Держзрада Буратіно: Як Дубінський дійшов до тюрми та коли може з неї вийти

Обраний від Зе-команди нардеп Дубінський виявився "консервою" під позивним Буратіно. Так стверджують в СБУ і ДБР. Але залишається питання: про це "слуги" знали і все одно взяли його до своїх лав, чи зрада почалася, коли той злигався з Деркачем?

Політичний оглядач
Держзрада Буратіно: Як Дубінський дійшов…
Дубінський і Деркач на спільній прес-конференції в листопаді 2019 р. Фото: Liga.net

Печерський суд відправив нардепа Олександра Дубінського в СІЗО до 12 січня. Мало сумнівів, що після цієї дати термін перебування за ґратами продовжуватимуть, допоки справа не опиниться в суді. Йому інкримінують державну зраду, і щоб вийти зі слідчого ізолятора до суду, такі підозрювані повинні мати дуже вагомі аргументи медичного характеру. Але перебування в "темниці сирій" не означає, що ув’язнені геть не можуть спілкуватися зі світом та повідомляти йому якісь цікаві подробиці своєї справи. То ж тут питання: що обере Дубінський – захищатися, нападаючи на владу, чи замовкнути?

Від "50 відтінків Порошенка" до мандата "слуги". Як починався злет Дубінського

Те, що зараз відбувається з Дубінським та навколо нього, має тривалу історію. Не заглибившись в неї, складно усвідомити причинно-наслідкові зв’язки. Отже, всім добре відомо, що до свого обрання народним депутатом по мажоритарному округу на Київщині Дубінський працював журналістом у специфічній сфері – антикорупційні розслідування. З 2010 року він креативив на "Плюсах", де був ведучим програми "Гроші", під його керівництвом також виходили телепрограми "Українські сенсації" і "Секретні матеріали". Населення полюбляє таку тематику, то ж Дубінський швидко увійшов в образ "правдолюба". Хоча в журналістських колах його підозрювали в необ’єктивності. Зокрема, у відстоюванні інтересів власника телеканалу "1+1" Ігоря Коломойського.

Золота пора Дубінського збіглася з президентськими, а потім і парламентськими виборами 2019 року. Телеканал, на якому він працював, не приховував підтримку кандидата в президенти Володимира Зеленського. Саме в його ефірі 23 березня 2019-го, за тиждень до першого туру виборів, вийшла скандально програма "Українських сенсацій" під назвою "50 відтінків Порошенка", наповнена брехнею про суперника Зеленського. До речі, коли вже згадали про цю програму, можливо в слідчих ДБР та СБУ з’явиться бажання встановити замовника цього інформаційного кілерства проти президента воюючої країни. Бо інакше складно виявити, коли ж Буратіно пішов на співпрацю з країною-агресором – до початку політичної кар’єри чи вже під час свого депутатства. А ця деталь дуже важлива, адже йдеться про цілу агентурну мережу. Встановити всіх її фігурантів надзвичайно важливо для національної безпеки країни.

Дубінський був навіть на одній сцені з Зеленським під час стадіонних дебатів із Порошенком. Тому нікого не здивувало, що впізнаваний журналіст балотувався до Верховної Ради від Зе-команди. Проте не за списками "Слуги народу", а по 94-му мажоритарному округу на Київщині (Васильківський та Обухівський райони). Тут він зіткнувся з близьким соратником Порошенка Ігорем Кононенком. Передвиборчу кампанію в окрузі називали брудною. З розривом у близько 30% вибори виграв Дубінський. На тих виборах опоненти "слуги" намагалися довести виборцям, що "зелений" кандидат – сепаратист та українофоб. Але СБУ, мабуть, тоді ще не цікавила фігура Дубінського. Чи вже не цікавила, після зміни влади в країні…

Які завдання перед Дубінським ставив президент. І що з цього вийшло

Отримавши мандат нардепа, нинішній підозрюваний у держзраді відразу почав свою гру. Тоді, правда, писали, що це гра Коломойського, втім, головне не це, а до чого все призвело. У червні 2020-го колишній журналіст "Плюсів" очолив Київський обласний партосередок "Слуги народу". Коментуючи призначення, Дубінський казав: президент поставив перед ним завдання, щоб Київщина показала найвищий результат партії по всій країні. І почав активно збирати навколо себе місцеві еліти. Тому не є секретом, що багато з обраних до рад різного рівня в області на місцевих виборах 2020 року, а також мерів, так чи інакше пов’язані або були свого часу пов’язані з тодішнім фаворитом Банкової Дубінським. Це думка в якості продовження теми про агентурну мережу.

Подібні кар’єрні злети найчастіше є свідченням високої довіри верхів. Але за що, адже нардеп від самого початку не вирізнявся командними діями? Згадаймо кілька цікавих епізодів його політичної кар’єри. Перший датується листопадом 2019-го, коли Деркач і Дубінський спільно на прес-конференції згадували про сина Джо Байдена Хантера Байдена. Наступного місяця Дубінський зустрівся з адвокатом Дональда Трампа й екс-мером Нью-Йорку Рудольфом Джуліані в Києві. Тоді заокеанський прибулець зустрічався й з Андрієм Деркачем. Візити до України людей із кола Трампа обставлялися по-різному, проте головним чином гостей цікавила історія контактів тодішнього віце-президента, а нині глави Білого дому Джо Байдена з українською владою за президентства Порошенка з метою знайти корупційний компромат на суперника через його сина Хантера.

Другий епізод – скандал з відставкою першого "зеленого" уряду на чолі з Олексієм Гончаруком у лютому 2020-го. Уряд хитали з першого дня його роботи, а в лютому в мережі з’явилися аудіозаписи на яких голос, схожий на голос Гончарука, в присутності певного кола осіб не дуже добре відгукувався про управлінські таланти президента. В рамках розслідування кримінальної справи щодо прослуховування прем’єра навіть відбулися обшуки в редакції "Секретних матеріалів". Проте розслідування пішло у свисток, хто записував компромат, досі невідомо. Але Кабмін Гончарука "знесли". То ж якби вище керівництво вважало можливу причетність Дубінського до цього скандалу великим гріхом, навряд чи кар’єра нардепа пішла б вгору.

Третій епізод – знову з американським слідом – датується 19 травня 2020-го, коли вперше в мережі з’явилися так звані "плівки Деркача". Depo.ua тоді аналізував цей скандал, проте відтоді суспільство не отримало відповіді на головне питання: хто записував розмови з голосами, схожими на голоси Порошенка й Байдена, та як ці записи опинилися у Деркача. То ж публікація не втратила своєї актуальності навіть попри нову кримінальну справу, по якій посадили Дубінського. Наступного дня після оприлюднення аудіозаписів у Верховній Раді створили тимчасову слідчу комісію, Генпрокуратура порушила справу, а президент Зеленський під час зустрічі з журналістами прокоментував подію наступним чином: "Ви чули про вчорашній скандал. Вони так керували країною, що їх чекає чимало пригод і чимало вироків". І додав: "цю справу можуть кваліфікувати як державну зраду".

Хто старе поминає, той щастя не має? Після перемоги Байдена представники української влади всіляко цуралися того скандалу, але Дубінський, якого погнали з фракції "слуг" у березні 2021 року після того, коли він у січні того ж року потрапив під американські санкції, стверджував: Офіс президента вимагав від нього брати участь у прес-конференції Деркача (йдеться про дійство листопада 2019-го). Тоді ж він звинуватив главу фракції "слуг" у парламенті Давида Арахамію в тому, що той нібито "намагається замести сліди у справі "плівок Порошенка-Байдена", адже "саме він збирав і підбирав людей у слідчу комісію по оприлюднених Деркачем плівках".

Від 15 років до півтора. Скільки Дубінський сидітиме в тюрмі?

Отже, маленький висновок: якби не американські санкції та необхідність на них реагувати, ще не факт, чи пішла б політична кар’єра Дубінського донизу. Що ж до нових підозр, а в нардепа за останній час їх накопилося достоту, то тут непокоїть відчуття дежавю. 24 червня минулого року СБУ прозвітувала про викриття агентурної мережі ворога, яку курував Деркач. Прізвище Дубінського тоді не згадувалося, але згадувалися інші фігуранти нової за часом справи – екс-помічник Деркача Ігор Колесников, російські куратори Ігор Костюков та Володимир Алексєєв. Тоді Depo.ua наголошував: допоки слідчі не назвуть прізвища тих, хто писав і зливав розмови вищих посадових осіб, історія з "плівками Деркача" триватиме, як серіал. Із Дубінським у головній ролі – нова серія?

Немає підстав недовіряти слідству, яке вивело Буратіно на чисту воду. Цей пан сам обрав собі слизьку стежку, то ж падіння на ній було лише справою часу. Але от що цікаво: справа про державну зраду передбачає обов’язкове тюремне ув’язнення на тривалий час. По цій справі не можна просто потім сказати "ми помилилися, ти вже не Буратіно" – і відпустити на свободу з чистою совістю. Якщо, бува, з-за океану не повіє вітер в інший бік.

Поки Дубінський сидітиме в СІЗО, він буде обмежений у спілкуванні зі світом. Особливо з пресою, якщо суди про продовження його арешту будуть закритими для журналістів. Вісточку зі своєю "правдою" передати зможе, та чи захоче… В його ситуації мовчанка – золото. Бо ще невідомо, чим закінчаться президентські вибори в США. Якщо виграє Трамп, це поганий поворот для України, але, судячи з усього, не для Дубінського.

І останнє. "Слуга" Мар’яна Безугла припустила, що слідом за Дубінським підуть її колега по фракції Максим Бужанський та Анатолій Бурміч із "Відновлення України". Бужанський із Дубінським близькі за світоглядом, але все ж цікаво – йдеться про особисте бажання Безуглої, чи це спойлер сіквелу про агентурну мережу Деркача?..

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme