Хто винен і кого зроблять винним, якщо вакцинацію буде зірвано

Вдала кампанія зі щеплення можлива в Україні за трьох умов: або масового переляку населення, або довіри до влади, або ефективної інформаційної складової. І в наших реаліях не працює жоден із цих елементів

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Хто винен і кого зроблять винним, якщо в…
Фото: УНІАН

Переляк в українців пройшов ще після першого локдауну, коли виявилося, що у нас нема такого жахіття з ковідом, як в Європі. Та й у подальшому українська офіційна статистика суттєво відрізнялася від європейської - у нас зафіксовано значно менше випадків інфікування. Експерти пояснювали такий феномен значно меншою кількістю тестувань. Що ж до оцінок діяльності влади на антиковідному фронті, то загалом вони були не гіршими і не кращими, аніж в інших країнах. Аж доки не почалася історія з пошуком вакцин для українців. Її можна назвати прикладом того, як не слід було робити. Тому навіть за умови, що влада зараз почне інфомаційну кампанію на підтримку щеплень, існує високий ризик зриву вакцинації.    

Як до України везли вакцину і що зрештою привезуть

Історія з вакцинуванням українців від коронавірусу нагадує поганий мелодраматичний серіал. На початку лютого Офіс президента повідомляв про підтвердження постачання до нашої країни 12 млн доз вакцин проти COVID-19. Спершу говорили про 2 млн доз китайської Sinovac, але там щось не склалося – можливо, з апетитами сторін, які брали участь у перемовинах про поставки. Далі йшлося про постачання до України шведсько-британської вакцини AstraZeneca і американської Novavax. Але виявилося, що першим ми отримаємо зовсім інший препарат, який виробляють не в Західній Європі, а в Індії. Та про це далі. Поки ж зауважимо, що хаос огорнув і строки початку вакцинації. Спершу влада вустами прем’єра Дениса Шмигаля та інших посадовців анонсувала старт на 15 лютого. Та із заяви міністра охорони здоров'я Максима Степанова з’ясувалося, що вакцини "трішечки затримуються". Не склалося і в нові названі міністром дати, 16-17 лютого. Україна досі залишається одним з винятків у Європі, і в нас досі не почали щеплення населення від згаданого вірусу. Довелося Степанову особисто рушати в довгу путь до далекої Індії. 

Про нові терміни настання історичного моменту - старту вакцинування - повідомив заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко. Сьогодні в кулуарах форуму "Україна 30. Інфраструктура" він заявив, що перші вакцини від ковіда прибудуть з Індії до Києва вранці 23 лютого, тобто вже сьогодні. Мовляв, міністр Степанов "уже повертається з результатами. Він їздив, аби власноруч проконтролювати погрузку (укр. – завантаження, Ред.). Вакцина вже на шляху".

Чим вакцинуватимуть українців? У дорозі до Борисполя перебуває продукт Індійського інституту сироватки крові (Serum Institute of India) під торговою маркою CoviShield. Це спільна розробка Оксфордського університету і британсько-шведської компанії AstraZenecа, створена на основі модифікованого аденовірусу шимпанзе. Чи не щотижня наша держава отримуватиме нову партію цієї вакцини, яку розподілятимуть по регіонах, каже Тимошенко.

https://scontent.fiev13-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/s600x600/151708062_1853554124797821_6504634145538276017_o.jpg?_nc_cat=109&ccb=3&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=Sv10vPFZXsUAX9KiUoE&_nc_ht=scontent.fiev13-1.fna&tp=7&oh=40d1090ca45f01d0bc12ef204fbb401f&oe=605A3D0C

Фото: Фейсбук-сторінка Амбасади Індії в Україні

Амбасада Індії в Україні, на своїй сторінці у Фейсбук, повідомила: перший транш до України складе 500 тисяч доз CoviShield. У інформації посольства наголошується, що отримання вакцини забезпечили "особистий запит президента Володимира Зеленського до прем'єр-міністра Моді та зусилля міністерств охорони здоров'я і закордонних справ України, а також посла Індії в Україні Partha Satpathy".

В мережі є згадки про характеристику, яку начебто дала цій вакцині The New York Times, назвавши її різновидом AstraZenecа для бідних країн. ЗМІ уточнюють, що вакцину рекомендовано для екстреного застосування, її вже постачають у кілька держав, переважно третього світу – Бутан, Мальдіви, Бангладеш, Непал, М'янму, Сейшели. Заплановані поставки до Шрі-Ланки, Афганістану, Маврикію, Бразилії. У такій компанії (за ознакою постачання CoviShield) опиниться і Україна. Суттєве зауваження: ця вакцина не пройшла реєстрацію у нас, також невідомі й достовірні результати дослідження її ефективності й побічних наслідків. Ось що з цього приводу повідомив голова Національної медичної палати України Сергій Кравченко:

Тим не менш, саме CoviShield на форумі "Україна 30. Інфраструктура" з якоюсь метою "прорекламував" Володимир Зеленський, авторитетно запевнивши, що це "одна з найкращих на сьогодні" вакцин. Демонстрував спокій лідер країни і щодо затримок з початком масової вакцинації: мовляв, скрізь гальмують.

Що ж, уже за кілька днів український президент нарешті матиме змогу власним прикладом довести ефективність і безпечність вакцини: ще 8 лютого, під час попереднього форуму, який був присвячений COVID-19, Зеленський заявив, що вакцинується сам (хоча медики і не рекомендують робити це тим, хто перехворів на коронавірус). Він також заявив, що українська влада веде перемовини в Індії про постачання ще однієї вакцини.

Та не плодами індійської фармакології єдиними. За планом влади, на початку березня до нашої країни у межах глобальної програми COVAX має прибути партія вакцини Pfizer – саме її активно використовують у розвинутих державах світу, де вона підтверджує свою ефективність. Повідомляється також, що до роботи з початку березня готова онлайн-система реєстрації охочих отримати вакцину. Якщо слухати представників нашої влади, нарешті маємо перемогу у боротьбі з "короною". Але чому ж не стихають голоси, які вимагають звільнення міністра Степанова, а населення доволі скептично ставиться до вакцинації по-українськи?

Вакцинація по-українськи: гра у "вірю – не вірю"

За оприлюдненими Українським інститутом майбутнього даними свіжого соціологічного дослідження, попри ставлення 41% респондентів до COVID-19 як до серйозної небезпеки, 44% опитаних зазначили, що без роздумів відмовляться від вакцинації, якщо завтра їм запропонують зробити щеплення однією із сертифікованих вакцин. Лише 8% готові до щеплення без усіляких умов, 18% - можуть зважитися, але врахують країну походження вакцини, 9% - готові зробити, якщо вакцинація буде безкоштовною. Ще трохи цікавих цифр: 17,5% респондентів довіряють вакцині із США Phizer, 12% - російському Спутніку, 11% - американській вакцині Moderna. 

У тому, що в суспільстві панують такі настрої, не варто шукати якихось зовнішніх чинників або інтриг політичних опонентів "зеленої" влади. Все набагато банальніше: щойно зайшла мова про появу перших вакцин від ковіду, наша влада затягла пісню про те, як багаті країни обійшли бідні у змаганні за рятівні дози, а бідним доводиться задовольнятися тим, що є.

Тобто, ще на початку цієї історії влада медійно програла кампанію з вакцинації, адже пересічному українцю, який постійно чує про якісні західні вакцини і читає розслідування про те, як в Україні віп-персони ними таємно щеплюються, влада сказала: ви їх не отримаєте, а якщо й отримаєте, то це будуть крихти з панського столу. А колотимуть вас, шановні громадяни, вакциною азійського виробництва. Спочатку, нагадаємо, йшлося про китайську, тепер про індійську. Україна - високотехнологічна держава, яка так і не спромоглася зробити власну сироватку для щеплення, проте українці ще здавна звикли вірити, що індійські вакцини поступаються за якістю своїм аналогам, виробленим в інших країнах. Навіть якщо це неправда, то кампанії "антипрививочників" сформували в суспільній думці негативний стереотип. Який активно підігрівали (і надалі це робитимуть), різні політичні сили, зацікавлені в просуванні на український ринок, зокрема, "Спутніка". 

Учені наголошують: щоб отримати довготривалий ефект, від ковіду має щепитися приблизно 70% населення. У який спосіб МОЗ, президент, уряд та всі "слуги" разом узяті забезпечуватимуть такий показник, сказати складно. Силувати людей щеплюватися не можна, а те, як діє влада, не додає охочих стати в чергу за укольчиком. Звідси питання: кого зрештою зроблять винним у зриві вакцинації? Відповідь, здається, очевидною: міністра Степанова.

Однак з огляду на те, як президент заступається за урядовця, дуже ймовірно, що Степанов, особливо після вдалого індійського вояжу, буде "священою коровою", а відповідальність за будь-які проблеми з вакцинацією повісять на політичних опонентів, "антипрививочників" і, традиційно, на попередників.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme