Чому замовк Саакашвілі

Політичні перспективи очільника Одеської ОДА багато в чому залежать від того, як швидко в Україні відбудуться позачергові парламентські вибори

Чому замовк Саакашвілі…

Останній скандал за участю Михайла Саакашвілі - суперечка з донецьким губернатором - пролунав більше двох тижнів тому, а експресивний керівник Одеської області поки не поспішає починати нову атаку на ворогів-корупціонерів. Досить нудні і загальні новини, що надходять з табору колишнього грузинського президента. Судячи з усього, Саакашвілі взяв паузу, поки парламент і уряд ведуть нові коаліційні торги, щоб розробити план подальшого підкорення української владної вершини. Щоправда, успіх його проекту, так чи інакше, буде залежати від того, коли розвалиться чинна депутатська більшість Ради. Адже, якщо Арсенію Яценюку та Президенту вдасться зберегти коаліцію в нинішньому форматі, то одеському губернатору доведеться важко, пише "Деловая столица".

Раптовий відхід Михайла Саакашвілі в тінь зараз цілком виправданий, оскільки головною темою для політичних еліт залишається процес переформатування уряду. Глава Одеської ОДА, звичайно, міг би продовжити свої інформаційні набіги на олігархів, Арсенія Яценюка і його оточення, але якщо коаліціада закінчиться перемогою чинного прем'єра, а глава держави знову висловить йому свою підтримку, то команда Саакашвілі від цього, як мінімум, нічого не виграє , а то й програє. Ймовірно тому завжди активний екс-президент Грузії вирішив зачаїтися.

Тим не менш, це мовчання навряд чи затягнеться надовго. По-перше, тому що проекту Саакашвілі необхідне постійне підживлення, інакше його дітище - хрестовий антикорупційний похід - можуть підім'яти під себе конкуренти. По-друге, чим би не закінчилися парламентсько-урядові торги, очевидно, що такі партії як "Батьківщина" і "Самопоміч" і надалі будуть розгойдувати тему розпуску парламенту і необхідності проведення позачергових виборів. Отже, команді Одеського губернатора треба якось тримати в тонусі своїх потенційних виборців. Простіше кажучи, потрібні скандали. Тому новим чи старим міністрам - залежно від результатів коаліціади - слід готуватися до атак з боку Михайла Саакашвілі.

Не зупиняти свій антикорупційний похід для глави Одеської ОДА дуже важливо ще й тому, що занадто довге затишшя в його таборі можуть розцінити, як свідчення несамостійності його проекту. Мовляв, Саакашвілі критикує Яценюка і Ко коли отримає відповідний сигнал з коридорів влади. Виглядає так, що коли президентська команда починає переговори з керівництвом "Народного фронту", Саакашвілі дають команду "відбій". Тому, щоб не розгубити іміджеве реноме головного борця з корупцією, яке тільки-но закріпилося за ним, найближчим часом Одеський губернатор, мабуть, проведе свій черговий форум в одному з обласних центрів України і складе новий рейтинг хабарників.

Але так чи інакше, успішність подальшої розкрутки проекту Саакашвілі буде залежати про того, як він впорається з головними викликами, які виникли перед його командою. По-перше, це приєднання до антикорупційних форм всякого роду маргіналів, бажаючих попіаритися на прізвищі відомого політика, але які псують своєю участю у заходах імені Саакашвілі його світлий імідж політика нової формації. По-друге, аудиторія, в тому числі і потенційні виборці, не зможуть довго задовольнятися вже покладеними на вівтар боротьби з корупцією прізвищами. Тим більше, що, наприклад, Микола Мартиненко, якого Саакашвілі звинувачував у всіх смертних гріхах, вже склав депутатський мандат, а згадка про Рината Ахметова давно не викликає в суспільстві гострої реакції. Потрібні нові жертви, але вибрати їх не так просто, оскільки навіть у "незалежного борця з корупцією" Саакашвілі є свої рамки. Що, втім, нескладно простежити за списком ключових корупціонерів України, який він вже озвучив. І, що найцікавіше, нові "жертви" Саакашвілі доведеться вибирати з числа топ-політиків. "Наїзд" на якогось керівника управління Одеської області навряд чи зацікавить широку громадськість.

Ще один виклик, який стоїть сьогодні перед головою Одеської ОДА, - довго в нинішньому форматі ініціатива Саакашвілі працювати не зможе. Антикорупційний форум - це інформаційна кампанія, але у виборах беруть участь не форуми, а партії. Тому команді колишнього грузинського президента доведеться визначитися з тим, як трансформувати антикорупційну ініціативу на реальну політичну силу. І чим швидше будуть прийняті відповідні рішення, тим краще для самого Саакашвілі. Адже останній форум, який пройшов у Харкові, показав, що в цій кампанії вже спостерігається криза жанру. Геннадія Кернеса, звичайно, не люблять багато, але на його критиці можна було заробити серйозні електоральні бали два-три роки тому, але не тепер. А якщо Саакашвілі поїде зі своїм форумом, наприклад, до Львова, то кого він буде критикувати там? Точно не Андрія Садового.

Таким чином, зараз політичне майбутнє Одеського губернатора залежить від трьох чинників. Це терміни розвалу парламентської коаліції, дата можливих позачергових виборів і грамотність в оформленні його партійного проекту. Те, що робота над виконанням останнього пункту вже ведеться, розповів днями заступник голови Олександр Боровик. Найімовірніше, незабаром заявить про формування такої партії і сам Саакашвілі. Цілком імовірно, що такий крок стане реакцією на збереження в прем'єрському кріслі Арсенія Яценюка, якщо команда чинного глави уряду все ж зуміє домовитися з Банковою.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme