуси. А інших знову привезуть в Раду на "ліфті"?     

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme