Чи можливий на Херсонщині донбаський сценарій, яким лякає Іслямов

В окремих районах Херсонщини СБУ не завадило б серйозніше зайнятися профілактикою сепаратизму
Depo.Влада
6 січня 2016 17:00
ФОТО: depo.ua
Чи можливий на Херсонщині донбаський сценарій, яким лякає Іслямов
Чи можливий на Херсонщині донбаський сценарій, яким лякає Іслямов

Напередодні Різдва голова штабу блокади Криму Ленур Іслямов без упину б'є на сполох, лякаючи українців поширенням гібридної війни на Херсонщину.

За словами Іслямова, те що зараз відбувається у місті Генічеськ, яке днями Путін нібито врятував від замерзання, дуже нагадує події майже дворічної давнини на Донбасі в переддень російської окупації.

По-перше, в Генічеську та Новоолексіївську з'явилися провокативні графіті "Путін, визволи Генічеськ від Іслямова", "Новоолексіївська, убий в собі укропа". "Гадаю, таким чином розгойдується ситуація до 15 січня, коли тут відбудеться з'їзд кримських татар. Я розмовляв з людьми з Донецька, які переїхали сюди після окупації, вони розповідають, що саме з таких написів там все починалося. Всі дивилися і сміялися, а потім в один момент з'явилися Гиркіни-Шмиркіни з автоматами, почалися перестрілки, захвати будівель міліції, СБУ. Це ланки одного ланцюга", - ділиться своєю стривоженістю голова штабу блокади Криму.

Але це, звісно не все, як зазначив Іслямов, 4 січня в райраду була подана заявка про проведення "руского маршу" і райрада дала добро. "Адже ми йдемо в Європу! У нас демократія! Але цей марш запланований проти блокади, в той же час в Криму кажуть, що зараз Генічеськ і Новоолексіївка будуть підніматися. Значить, фінансування на це звідти вже прийшло. Буде розроблятися Придністровський сценарій з відторгнення Херсонської області від України. Цього допустити не можна ні в якому разі", - резюмував активіст.

Наскільки ж серйозна озвучена Іслямовим загроза і чи реальне повторення донбаського сценарію на Херсонщині? Звісно, Іслямов дещо перебирає, але й вважати його стурбованість чистою параноєю жодним чином не можна. Власне, Херсонщина має достатньо передумов, аби стати новим полем бою для путінських гибридів. Перше і найголовніше – це безпосередній кордон з окупованим росіянами Кримом, який дозволить доволі швидко перекидати на Херсонщину загони "ополчєнія ХНР" зі зброєю та технікою. По-друге, на Херсонщині достатньо "ватного" населення, яке в разі певної ідеологічної обробки може стати людським гумусом для агресії. Але Херсонщина – не Донбас, і щодо першого пункту, і щодо другого для Путіна все не так просто і зручно, як хотілося б.

Так, Херсонщина має кордон з Кримом, де Кремль сконцентрував серйозні військові сили, але на відміну від Донбасу, де 2014-го лінія кордону була ілюзорна і будь-хто міг швендяти взад-вперед, на кордоні з Кримом уже встигли організувати більш-менш серйозну оборону і просто так його не перетнеш. До того ж "прозорості" кордону на Донбасі допомагав і ланшафт – майже голий степ. Херсонщину ж з Кримом поєднує лише кілька смуг суходолу, що створює ефект пляшкового горла, який дуже ускладнює будь-які наступальні дії.

Що ж стосується схильного до сепаратизму населення, то за ступенем "ватності" Херсонщина значно поступається не лише Донбасу, а й сусіднім Миколаївщині та Запорожжю. Херсонщина значно менш урбанізована і відповідно зросійщена, і хоча місцеве населення достатньо аморфне і пасивне, з великим прошарком люмпенізованих, розкачати його російській пропаганді буде не так вже й просто.

Інше питання, що Кремль має серйозну зацікавленість в розхитуванні ситуації на Херсонщині. З одного боку ніхто не скасовував путінських мрій про суходільний коридор до Криму, з іншого - максимальний безлад у сусідній Херсонщині має продемонструвати мешканцям Криму, як їм пощастило потрапити під високу путінську руку, яка принесла їм "стабільність". Тож Іслямов цілком правий, що Путін як ніхто зацікавлений в дестабілізації Херсонщини і усі його спроби це зробити потрібно душити в зародку.

Звісно, зайвий галас тут піднімати не потрібно, але СБУ має працювати чітко і системно. По-перше, жодних "рускіх маршів" в жодному українському місті бути не може апріорі. Демократія-демократією але під час війни подібні заходи – прямий шлях до серйозних громадянських конфліктів. По-друге, на Херсонщині як на території, що знаходиться в майже прифронтовій зоні, варто впровадити досвід Авдіївки та Красногорівки, де періодично СБУ проводить профілактичні рейди, виявляючи сепаратистів та прихильників "ДНР" різного ґатунку, як побутового, так і цілком диверсійного. Подібна операція з Генічеську чи Новоолексіївці була б дуже і дуже корисною. Побутових сепаратистів, як і деяких місцевих чиновників з екс-регіоналів, навіть не потрібно саджати. Їм можна просто пояснити, що їхньою діяльністю цікавляться і в разі чого кайданки з нарами давно заготовані. Одна-дві подібні операції мають відохотити місцевих путінофілів і стіни псувати, і марші марширувати, та й від іншого, значно більш небезпечного.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада