"Це не розвиток "Мінська", а додаткові угоди": МінТОТ розгромив "мирний план Сайдіка"

 Міністр України з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш назвав недоліки "мирного плану" спецпредставника ОБСЄ у Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на сході України Мартіна Сайдіка

"Це не розвиток "Мінська", а додаткові у…

Про це він заявив на брифінгу, передає Depo.ua.

"Я отримав повний документ. Тут 19 сторінок і на ньому написано "для дискусії". Це не є офіційний документ ні ОБСЄ, ні ООН. Пан Сайдік є розробником цього документа як приватна особа. (Співавторами, - ред.) є ще дві людини, які також є у структурі ТКГ як модератори підгруп - пан Апакан і пан Морель. Тобто три особи запропонували цей документ. Кому? Всім охочим"", - сказав Черниш.

За словами міністра у документі є речі, які його дивують і обурюють.

"Перше - мандат місії про який тут ідеться. Компоненти місії взяті з пропозицій України і вони відповідають, тому що ми неодноразового говорили. Три компоненти: цивільний, поліційний і військовий. От щодо мандату місії запропонованої у документі тут передбачена всі територія Донецької і Луганської областей в тому числі і підконтрольна Україні. Але зроблена "оговорочка", що цивільний компонент лише для окупованих територій, а загалом місія - для всієї території. Це дивно. Я не розумію логіки і це не прописано у жодних підписаних чи схвалених Україною угодах", - сказав він

У наступному пункті, як зазначив Черниш, передбачає інституціалізацію ТКГ. Тобто група, яка є платформою для дискусій, "перетворюється в якийсь інституційний орган, який буде, крім організації і модерації дискусій між Україною і Росією, набуває статусу впливу на ухвалення рішень".

"Якби це звалилося, то за документом парламент країни "нормандського формату" - України, Росії та ін. - мають прийняти цілу низку рішень, тоді ООН і ОБСЄ мають прийняти свої рішення. Тобто це суцільний парад рішень, який неможливо прийняти з практичної точки зору. А головна мета - ОБСЄ та ООН створюють спільний механізм і обом організаціям це буде відзвітовуватись... Чесно кажучи, такої моделі ми не бачили ніде", - наголосив Черниш.

За словами міністра, "мирний план" Сайдіка передбачає створення ще одного окремого антикорупційного органу.

"В Уркїані створили вже стільки антикорупційних органів. Я не знаю чи варто створювати ще додатково, чи навести лад з цими. В документі планується створити Європейську агенцію. Не знаю чи автори консультувалися з ЄВ, вочевидь - ні. Не тільки агенція буде створена, яка буде займатися відбудовою 6-8- років, а й при ньому має бути ще якийсь додатковий антикорупційний підрозділ, який буде контролювати, щоб не було корупції в самій Європейській агенції", - розповів він.

За словами Черниша, складається враження, що таке нагромадження структур у плані прописане, щоб дискредитувати ідею створення і роботи місії, модель якої для дискусії запропонувала Україна.

Крім того, на думку міністра, план Сайдіка містить натяки на легітимізацію незаконних утворень "ЛНР" і" ДНР" після завершення виборів у місцеві органи влади.

"Місцеві вибори мають пройди відповідно до законодавства України і стандартів ОБСЄ, як це прописано в мінських угодах і резолюції ООН. Отже, ми маємо вибори місцевих органів влади. Натомість в цьому плані є посилання, що перехідна адміністрація буде працювати не лише з обраними органами місцевого самоврядування, а й з адміністративними структурами, які діють дотепер. Це означає, що на проміжний період часу фактично відбувається легітимізація утворень, які називають себе органами всередині окупованих територій, і проти яких ще недавно автори цього документу говорили, що вони не визнають їх легітимність", - зазначив міністр.

Зокрема Черниш зауважив, що легітимізація "ЛНР" і "ДНР" може здійснитися в разі невиконання частини домовленостей.

"Це дуже велика небезпека. Придністров'я, наприклад, ніхто не визнав, але РФ і сама влада невизнаного Придністров'я в усіх документах застосовує напівлегітимну назву "учасники переговорів". Цей самий принцип закладений в документ Сайдіка. І якщо раптом план не виконується до кінця, структури залишаються. Це ви можете почути в окремих політиків, які говорять що мінські угоди регулюють лише органи місцевого самоврядування, а квазідержавні органи нібито ними не регулюються, тому вони можуть продовжити існування. Натяк на це є в плані Сайдіка" - сказав він

Також міністр наголосив, що нового мирного плану могла б і не бути, якщо б ОБСЄ по-іншому реагувало на пропозиції України.

"На пропозицію України зробити чіткі заяви про неможливість ні повного, ні часткового визнання цих утворень в рамках мінського процесу російська сторона і ОБСЄ не реагує так, як це слід було зробити, щоб запобігти ідеям на кшталт тих, що пропонує так званий мирний план Сайдіка. Більш того, в мінських угодах не фігурує поняття "так звані ДНР/ЛНР". Замість цього там фігурує термін "окремі райони Луганської і Донецької області". Натомість у Сайдіка згадується повернення до "так званих ДНР/ЛНР", - зазначив він.

Також Черниш повідомив, що у плані Сайдіка йдеться про синхронізацію виборів з наступними місцевими виборами, які відбудуться в Україні в органах місцевого самоврядування.

"В одному з попередніх мінських документів йдеться про дочасні вибори, в інших йде мова просто про місцеві вибори. Мені здається логічно, якщо український закон буде єдиний, він і має бути єдиний, якщо вибори будуть єдині, то варто буде дати складну відповідь українському суспільству. Яка система виборів буде діяти, якщо ми уніфікуємо її", - розповів він.

За словами міністра, в мінських угодах йдеться про амністію.

"Але тут вже згадується про імунітет для кандидатів, якого немає в документах, які ми до цього обговорювали, що стосувалось обговорень в Тристоронній контактній групі. Тобто ми говоримо, що має бути наданий комусь, якийсь імунітет. Імунітет від чого?", - додав Вадим Черниш.

Він наголосив, що ні за процедурою, ні за повноваженнями осіб, ні за змістом такі угоди не можуть взагалі зараз обговорюватись офіційно.

"Фактично це не розвиток мінських угод, це додаткові угоди. В тому числі, які вимагають цілої низки рішень не тільки парламенту України, але й низки парламенту інших країн. Тому вони не можуть за такою процедурою в принципі імплементовані. Навіть в мінському процесі, навіть вчора були переговори - абсолютно запитання не обговорювались", - резюмував міністр.

Нагадуємо, 28 січня спецпредставник ОБСЄ з питань України Мартін Сайдік розкрив подробиці нового плану мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, який, на його думку, може стати альтернативною Мніських угод.

Згодом представник генсека ООН заявив, що не отримував звернень від Сайдіка стосовно нового "мирного плану" для Донбасу.

Спецпредставник США з питань України Курт Волкер вважає, що представник ОБСЄ в Тристоронній контактній групі з питань Донбасу Мартін Сайдік не пропонував альтернативу Мінським угодам, а лише висловив деякі ідеї реалізації

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme