Хто така Олена Шуляк – нова голова партії "Слуга народу"

15 листопада головою партії "Слуга народу" стала Олена Шуляк. Сюпризом це ні для кого не стало – про її кандидатуру почали говорити одразу, як цю посаду залишив Олександр Корнієнко. І саме він заявляв, що рекомендуватиме Шуляк у свої наступниці

Журналіст стрічки новин
Хто така Олена Шуляк – нова голова парті…
На фото: Олена Шуляк. Джерело: Facebook Олени Шуляк

До приходу у Верховну Раду в складі "Слуги народу" Олена Шуляк займалася великим бізнесом і балотувалась до Київської міської ради. В скандалах фігурувала порівняно небагато.

 Depo.ua розповідає усе, що відомо про Олену Шуляк – першу жінку-очільницю партії "Слуга народу".

Де народилася та навчалася Олена Шуляк

Нова партійна керівниця "слуг" – киянка. Народилася 24 січня 1976 року. У 1992 році вона закінчила 231 середню школу в Оболонському районі столиці. Потім вступила у Національний транспортний університет, де до 1997 року вивчала економіку та управління у будівництві. У 2003-2005 роках отримувала освіту у Міжнародному інституті менеджменту, де здобула ступінь магістра бізнес-адміністрування (МВА).

Шуляк Олена

В офіційній біографії зазначається, що під час навчання Олена Шуляк пройшла стажування "у кращих світових навчальних закладах", зокрема в Carnegie Mellon Tepper school of business (США). Через п'ять років Шуляк вступила на заочне до Київського національного університету ім. Т. Шевченка на факультет психології.

Як Олена Шуляк кар'єру в бізнесі будувала

Одразу після закінчення першого вишу, у 1997 році, вона розпочала підприємницьку діяльність. За два роки стала сертифікованим аудитором і власником (згодом - кінцевим бенефіціаром (2018 рік) ТОВ "Аудиторська фірма "Стандарт". 

З 2000 рік по 2006 була директором департаменту аудиту та аналізу фінансово-господарської діяльності ФПГ "Midland Group[uk]" в Україні, до складу якої входили ВАТ "Запоріжсталь", ЗАТ "Запорізький залізорудний комбінат", ТОВ "МД Груп", СК "Інтертрансполіс", ТОВ "Амстор" та інші. 

Олена Шуляк

З 2005 до 2007 року Шуляк була членом Наглядової ради ЗАТ "Експрес-банк". В 2008 році, разом з бізнес-партнеркою Ольгою Зарембою, заснувала підприємство Midland Development Ukraine, яке займалося орендою житла. Співзасновниками Midland Group є мільярдери російського походження Алекс Шнайдер (має канадське громадянство) і Едуард Шифрін (у 2016 році отримав російське громадянство).

Шифрін є однокласником й близьким другом Євгена Червоненка – міністра транспорту у 2005 році, а також голови Запорізької ОДА у 2005-2007 рр. Крім цього, його пов'язують з Сергієм Тігіпком – екс-віце-прем'єром України. У 90-х роках Шифрін разом із бізнесменом Василем Хмельницьким контролювали "Запоріжсталь" (це той самий Хмельницький, який декілька тижнів тому приватизував столичний "Більшовик" за 1,4 мільярда гривень). У 2002 році Шифрін створив мережу супермаркетів "Амстор", яку згодом продав олігарху Вадиму Новинському. Нині Шифрін має бізнес у Москві та пересувається містом на броньованому BMW.

Едуард Шифрін

Фото: Едуард Шифрін. Джерело: РосЗМІ

У лютому 2014 року Олена Шуляк зі своєю бізнес-партнеркою розірвали юридичні і фактичні зв'язки з російським бізнесом. Того ж року вони перекваліфікували бізнес і почали займатися будівельним аудитом, дослідженнями і консультаціями. Зараз Midland Development займається інжиніринговою діяльністю. Шуляк має корпоративні права Midland Development Ukraine – 50%. 

В 2014 році Олена Шуляк очолила Наглядову раду Української будівельної спільноти. У жовтні 2017 року стала співзасновницею ТОВ "Кріейтор" – компанії, яка надавала в оренду й експлуатацію власне чи орендоване нерухоме майно.

Крім бізнесу, на рахунку у Шуляк – активна громадська діяльність. Вона була членом правління та керівником сектору "Будівництво" громадської організації "Офіс ефективного регулювання" (Better Regulation Delivery Office — BRDO,) очолюваного Олексієм Гончаруком. Також вона координувала ініціативу "Кадровий резерв" і входила до правління суспільно-політичного руху "Люди важливі".

Як і завдяки кому Шуляк прийшла у політику

Шуляк робила перші кроки в українській політиці ще у 2014 році, коли балотувалась до Київської міської ради від "Демократичного Альянсу". Однак тоді вона посіла п'яте місце у виборчому списку і не пройшла до Київради.

На позачергових парламентських виборах 2019 року балотувалася (№13 у виборчому списку) у народні депутати від партії "Слуга народу". За інформацією ЗМІ, нардепка увійшла до "Слуги народу" за неформальною квотою колишнього премʼєр-міністра Олексія Гончарука, який тоді керував "Офісом ефективного регулювання".

На фото: Олексій Гончарук. Джерело: Depo.ua

У парламенті Шуляк стала заступником голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Вона також є членом Тимчасової слідчої комісії з питань розслідування фактів корупції в органах державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду і головою МФО "За Велике будівництво".

У листопаді 2019 року Шуляк призначили представницею Кабінету міністрів у Верховній Раді, однак у березні 2020 року, після відставки уряду Гончарука, вона пішла з цієї посади за власним бажанням. Це рішення пояснила тим, що їй "важко перейти на новий лад, на інші урядові програми та ідеї".

Законотворча діяльність: чому Шуляк називають найпродуктивнішою нардепкою

Шуляк є одним з головних лобістів реформи Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), яка нині ліквідована. Нардепка має 12 помічників, двоє з яких працюють на платній основі за трудовим договором, всі інші — на громадських засадах. За даними аналітичного порталу "Слово і Діло", за два роки у парламенті вона встигла виконати 18% своїх передвиборчих обіцянок.

Згідно з рейтингом "Комітету виборців України", Шуляк посідає друге місце серед найбільш продуктивних нардепів: вона взяла участь у розробці 34 законопроектів, згодом ухвалених парламентом. Вважається головною лобісткою будівельної галузі в Раді (нагадаємо, що вона - колишня девелоперка), очолює міжфракційне депутатське об'єднання "За Велике будівництво". У 2014-2015 роках очолювала спостережну раду Української будівельної спільноти. 

Олена Шуляк - нова голова партії "Слуга народу"

Шуляк була ініціатором ухваленого у вересні 2020 року закону "Про надання будівельної продукції на ринку", що імплементує в Україні регламент Євросоюзу №305 про умови збуту будматеріалів. Крім того, вона ініціювала законопроект про гарантування прав інвесторів на первинному ринку нерухомості, який на початку вересня було ухвалено у першому читанні.

Що відомо про сім'ю Шуляк

Нова очільниця партії "Слуга народу" - заміжня. Її чоловік Олександр є власником ТОВ "Енжіайт Груп", яке займається купівлею та продажем власного нерухомого майна.

Сім"я Олени Шуляк

Подружжя виховує доньку Дар'ю – вона навчається в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім.Т. Шевченка.

Дар"я Шуляк

Скільки грошей у Шуляк: аналіз декларації

У декларації нардепки за 2020 рік вказано, що вона, разом з чоловіком, має п'ять квартир у столиці, площею – 84,36 кв. м, 36,5 кв. м, 59,10 кв. м, 155 кв. м та 42,5 кв. м. Також у власності подружжя – два машиномісця (площа одного 19,80 кв. м, іншого — не вказана).

Пересувається Шуляк на Land Rover 2012 року випуску, а її чоловік – на BMW X6 2008 року випуску, який належить не йому.

Голова партії "Слуга народу" має корпоративні права у ТОВ "Аудиторська фірма "Стандарт" – 70%, Midland Development Ukraine – 50%, а також ТОВ "Кріейтор" – 38,57%. 

У 2020 році Шуляк заробила у парламенті 503 245 гривень, а ще 462 440 гривень отримала як відшкодування витрат, повʼязаних з виконанням повноважень народного депутата. Задекларувала вона й 10 914 гривні відсотків від АТ КБ "ПриватБанк" і 58 650 гривень страхових виплат від ПАТ "Страхова компанія "Арсенал Страхування".

Нардепка Шуляк

Чоловік Шуляк заробив торік 450 596 гривень, а також отримав мільйон гривень за відчуження цінних паперів та корпоративних прав. Донька голови провладної партії Дар'я отримала 20 000 гривень, працюючи у ТОВ "Інститут когнітивного моделювання" й стипендію, розмір якої не вказано.

Грошових активів у сім'ї Шуляк немало. Вона має кілька рахунків у "ПриватБанку", на яких, зокрема, лежать 6830 євро і 29 040 грн. Готівкою нардепка має 552 000 грн і $415 000. У чоловіка на рахунку в ПАТ "Банк 3/4" 27 471 гривню, а готівкою – 30 000 євро і $50 000.

Також у декларації вказано, що за попереднім договором купівлі-продажу квартири з ТОВ КУА "Валпрім" Шуляк внесла авансовий платіж у розмірі 756 112 грн. Крім того, нардепка позичила $45 000 громадянину України Артему Шевченку. Внески чоловіка Шуляк до кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ, зокрема до КУА "Портофін" (ІФ "Еверест"), склали 1 752 918 гривень. Донька Шуляк тримає в АТ "Ощадбанк" 3130 гривень.

Хто просунув Шуляк у велику політику: зв'язки

Наступницю Корнієнка у "Слузі народу" з першого дня роботи у парламенті пов'язували з колишнім прем'єром Олексієм Гончаренком. І не дарма, адже саме він був керівником незалежного експертно-аналітичного центру BRDO, який фінансує Євросоюз, коли туди прийшла у 2015 році працювати Шуляк. Вона очолила посаду керівника сектору "Будівництво".

Народна депутка Олена Шуляк

За час роботи у команді Гончарука Шуляк завела зв'язки в західних посольствах і фондах, які видають гранти українським громадським організаціям. Політичні оглядачі неодноразово заявляли, що Шуляк курує у фракції так звану "групу соросят". Цікаво, що Гончарук пропонував Шуляк очолити Міністерство розвитку громад та територій, коли у січні 2020 року з нього пішла Олена Бабак. Однак вона відмовилась, на що, за інформацією ЗМІ, Гончарук дуже образився. Відмова Шуляк зіграла з Гончаруком злий жарт – відомство з розвитку громад і територій очолив Денис Шмигаль, який уже за місяць перебрався у крісло прем'єра.

А Шуляк як у воду дивилися - Гончарука і багатьох його міністрів невдовзі відправили у відставку, а вона не втратила своїх позицій у команді. Саме тоді стартувала президентська програма "Велике будівництво" і Шуляк активно зайнялася її законодавчим забезпеченням. Зеленський призначив Шуляк головою Координаційної ради з розв'язання проблемних питань у сфері містобудування, а у серпні 2021 року до Дня Незалежності нагородив Орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

За що критикували Олену Шуляк

Шуляк є співвласницею Midland Development Ukraine

Офшорний скандал

Згідно з декларацією Шуляк, вона – бенефіціарка компанії, зареєстрованої в офшорній зоні – на Британських Віргінських островах.

витяг з декларації Олени Шуляк

Сама нардепка в ефірі програми "Мокрик по Живому" на hromadske заявляла, що зареєструвала компанію давно - для захисту бізнесу (нагадаємо, що так само пояснював офшори Шефір), а зараз не має жодного відношення до неї. За її словами, "Інфрейр Ессетс" була створена давно, "щоб захистити свої активи від різних рейдерських втручань". Шуляк запевняла, що через офшорну компанію "жодна копійка з України не виводилася і не заводилася".

Шуляк також заперечила, що у 2015 році через "Інфрейр Ессетс" було внесено статутний капітал в українську компанію: "Внесок у статутний капітал формувався ще у 2007-2008 роках. Це не офшорна компанія вносила гроші".

Шуляк має офшори

На питання, чому Шуляк не закрила офшор після того, як стала народною депутаткою, вона пояснила, що не очікувала у 2019 році на складання присяги народного депутата. Вона запевняла, що не має стосунку до офшору зараз, а ним управляє її бізнес-партнерка.

"Коли ми передавали в корпоративне управління права, коли я закривала ФОП, у мене не було і думки, що мені потрібно сховати, прибрати чи ще щось, бо компанії, де я працювала, сплачують податки", — говорить депутатка.

Невдала спроба очолити ДФС

У квітні 2015 року Шуляк претендувала на посаду глави Державної фіскальної служби. Вона подала відповідну заявку в електронній формі. Плани Шуляк на цю посаду викликали негативну реакцію в соцмережах та серед активістів. Тоді її звинувачували "в продажності, лицемірстві та бажанні отримати особисту наживу". Хоч Шуляк і заперечувала всі звинувачення на свою адресу, посаду голови ДФС їй обійняти не вдалося.

Скандал з електронним кабінетом

У березні 2020 року Шуляк звинуватили у тому, що деякі забудовники та чиновники ще в момент створення "е-кабінету", одним із творців якого вона була, скористалися некомпетентністю премʼєра Гончарука та його радників. Цей сервіс має на меті автоматизоване електронне оголошення про початок будівництва і введення обʼєкта в експлуатацію "без паперової тяганини і дозволу чиновників".

Шуляк провів до ВР Олексій Гончарук

Тоді Шуляк заявляла, що це нівелює корупційну складову в ДАБІ, однак врешті заявила, що під виглядом чотириповерхівки на Подолі завдяки "кабінету" ввели в експлуатацію житлову 10-поверхівку.

Дорогі аксесуари

Ще на початку роботи у Шуляк у парламенті журналісти помітили у неї сумку Chanel Jumbo, яку оцінили у понад 7 тисяч євро. Сама нардепка розповіла, що аксесуар купив її чоловік ще у 2008 році, і тоді його вартість була значно меншою. Шуляк навіть поскаржилася на те, що суспільний розголос про такі речі засмутив її маму, яка запитувала у неї, як можна було "дозволити витратити стільки грошей на сумочку".

У вересні минулого року Шуляк позувала для інтервʼю в дорогому образі. За даними ЗМІ, загальна вартість її туалету становила близько 200 тисяч гривень.

Олена Шуляк у дорогому образі

Фото: Рубрика

Читайте також: Нова головна "слуга" Шуляк хоче зробити раду задля розгляду партійних зашкварів

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme