Гагарін полетів у космос, а економіка – в трубу: Яку країну ми "проср...ли"

Рівно 60 років тому, 12 квітня 1961 року, вперше в історії людства відбувся політ людини в космос. Цією першою людиною став радянський космонавт Юрій Гагарін, на якого тепер моляться фанати зниклого СРСР, зі своїми "Юра, прости, мы все просрали" и "какую просрали страну". А й справді – яку? 

Журналіст стрічки новин
Гагарін полетів у космос, а економіка –…

Рішення радянської влади, ухвалені з метою вивільнити якомога більше грошей на ядерну зброю і освоєння космосу, дорого коштували кожному пересічному громадянину. Звісно, польоту Гагаріна можна і зараз радіти. І пишатися, може. Але не варто забувати, що повідомлення про цю "велику перемогу людства" радянські люди відсвяткувати навіть шматком білого хліба могли далеко не завжди. 

Економіка в ті роки опинилася в кризовій ситуації. В країні утворився дефіцит основних продуктів харчування. У ряді регіонів країни були введені картки на більшість видів продовольчих товарів. Поступово з прилавків зник навіть звичайний білий хліб. В країні спалахували бунти обурених і голодних робітників.

Січень 1961 року, три місяці до польоту Гагаріна. В Краснодарі відбуваються масові арешти, викликані багатотисячним заворушенням громадян. Приводом до них послужив випадок на колгоспному ринку Краснодара. Солдат-рядовий продавав на ринку чоботи і шапку, вкрадені з військового складу. Як пізніше з'ясувалося, хлопець просто хотів їсти.  

сінний ринок в краснодарі
Сінний ринок. Краснодар.

Солдата заарештував військовий патруль, але навколо миттєво утворився натовп співчуваючих, які вимагали його відпустити.  Патрульні звернулися до дружинників, які проходили поруч, з проханням допомогти відвести солдата у військову комендатуру, що вони і зробили. Однак натовп пішов за патрулем. З метою заспокоїти мітингувальників солдата було вирішено відпустити, але сталося непередбачене: народ його не впізнав. У натовпі пролунали заклики взяти штурмом комендатуру і звільнити справжнього солдата. Вартовий відкрив вогонь в повітря, але одна з куль, зрикошетивши, потрапила в голову учневі десятого класу однієї з середніх шкіл Краснодара, який загинув на місці. 

Тіло вбитого підлітка повстанці повантажили на носилки і вирушили до будівлі крайкому. Закривавлений одяг убитого повісили на палицю, зробивши таким чином символічний прапор. Зрештою мітингувальники увірвалися в будівлю КПРС. Вони грабували кабінети і ламали все, що не могли винести.  Декілька людей зайшли в кабінет першого секретаря крайового комітету і по телефону урядового зв'язку зажадали розмову особисто з Хрущовим. Майор КДБ, який перебував у апарату, відмовився надати зв'язок бунтівникам. У цей час Хрущов перебував на пленумі ЦК КПРС, де якраз розповідав про поліпшення рівня життя радянських громадян. Почута новина про бунт в центрі СРСР дуже його розстроїла. Було надано команду негайно придушити повстання.

В кінці січня 1961 року по Краснодару пройшли масові арешти. Двоє були засуджені до смертної кари через розстріл, решта — до позбавлення волі на строк від 3 до 10 років.

Новочеркаський розстріл

мітинг в новочеркасську

До 1962 року в країні утворився найгостріший дефіцит хліба, круп, олії, м'яса, молока та інших основних продуктів харчування. У ряді регіонів були введені картки на більшість видів продовольчих товарів. 

Боротися з кризою було вирішено за допомогою підняття цін на продукти. У відповідь по всій країні пішла хвиля протестів. Виступи відбулися в Москві, Ленінграді, Донецьку, Дніпропетровську, Горькому, Тамбові, Тбілісі, Новосибірську, Челябінську, Загорську, Виборзі і інших містах.

Сталося 58 стихійних страйків і 12 вуличних демонстрацій.

бунт в новочеркасську

Центром драматичних подій став Новочеркаськ. 1—2 червня 1962 року у місті стався страйк робочих головних підприємств міста, спровокований діями керівництва КПРС та місцевої влади: були підвищення норми виробітку на 30 % та одночасно значно підвищені ціни на основні продукти харчування на 25-30 %.  Людей розганяли танками. Солдати поранили близько сотні людей, вбили - 26.

Всього під суд були віддані 112 осіб, семеро з них були засуджені до розстрілу. Решта отримали по 10-15 років ув'язнення. Робочих судили за "бандитизм", "участь у масових заворушеннях" і "закликах до повалення радянської влади". 

Про новочеркаські події радянські газети не писали. Інформація довгі роки, в тому числі про кількість загиблих і поранених, була засекречена.

Постанова "Про наведення порядку у витрачанні ресурсів хліба"

Восени 1962 року в країні просто перестало вистачати зерна. ЦК КПРС і союзний Радмін видали постанову "Про наведення порядку у витрачанні ресурсів хліба", обмеживши продаж хліба до 2,5 кілограмів в одні руки. Білий хліб і пшеничне борошно в багатьох регіонах зникли з прилавків. В чорний хліб підмішували кукурудзяне і горохове борошно. 

вантажівки з зерном
Машини з зерном нового врожаю у дворі колгоспу "Шлях Леніна" Володимир-Волинського району Волинської області, 18 червня 1961 року.

Тим часом радянська влада, тримаючи народ у безправ'ї і голоді, кидала всі гроші на нарощування ядерного потенціалу і освоєння космосу. Це має трагічні наслідки досі, адже ставши незалежною Україна все одно має під боком агресивного сусіда, що тероризує нас, інші країни і погрожує всьому світу своїми ядерними боєголовками.  При цьому російська пропаганда робить все, що може, аби росіяни так і залишалися радянськими людьми, впевненими, що навколо вороги, тому краще затягнути пасок, затулити писок і озброюватися.

60 років тому радянський космонавт Юрій Гагарін полетів у космос. Але жителям незалежної України від того що?

 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme