Березневі довибори в Раду: Хто виграє від сходження з дистанції Звіробій і Марчевського

Менш ніж за два тижні до голосування на виборах до парламенту на Донеччині та Івано-Франківщині від боротьби відмовилися двоє помітних кандидатів. Що означає їхнє рішення і як воно вплине на результати голосування? Давайте розбиратися

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Березневі довибори в Раду: Хто виграє ві…

У неділю, 28 березня, на окрузі №87 (центр у Надвірній, Івано-Франківська область) і №50 (Покровськ, Донецька область) відкриються дільниці для голосування на довиборах депутатів парламенту. І на заході, і на сході країни кампанія доходить до точки кульмінації. На цьому тлі з’явилася інформація про зняття з перегонів двох претендентів, які хоч і не розглядалися як потенційні переможці, та все ж мали шанс забрати частину голосів і втрутитися у боротьбу за мандати.

Читайте також: Вірастюк, Звіробій і шанс Коломойського: Хто з олігархів уполює мандати на довиборах в Раду

"Буковельський округ": "хазяїн" проти патріотів. Чому Маруся Звіробій знялася з виборів

На Прикарпатті активно вела кампанію кандидатка від "Європейської солідарності" Маруся Звіробій (Біленька): виборці "буковельського округу" мали змогу познайомитися з немісцевою претенденткою на крісло в парламенті як маючи перед очима її образ у військовій формі на білбордах, так і особисто - Маруся, разом із лідером партії Петром Порошенком, подорожувала округом і охоче фотографувалася в людних місцях.

Тому рішення Звіробій знятися з дистанції стало до певної міри несподіваним.

маруся звіробій і петро порошенко фотографуються з виборцями

Частина опитаних Depo.ua експертів з місцевих кампаній не виключають, що на відмову Марусі Звіробій від балотування вплинули результати проведених на окрузі соціологічних досліджень. А вони продемонстрували як невисокі шанси Звіробій на перемогу ( її рейтинг коливається трохи вище позначки в 10%), так і небезпечно високі рейтинги Олександра Шевченка (більше 30%)

За актуальними на першу половину березня даними соцілогічної групи "Рейтинг", виборці округу могли б проголосувати так:

Олександр Шевченко ("За майбутнє") - 30,3%

Руслан Кошулинський ("Свобода") - 27,6%

Василь Вірастюк ("Слуга народу") - 26,9%

Маруся Звіробій-Біленька ("Європейська Солідарність") - 9,1%

Зараз соціологи відзначають зростання рейтингів Кошулинського і Вірастюка та певне зниження популярності Шевченка.

Тобто лідерами симпатій на прикарпатському окрузі (за даними, на які варто дивитися з певною осторогою – такі особливості передвиборчої соціології) є один з керівників популярного на заході країни об’єднання "Свобода" Руслан Кошулинський, якого з округом пов’язують родинні зв’язки. І Олександр Шевченко – ексдепутат ВР, топменеджер курорту Буковель і представник партії "За майбутнє", яку асоціюють із двома Ігорями - Коломойським і Палицею.

На симпатії краян також розраховує івано-франківець, стронгмен Василь Вірастюк. Та він є висуванцем "Слуги народу", а зараз це швидше мінус, аніж плюс: пік популярності "слуг" минув і сьогодні проти найсильнішого українця гратиме розчарування пересічного виборця у спроможності партії Володимира Зеленського провести обіцяні позитивні зміни в країні.

Зняття з дистанції своєї кандидатки у "ЄС" назвали "об‘єднанням патріотичних сил проти олігархату". Наголошують, що Звіробій-Біленька поступається на користь кандидата від "Свободи" Кошулинського. "87 округ сьогодні став своєрідним полем боротьби за Україну, на якому зіткнулися олігархи в особі партнера Коломойського Олександра Шевченка, висуванця від влади зелених дилетантів Василя Вірастюка, та представники патріотичних сил – Руслан Кошулинський зі "Свободи" та я, Маруся Звіробій Біленька від "Європейської Солідарності", - зазначається на партійному сайті. У партії Порошенка повідомляють, що провели перемовини зі "Свободою" і знайшли порозуміння. Знявши кандидатку, в "Євросолідарності" зробили тактично правильний крок, який дає цій партії підстави декларувати: ми зі свого боку робимо все для спільної перемоги патріотичних сил. І того ж чекаємо від партнерів, колишніх чи потенційних. Цей сигнал почули у "Свободі", яка через партійний сайт привітала крок на підтримку Кошулинського і поіменувала "Європейську солідарність" найбільш рейтинговою на сьогоднішній день опозиційною силою країни.

Тепер цікаво буде спостерігати, що отримають обидві сторони від такої домовленості і чи спрацює вона як остання крапля, що схилить шальки терезів на користь Кошулинського а не Шевченка. Частина потенційних виборців Біленької віддасть голоси за Кошулинського. Але чи вистачить цього для перемоги спрогнозувати важко. Надто незначна дистанція між ним і Шевченком, та й "слуга" не залишиться зовсім без голосів.

Покровськ: Людина Ахметова замість колишньої людини Ахметова

Не менш цікава ситуація складається на Донеччині. Кандидат від партії "Опозиційна платформа – За життя" на довиборах у Ради по округу №50, генеральний продюсер підсанкційного телеканалу 112 Україна, уроджений киянин і керівник молодіжної організації ОПЗЖ Артем Марчевський написав у Фейсбук, що знімає свою кандидатуру з кампанії. Мотивом назвав те, що у його батьків у Києві у важкій формі протікає коронавірус, через що він був змушений покинути округ і повернутися до столиці.

Відмова від балотування кандидата від "Опоплатформи", позиції якої в цьому регіоні є сильними, видається дивною: у жовтні 2020 року ця партія отримала найбільше голосів на виборах у Покровську районну раду і, здавалося б, мала підстави розраховувати на черговий успіх. Але… Показово, що сайт партії Медведчука-Бойка взагалі оминув увагою цю важливу новину щодо свого кандидата, який ще недавно активно завішував округ своїми білбордами, демонструючи наявність коштів у його штабу. За даними джерел Depo.ua, раптове зняття Марчевського може бути пов’язане з внутрішньою боротьбою в ОПЗЖ між групами Медведчука і Бойка.

рекламний борд марчевського в покровському

А можливо, фаворити в Покровську інші. Анонімні Телеграм-канали пишуть, що звільнення 50-го округу від представника ОПЗЖ суттєво збільшує шанси на здобуття депутатського мандату міського голови Добропілля 50-річного Андрія Аксьонова, якого експерти відносять до сфери впливу мільярдера Ріната Ахметова. Аксьонов балотується від партії "Порядок", що має найбільше депутатів у Покровській міській раді. Між іншим, подейкують, що цю поки невідому на загальнонаціональному рівні партію утримує "на виріст" власник футбольного "Шахтаря". Керує нею Муса Магомедов, колишній нардеп і гендиректор Авдіївського коксохімічного заводу.

За Аксьонова агітує авторитетний в місті керівник обласного осередку партії "Порядок" Леонід Байсаров, багаторічний директор місцевого шахтоуправління, яке теж перебуває у сфері впливу донецького мільярдера.

сітілайт байсаров за аксьонова

Згадаємо, що 2017 року видання "Донбасс. Реалии" оприлюднило інформацію про начебто отримання Аксьоновим російського паспорту. Нардеп Дмитро Лубінець заявляв, що під час бойових дій на Донбасі влітку 2014 року Аксьонов виїздив до анексованого Криму, де подав до окупаційної адміністрації заявку на отримання громадянства Росії.

заява аксьонова на отримання російського громадянства

В тій же статті Аксьонова називали навіть причетним до проведення незаконного референдуму про відокремлення від України навесні 2014 року. "У травні 2014 року охочі взяти участь у так званому референдумі про відділення від України приїжджали в Новодонецьке з усього району, оскільки така можливість була далеко не в кожному населеному пункті. Намет для голосування встановили в декількох сотнях метрів від будівлі селищної ради, якою тоді керував Андрій Аксьонов", - пише "Радіо Свобода".

А в 2017 Андрія Аксьонова, за даними руху Чесно, намагалися судити за підробку документів і розтрату, він виїздив за кордон, повернувся 2019-го. Минулого року упевнено виграв вибори мера Добропілля.

На виборах до Верховної Ради 2019 року округ №50, про який зараз йдеться, став одним із найбільш скандальних у країні. Через виявлені порушення в Покровську почалися вуличні протести, у фальсифікаціях звинувачували кандидата від партії зі сфери впливу Ахметова "Опозиційний блок" Руслана Требушкіна (на момент виборів – міського голову Покровська). Окружком так і не спромігся перерахувати голоси, його функції змушений був виконати Центрвиборчком, члени якого, у супроводі правоохоронців, літаком перевезли виборчу документацію до Києва. Лише так встановили, що переможцем виборів вийшов-таки Требушкін. Але у жовтні 2020 року цей нардеп зробив кульбіт і знов переміг на виборах міського голови Покровська, після чого склав повноваження нардепа.

Цікавий нюанс місцевої політики: на виборах 2019 року Требушкіна вважали виразником інтересів Ріната Ахметова, а зараз він належить до партії "За майбутнє" Коломойського-Палиці. А от друге місце півтора роки тому посів саме Аксьонов (програв переможцю 898 голосів), який сьогодні є уважним до думок Ахметова, а 2019-го був самовисуванцем і "воював" із… висуванцем Ахметова Требушкіним.

Щодо інших учасників перегонів, представнику "слуг", голові Покровської районної держадміністрації Андрію Бондаренку спостерігачі відводять роль другого плану. Тверезо оцінює свої шанси і волонтерка, підозрювана у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета, лікарка Юлія Кузьменко від "Євросолідарності" (веде кампанію дистанційно, бо перебуває під домашнім арештом).

Скандальна любителька  Росії Вікторія Шилова і адвокат Анатолія Шарія, колишніх "беркутівців" та бойовика ОРДЛО Валентин Рибін за оцінками експертів, шансів на мандат майже не мають.

Може статися, що 28 березня і в Надвірній, і у Покровську тріумфуватимуть кандидати від олігархів, але від різних. Їхній прихід у Раду додасть дві нові ланки до чинної системи олігархічних впливів на українських парламентаріїв. Яку президент Зеленський, попри всі свої заяви, зламати все ніяк не може.

Читайте також - Любителі Росії, маловідомий "слуга" і кандидатка "ЄС" під домашнім арештом: Хто іде в Раду від Донеччини

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme