Рекордний доларовий ВВП на 200 млрд: Чи варто владі хизуватися зростанням економіки

Українська влада намагається записати собі в актив рівень ВВП, який минулого року у доларовому вимірі сягнув 200 мільярдів. Проте цей суто арифметичний показник аж ніяк не демонструє зростання економіки. А от реальні дані, зокрема, по інфляції, дають приводи для суму

Економічний і політичний оглядач
Рекордний доларовий ВВП на 200 млрд: Чи…

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль днями записав у здобутки власного уряду зростання валового внутрішнього продукта до психологічної позначки у 200 мільярдів американських доларів, інформує Depo.ua.

"Економіка України почала відновлюватися після коронакризи, про це свідчить понад 3% зростання ВВП у 2021 році й рекордний ВВП у понад $195 млрд", - заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час щорічної зустрічі компаній – членів Американської торговельної палати в Україні.

Перед цим прем'єр хвалився доларовим ВВП буквально місяць тому, напередодні Нового року, коли у Телеграмі писав про рекорди свого уряду: "Економічне зростання та підвищення доходів громадян в умовах коронакризи було особливо важливим завданням у 2021 році. У цьому напрямку є суттєвий прогрес: завершуємо рік із рекордним за всю історію доларовим ВВП. Майже 200 млрд доларів..."

За необхідне вип'ятити цей показник вважають і інші чиновники. Ще раніше Шмигаля про "майже 200 мільярдів" оголосила міністр економіки Юлія Свириденко, яка 27 листопада 2021 року написала про це у Facebook. "Хороша новина полягає у тому, що Україна завершує 2021 рік з найвищим доларовим ВВП за всю свою історію (орієнтовно 195 млрд. доларів),  - заявила Свириденко. І анонсувала ще більший ривок, - Наступного року ми плануємо вийдемо на високі темпи зростання внутрішнього валового продукту завдяки старту низки програм. Зокрема, масштабної термомодернізації житлових будинків, комплексного відновлення систем зрошення на Півдні України, масового дешевого іпотечного кредитування, активного фінансування експортерів для подальшого нарощування експорту".

І от днями про урядові успіхи вирішив нагадати заступник міністра економіки Деніс Кудін, який під час круглого столу "Валютна та монетарна політика НБУ. Підсумки та прогнози" назвав головним досягненням "збереження макроекономічної стабільності". При цьому найважливішим показником назвав саме показник доларового ВВП. "Це не просто найвищий показник з 1991 року - це і дуже значне зростання з $154 млрд майже до $200 млрд", - зазначив Кудін.

Як і в попередні рази, цьогоденна урядова рекламна кампанія "доларового ВВП" викликала дуже різноманітну реакцію: від розгубленого похлопування по порожніх кишенях з боку пересічного українця, який ніяк не може конвертувати переможні реляції чиновників у відчутні матеріальні блага - до саркастичних коментарів експертів, які пояснюють цілковиту відірваність від реального стану економіки такого показника як доларовий ВВП.

Якщо відійти від абсолютних цифр, то з'ясується, що рівень зростання валового внутрішнього продукту у звітному 2021 році виявився доволі сумним. Спочатку прогнозувалося, що він сягне 3,5-4%%. Проте наприкінці року Мінекономіки було змушене переглянути цей прогноз і скоротити очікування до 3%.

Про що нам говорить ця цифра? Що протягом минулого року нам навіть не вдалось відновитись після провального 2020-го, коли економіка впала на 4%.

Сумно виглядають наші 3% і на фоні світового зростання економіки, який прогнозно у 2021 року становитиме близько 5,5-6%. Звісно, показник світового ВВП в даному випадку є своєрідним відображенням "середньої температури по палаті" і існують країни-паровози, що витягують його на такий рівень. Як, наприклад, Франція, з цифрою у 7%. Україна ж тут є швидше "гальмом", який збиває загальну температуру. 

Але повернімось до реальних цифр. Насправді реальний ВВП України вираховується у гривні. Він є макроекономічним показником, що відображає ринкову вартість всіх кінцевих товарів і послуг, вироблених за рік у всіх галузях економіки на території держави для споживання, експорту та накопичення, незалежно від національної належності використаних факторів виробництва.

Значення ВВП вираховується з урахуванням індексу цін в економіці. І оскільки товари та послуги, з яких складається валовий продукт, дорожчають, то й абсолютне значення його постійно зростає. Але коли ми вимірюємо реальний ВВП, то співвідносимо вал виробленого в країні з цінами минулого року. І таким чином фіксуємо зростання або падіння цього показника. 

Тобто реальна інфляція, яка впливає на ціни нашого валового внутрішнього продукту, в абсолютному вираженні спричиняє ефект зростання суми. Так, якщо в 2020 році номінальний ВВП становив близько 4,2 трлн гривень, то в 2022-му він вже досяг 5,2 трлн гривень. Тобто номінальне збільшення становило близько 10 трлн або більше 20%. Але ж реальне зростання склало лише 3% - різницю між 20% і 3% з'їла інфляція. Яка, нагадаємо, минулого року досягла значних висот: 10,9% (по споживчих товарах) і 57% у промисловості.

Тепер зауважмо, що курс гривні до долара протягом минулого року залишався фактично незмінним. І наші 4,2 трлн у 2020-му та 5,2 трлн у 2021-му ми ділимо фактично на один і той же коефіціент - курс долара, який і позаминулого, і минулого року залишався співставним. 

І очевидно, що додаткові 10 трлн, отримані в результаті зростання цін, дадуть нам значно вищий показник "доларового ВВП" у 2021 році.

Але в чому тут заслуга нашого уряду. В інфляції і зростанні цін - можливо. Але курс живе своїм життям. І впливати на нього уряд може лише побіжно і в невеликих діапазонах. Минулого року сталося так, що Америка жила в умовах високої емісії і інфляції власної валюти завдяки політиці тамтешнього уряду. І фактично долар також падав. Тому й гривня на його фоні виглядала більш-менш стабільно.

Плюс стабільності гривні також додавала суперсприятлива кон'юнктура на зовнішніх ринках з високими цінами на сировину типу зерна або металів. Надходження валюти збивало дефіцит і це утримувало курсову пару гривня-долар від великих потрясінь.

Економіст Віктор Скаршевський підтверджує, що вираження ВВП у доларовому еквіваленті є суто арифметичним показником. Коли номінальний ВВП за рік просто ділять на середньорічний курс гривні до долара. "У принципі, десь так і буде: за очікуваного номінального ВВП у 2021 році близько 5,2 трлн грн і поділу його на очікуваний середньорічний курс 27 грн/$ отримаємо близько $193 млрд", - пише Скаршевський.

Експерт зауважує, що високий показник доларового ВВП справді досягається розгоном інфляції (як споживчої +11%, так і промислової +57%) та фактичною фіксацією обмінного курсу на торішньому рівні 27 грн/$ (завдяки суперсприятливій зовнішньоекономічній кон'юнктурі). "Іншими словами, доларовий ВВП не враховує прискореного зростання цін та інфляційного надування розміру номінального ВВП, тому жодного смислового навантаження не несе", - вважає Скаршевський.

Але весь цей розклад не заважає нашим урядовцям піаритися на доларовому ВВП. Залишається тепер зарахувати до своїх заслуг лише політику американського ФРС, яка друкує "зелені", а також попит світових ринків на традиційну українську сировину.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme