Допоможіть з житлом: Кому з нардепів-мільйонерів ми сплачуємо готельні номери

За результатами аналізу декларацій членів українського парламенту, які отримують бюджетну компенсацію за оренду житла або винайм готельного номеру, проведеного Комітетом виборців України, 147 нинішніх народних депутатів орендують житло за бюджетні кошти. При цьому 81 обранець має за душею понад мільйон гривень

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Допоможіть з житлом: Кому з нардепів-міл…

До уваги брали депутатів, яким була здійснена виплата компенсації для оренди житла або винайму готельного номера у квітні 2021 року.

Стисло нагадаємо матчастину житлового питання народних депутатів. Відповідно до ч.1 ст. 35 закону "Про статус народного депутата України", у витратах на забезпечення діяльності парламенту передбачені кошти на оренду житла чи готельного номера парламентаріями. Апарат Верховної Ради щомісяця виплачує відповідні кошти депутатам, не забезпеченим житлом у столиці, місце реєстрації яких розташоване більш ніж за 30 км від Києва. Кожен такий "бездомний" нардеп, за даними КВУ, регулярно, кожного місяця, отримує від держави в середньому по 20 тисяч гривень такої допомоги. На рік це вже 240 тисяч. Погодьтеся, за ці гроші у Києві можна зняти дуже пристойне житло. Загалом за перший рік роботи нинішнього скликання держава компенсувала понад 30 млн грн на оренду житла в Києві – такі результати журналістського розслідування. Подібні факти спливали й раніше.

Між іншим, для тих, хто цікавиться цим питанням особливо прискіпливо, на сайті Верховної Ради публікуються списки депутатів, які отримують такі компенсації. Тобто відповідні дані є відкритими.

У квітні-2021 найбільше "мільйонерів-безхатченків" виявилося у фракції "Слуг народу": їх там таких аж 67. Тобто трохи менш ніж кожен третій "слуга" сплачує за орендоване ним житло з грошей народу. Втім, ця цифра пояснюється розмірами самої фракції, яка є найбільшою в нинішньому парламенті (налічує 243 депутати). У інших фракціях "безхатніх" багатіїв суттєво менше. Лише по чотири мільйонери – орендарі житла за рахунок держави входять до депутатських груп "За майбутнє" і "Довіра", двоє таких нардепів не належать до фракцій, двоє членів фракції "Європейська солідарність" і по одному представнику фракцій "Батьківщина" і "Опозиційна платформа – За життя".

КВУ наводить перелік найбільш заможних законотворців, які не цураються компенсації з держбюджету на оренду житла. Поглянемо на декларації цих чудових людей.

олег воронько

№1 за задекларованими статками "слуга народу", мажоритарник з Кіровоградщини, колишній підприємець зі сфери IT Олег Воронько. Між іншим, він є членом комітету Верховної Ради з питань фінансів. 

Воронько орендує готельний номер площею в 26 кв. метрів у Управління справами Верховної Ради України. За даними його декларації за 2020 рік, розміщеної у Єдиному державному реєстрі декларацій, житло він має, але не в Києві. Зате має готівкою 2 млн 768 тис доларів США, 1 млн 120 тис. євро, 145 тисяч англійських фунтів, дещицю в інших валютах світу і 117 тис. грн. Ще 92 тис. грн пан Воронько тримає на банківському рахунку. Дружина є власницею 264 тис. доларів, 62 тис. євро і 4503 грн. За 2020 рік депутат Воронько отримав 460,520 тис. грн зарплати у Верховній Раді. На відшкодування витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень, йому було сплачено 504,480 тис. грн, ще 90 тис. грн – на відшкодування проїзду по Україні.

Ще декларує годинники Chopard і Rolex у власності дружини. Їй же належить намисто Cartier і кілька шуб. Авто AUDI Q8 2020 року випуску нардеп орендує у комерційної структури, а сам має лише ВАЗ-2103 1974 року.

сергій магера

Позафракційний Сергій Магера - колишній високопоставлений менеджер розташованих у Маріуполі металургійних підприємств, які контролюються Рінатом Ахметовим. За його декларацією за 2020 рік, родина політика має житло і землю на Донеччині. Сам нардеп володіє авто Volkswagen Touareg 2019 року випуску, його дружина їздить на Форді Фокус 2014 року. За 2020 рік депутат отримав 475,107 тис. грн зарплати у парламенті, 237,900 тис. грн компенсації вартості оренди житла, 462,440 тис. грн відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням депутатських повноважень і 90 тис. грн "на проїзд". Також пан Магера отримав 140,159 тис. грн пенсії.

Розмір сплачених йому відсотків у банку склав 2 млн 894 тис. 477 грн. Дохід від продажу рухомого майна за 2020 рік склав 494,544 тис. грн. На банківських рахунках зазначений нардеп мав 23 млн 596 тис. 687 грн. Іще 1 млн – спільно з дружиною. 135 тис грн Магера тримав у готівці. Перелік його матеріальних набутків – не повний.

"Я нічого не порушую. Я дуже багато кому допомагаю. Мені гроші не заважають", — заявив Магера виданню "Слідство.Інфо", висловившись проти скасування житлової компенсації.

остап шипайло

А чи багато ви чули про члена фракції "Слуга народу" Остапа Шипайла, обраного по списку цієї партії як №120? Між тим він теж є серед найбільш заможних отримувачів грошової компенсації із бюджету. До обрання працював директором комерційного підприємства зі Львова. Там же, згідно з декларацією, має 76-метрову квартиру. А в столиці лише орендує 25.8-метровий готельний номер.

За 2020 рік йому сплачено 468,477 тис. грн зарплатні у Верховній Раді, отримав депутат і 216,300 тис. грн поворотної фінансової допомоги у ТОВ "Фонд енергоефективності". У банку на депозитах нардеп тримає 1 048 580 грн, ще десь тримає 18 млн 638 тис. 900 грн і понад 94 тис. доларів готівкою.

олександр трухін

"Слуга" з Дніпропетровщини Олександр Трухін, обраний виборцями округу №40, до початку кар’єри державного діяча був головою наглядової ради приватного акціонерного товариства. У своїй декларації вказав, що користується земельними ділянками на Полтавщині загальною площею до 206 тис. кв. м, там же має у власності десятки тисяч кв. м землі, багато землі орендує. Зареєстрований і має право користування на майже 100-метрову квартиру в Дніпрі, має в оренді 120-метрову квартиру там же. У Києві ж нардеп скромно орендує 17,5 квадратів готельного номера. У комерційної структури орендує авто Volkswagen Touareg 2018 року. Минулого року отримав у Раді 491,923 тис. грн зарплатні. Готівкою тримає 20 млн 775 тис. 657 грн,, а понад 148 тисяч грн. – на банківських рахунках.

анатолій урбанський

Народний депутат Анатолій Урбанський входить до групи "За майбутнє". Має у спільній власності нежитлове приміщення у 915,3 кв. м в Одесі, там же користується 284-метровим дачним будиночком, який належить його дружині. В місті над морем депутат має у спільній власності квартиру площею 125,7 кв. м. У Києві орендує готельний номер.

Декларує 8 дорогих годинників, ювелірні вироби, хутра, дорогі сумки, картини. Автопарк родини Урбанських складається із 4 "коней", у т.ч. - Bentley і LAND ROVER.

Зарплатня дружини за 2020 рік перевищила 2 млн грн, ще понад 600 тис. грн склав її дохід від підприємництва. Сам же нардеп як зарплатню отримав 452,387 тис. грн. Тримає в банках 19 млн 750 тис. грн і 73 585 доларів.

Не менш "незаможні" й інші отримувачі допомоги на житло: Олександр Пономарьов із Бердянська (фракція ОПЗЖ) за 2020 рік задекларував 19,3 млн, квартири, землю, чотири дорогі автівки. Олег Мейдич ("Батьківщина") – 14 млн грн, Валерій Лунченко (група "Довіра") – 12,8 млн грн, "слуга" Степан Чернявський – 11,5 млн грн, його колега Павло Павліш – 10,8 млн грн… 

Отже, якщо не порушувати закон, а лише написати заяву на компенсацію оренди житла, "забувши" про власні мільйони, то нічого, крім громадського осуду, такому депутатові не загрожує. Інша річ, якщо нардеп намагається обдурити апарат Ради і приховує своє житло в Києві – бувало й таке. Під час роботи попереднього скликання Ради парламентаріями, які отримували житлову компенсацію незаконно, цікавилося Національне антикорупційне бюро. Було кілька проваджень, підозри і судові позови. 

"Абсолютна більшість депутатів, які отримують такі кошти, могли б оплачувати винайм житла самостійно. Розмір заробітної плати народного депутата дозволяє оплачувати оренду квартири в Києві без допомоги коштів платників податків. Законодавчі норми щодо компенсації депутатам коштів на винайм житла є пережитком минулого", - коментує голова КВУ Олексій Кошель.

Пережитком, але яким приємним. Кому ж гроші зайві, як сказав один з вищезазначених нардепів. Мільйонер.

Тут можна було би згадати про сім кіл бюрократичного пекла, які доводиться пройти на шляху до власного житла українському виборцю, бажаючому хоча би встати в чергу на квартиру. Отримати землю. Оформити державну іпотеку. Грошей на державні житлові програми у держави вже кілька років не знаходиться (дивно, чого б це?)

Згадати про пересічного українця, який витрачає на оренду житла часто більше половини свого заробітку.

Не забути і про вимушених переселенців з Криму та Донбасу. Державна допомога їм - це називається "Щомісячна адресна  допомога ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" складає 442 гривні, для працездатних осіб. Для того, щоби її отримати, треба двічі на рік відстоювати кількагодинні черги, якщо пощастить в таку чергу одразу потрапити.

Не факт, що народні депутати про ці категорії громадян не в курсі. Можливо вони їм навіть співчувають. Але поки сама влада не відріже нардепам-мільйонерам можливість брати з бюджету гроші на оренду житла в Києві, вони їх братимуть. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme