ЧС 2018
Вибори-2019
Обличчя
Сектор
Спепроекти
Країна Укропів

Чому у США Саакашвілі кинули б до в'язниці

Незаконний перетин кордону у світі є криміналом. І лише в Україні це всього лише адміністративне правопорушення

Depo.Влада
13 вересня 2017 12:01
ФОТО: depo.ua

Протягом останніх днів у ЗМІ лунають звинувачення на адресу влади у політичній імпотенції. Мовляв, група осіб незаконно перетнула кордон, і замість того, аби опинитися у СІЗО, спокійно гуляє на свободі, вибудовуючи плани з подальшого розхитування ситуації в країні. Справа в тому, що стаття 331 Кримінального кодексу, на яку посилаються горе-експерти, насправді декриміналізована понад 10 років тому. Ще за часів президентства Леоніда Кучми у 2004 році кримінальну відповідальність за незаконне проникнення на територію України касовано, а відповідну статтю 331 Кримінального кодексу було виключено. Відтоді це "адміністративка" і тягне за собою лише накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб. В СРСР - покарання для п'яниць і дрібних хуліганів. Так і згадується фраза бешкетника Феді з комедії Гайдая: "Ось, ти думаєш це мені дали п'ятнадцять діб? Ні, це нам дали п'ятнадцять діб".

Прийняття занадто ліберальних змін до законодавства пов'язували з лобізмом інтересів контрабандистів, які хотіли спростити та здешевити відкуп своїх "працівників". З тих пір митниця та СБУ – головні вороги криміналізації цієї статті. Вже за часів Януковича декриміналізували й інші супутні статті, які стосувалися контрабанди. Серед причетних до цього назвали ім'я Андрія Портнова, колишнього політичного партнера Юлії Тимошенко, який перейшов на службу до Януковича.

Зрозуміло, що покарання у вигляді 15 діб за прорив через державний кордон – це ніщо. Майже всюди на Заході незаконний перетин кордону – це серйозне правопорушення. Так, наприклад, у Штатах до адмінпокорання дуже часто у доважок додають кримінал. Як би Саакашвілі зі своїм кагалом вчинив прорив американського кордону, то сів надовго.

Загалом, прецедент войовничого політика-апатрида продемонстрував необхідність криміналізувати статтю назад. Західні ліберали та різні "грантожерливі" організації навряд чи критикуватимуть Україну, а коли спробують, їм легко можна буде закрити рота, демонструючи відео з бійкою у "Шегині".

На початку серпня представники БПП Артур Герасимов та Ірина Луценко зареєстрували проект Закону "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону". Але він торкається лише осіб, які "мають громадянство (підданство) держави-агресора", або які діють "в інтересах держави-агресора, що суперечать національним інтересам України". Себто мова йде про росіян і їх сателітів. У разі вступу в силу цього закону, дії Саакашвілі та його "шараги" кваліфікувати як такі, що грають на руку РФ, в суді буде вкрай складно. Тому краще криміналізувати статтю без виключень: порушив кордон - у кайданки і до в'язниці. Хоч грузин, хоч росіянин, хоч папуас.

І наостанок невеличка замальовка з життя: ізраїльського прикордонника питають, щоб він робив у випадку порушення кордону. Відповідь: стріляв би угору, а потім на ураження. І щоб б тобі за це було? Два вихідних дні. Не є великим секретом, що у прикордонників існують відповідні інструкції стосовно того, як вони мають діяти в тій або іншій ситуації. І наші прикордонники повинні діяти згідно з інструкціями – спочатку вгору, потім на ураження.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада