Вірастюк, Звіробій і шанс Коломойського: Хто з олігархів уполює мандати на довиборах в Раду

Depo.ua розповідає, хто змагатиметься за мандати нардепів у округах на Прикарпатті і Донбасі, де за півтора місяці, 28 березня, виборці прийдуть на дільниці для голосування

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Вірастюк, Звіробій і шанс Коломойського:…
Фото: прес-служба Слуги народу / Facebook

Цього політичного сезону "Слуга народу" спробує знов увійти у ту ж воду та зіграти в гру, яка принесла їй тріумфальний успіх на парламентських виборах 2019 року по всій країні від сходу до заходу, - поставити на вже розкручену особу, але не професійного політика. Йдеться про силача Василя Вірастюка, який представлятиме партію Зеленського на окрузі №87 (Надвірна і Яремче з районами, частина Івано-Франківського і Коломийського районів). Округ став вакантним після обрання депутата-"слуги" Зіновія Андрійовича міським головою Надвірної. Віддавши перевагу третьому для себе мерству, Андрійович звільнив місце в парламенті.

Хто змагатиметься за мандат нардепа на Прикарпатті

Першим для участі у виборах на окрузі зареєструвався виходець із Прикарпаття Михайло Ноняк, колишній голова Держслужби України з безпеки на транспорті і ексзаступник міністра доходів і зборів. 2019-го президент Зеленський відсторонив його від посади у Держслужбі за мотивами боротьби з корупцією (відсутність належного контролю, недотримання встановлених норм ваги автотранспорту та побори з боку працівників цієї служби) і зрештою звільнив.

Шанси Олександра Шевченка стати народним депутатом

Та не колишній чиновник визначатиме обличчя кампанії. Від партії "За майбутнє" (її очолює нардеп Ігор Палиця, цю партію пов’язують з мільярдером Ігорем Коломойським) участь у виборах бере відомий не лише бійкою в кулуарах Ради з Олегом Ляшком 49-річний ексдепутат парламенту 7 і 8 скликань, чинний депутат Івано-Франківської облради від "За майбутнє", за даними ЦВК – фізична особа-підприємець Олександр Шевченко, якому приписують неформальний контроль над комплексом "Буковель" і шляховою компанією ТОВ "ПБС". Днями він отримав свідоцтво про реєстрацію кандидатом під №2, але активно працювати на окрузі почав, не чекаючи офіційної реєстрації. Його бігбордами уже завішана значна частина території округу, місцеві ЗМІ охоче пишуть про організовані благодійником поїздки школярів на відомий гірськолижний курорт, безкоштовну лижну школу для дітлахів тощо. Шевченко, за даними руху ЧЕСНО, їздить виступати школами і церквами округу.

Скрін с Facebook про Шевченка

Тож цей уродженець Коломиї, який 2019 року балотувався у президенти України від партії "УКРОП" і зрештою підтримав Зеленського, зараз має шанс повернутися до столичної політики в статусі народного депутата. Парламентські вибори того ж 2019-го не були для Шевченка успішними: він брав у них участь як кандидат від "УКРОПу" по округу №83 в Івано-Франківську, але знявся на користь представника "Слуги народу" Андрія Сторожука (який зрештою теж не став переможцем, поступавшись "свободівці" Оксані Савчук). 2014 року (на проміжних і загальних виборах) Олександр Шевченко двічі ставав нардепом саме від цього округу: вдруге – від Блоку Петра Порошенка "Солідарність" (із 2015-го був у Раді позафракційним). Зараз же він випробовує свої сили на території, яку щиро вважає "своєю": тут розташований не лише "Буковель", зайвим аргументом на користь кандидата є відремонтовані в останні роки силами фірми ПБС (і коштами державного бюджету) основні шляхи Івано-Франківщини. Навряд чи місцеві жителі, їздячи непоганими дорогами, згадують про неоднозначний шлейф за цим підприємством. Хоч відповідних новин у період президенства Петра Порошенка вистачало, правових наслідків для нинішнього кандидата вони не мали.

Маруся Звіробій від "ЄС" проти Вірастюка від "слуг"

Та зовсім уже легкого життя в одного з фаворитів кампанії може не вийти: проти представника "За майбутнє" у гру вступила доволі серйозна група конкурентів. Партія "Європейська солідарність" виставила на цьому галицькому окрузі Олену Біленьку, відому в колах патріотичної громадськості як волонтерка із псевдо Маруся Звіробій.

Фото бігборда Марусі Звіробій

Фото з відкритих джерел.

Популярною її зробило спільне з нардепом від "Євросолідарності" Софією Фединою відео, на якому восени 2019 року у висловах, в яких силовики угледіли "погрози вбивством" щодо Зеленського, дві жінки різко висловлювалися на адресу шостого президента з приводу його візиту на лінію розмежування на Донбасі. Проти Звіробій і Федини відкрили кримінальне провадження. 10 лютого 2020 року суд зобов'язав Марусю здати закордонний паспорт і обрав запобіжний захід у формі особистого зобов'язання терміном до 9 квітня – тобто цей захід діятиме протягом усієї виборчої кампанії. Та одного цього відео вочевидь недостатньо, щоб отримати голосів більше за мецената Шевченка. Бо не варто виключати, що проти кандидатки від "ЄС" боротимуться всі інші учасники кампанії.

І не лише з цієї причини вибір партії "ЄС" на користь Звіробій експерти вважають не надто вдалим. Мешкає майбутня кандидатка під Києвом і до округу №87 раніше відношення не мала.

Попри те, що Петро Порошенко звертався до партій "Батьківщина", "Голос" та "Свобода" щодо підтримки кандидатки від "ЄС", можна було передбачити, що свого сильного кандидата тут виставить об’єднання "Свобода". Позиції націоналістів на Івано-Франківщині традиційно сильні: ще в 90-ті роки парламентські вибори у Надвірній-Яремчі без проблем вигравала лідерка Конгресу українських націоналістів Слава Стецько, а після її смерті – Олександр Сич (член "Свободи", нині голова Івано-Франківської облради).

Та й 2019 року представник "Свободи" хоч і відстав від Андрійовича на 20%, але став другим. Тож один із лідерів партії Руслан Кошулинський, який заявив про намір кандидувати по Надвірній, має непогану стартову позицію. До того ж у Надвірній народилися обидві доньки цього лідера фракції "Свободи" у Львівській міській раді, а він сам якийсь час жив і працював на території округу. Зазначимо, конкуренція націонал-патріотів зменшує шанси Звіробій на перемогу, бо і кандидатка від "ЄС", і "свободівець" змагатимуться за одного і того ж виборця.

Поки вони займатимуться взаємопоборюванням, сплутати карти Шевченку спробує популярний стронгмен 46-річний Василь Вірастюк. Цей колишній івано-франківець щойно отримав благословення на участь у виборах від президента і закритого партійного з’їзду "Слуги народу".

 

Василь Вірастюк

Досі йшлося про те, що партія "Слуга народу" висуватиме у 87 окрузі Надію Левконович, підприємицю, яка керує фракцією цієї партії в Івано-Франківській обласній раді, а восени 2020 року очолила обласний виборчий штаб "Слуги". Та ставку зроблено на значно більш популярного кандидата, у розкрутку якого не доведеться вкладати кошти. Однак зараз, за півтора року після тріумфу "зелених" на виборах у Раду 2019 року, цей партійний дах може виявитися, дав тріщину. Рейтинги, які відводять партії Зеленського всі соціологічні служби, повинні змусити команду Вірастюка (або центральний штаб "слуг", якщо виборами на Прикарпатті займатимуться з Києва) задуматися про форми й методи ведення кампанії. На загальну думку, виборець по всій країні вже наївся новими молодими обличчями – акторами і спортсменами в ролі політиків і знов хоче собі у владу "дорослих".

Сказане вірно для припущення, що "слуги" мають плани не просто зігрітися на дистанції, а перемогти. Бо частина експертів уже говорить про можливість домовленості між партійними середовищами Зеленського і Коломойського на рівні округу 87, яка може бути фрагментом більш крупної гри. Витіснення з фракції монобільшості у Раді "говіркої голови" олігарха Олександра Дубінського на особисту вимогу президента і не без зовнішнього впливу могло образити Коломойського. Щоб не роздмухувати конфлікт, на Банковій можуть піти на "розмін" - віддати мільярдеру ще одну депутатську одиницю в парламенті, імітуючи боротьбу свого кандидата із Шевченком, а не створюючи йому реальну конкуренцію.

Одночасно Вірастюк може забрати частину голосів як у Звіробій, так і у Кошулинського: свій, популярний, яскравий… Тож у наступні тижні мешканці округу мають всі шанси стати свідками ситуації, за якої тріо Кошулинський - Вірастюк – Звіробій битимуться між собою, розчищаючи шлях до повернення у столичну політику Шевченкові.

Хто змагатиметься за мандат нардепа на Донбасі

Трохи про другий округ, де 28 березня відбуватимуться довибори в парламент. Це округ №50 на Донеччині (м. Покровськ, частина Покровського і Краматорського районів). Округ, зауважимо, скандальний. 2019 року, під час парламентських виборів, спостерігачі фіксували тут численні порушення. Далі стало відомо, що дані в протоколах окружкому відрізняються від інформації на сайті ЦВК. Це спричинило протести, учасники яких звинувачували кандидата від партії Опозиційний блок Руслана Требушкіна (тоді міського голову Покровська) у фальсифікації виборів. Почалися бійки, до Покровська вилітав гелікоптер із спецпризначенцями підрозділу ТОР. В результаті суд зобов'язав окружну комісію провести повторний перерахунок голосів, але ОВК цього не зробила, тому ЦВК взяла на себе обов'язки цієї ОВК. Члени ЦВК прибули до Покровська літаком, зібрали всю виборчу документацію, і тим же літаком у супроводі правоохоронців перевезли її у Київ. Лише перерахунок бюлетенів у Києві дав змогу встановити результати виборів. Переможцем вийшов той-таки Требушкін. Та у жовтні 2020-го він знову був обраний міським головою Покровська і склав повноваження нардепа.

Бондаренко від "слуг" і Марчевський від "ОПЗЖ" - шанси потрапити в Раду

Вже відомо, що від "Слуги народу" у кампанію включиться голова Покровської районної держадміністрації Андрій Бондаренко. Та рейтинг партії влади на Донбасі відверто низький. Тож спостерігачі апріорі відводять цьому кандидатові роль якщо не статиста, то не першого плану.

Від суттєво більш популярної в цьому регіоні "Опозиційної платформи – За життя" по округу піде висунутий партійним з’їздом лідер молодіжної організації ОПЗЖ Артем Марчевський, генпродюсер закритого телеканалу "112 Україна". На виборах 2019 року він програв по округу №60 кандидату-самовисуванцю Дмитру Лубенцю, який в Раді увійшов до групи "За майбутнє". Не чекаючи реєстрації, молодий політик уже почав агітацію.

 

Агітка Артема Марчевського

Геллер (можливо від Коломойського) і Аксьонов (можливо від Ахметова)

Знавці політичних кулуарів припускають, що сплутати карти представнику "ОПЗЖ" може мільйонер, екс-нардеп і регіонал Євген Геллер, який 2014 року перемагав на цьому окрузі. Зараз його вважають близьким до сфери впливу Коломойського. Якщо цей кандидат справді з’явиться у списку претендентів на мандат, саме його шанси експерти розцінюють як найбільші. Тим паче, що й міського голову Покровська Требушкіна відносять до кола друзів Геллера.

Від структур Ріната Ахметова, який конкурує з "ОПЗЖ" за впливи на Донбасі та поки поступається у цьому змаганні, участь у виборах може взяти мер Добропілля Андрій Аксьонов. На окрузі вже зявилася наочна агітація за цього потенційного кандидата.

Скрін з соцмереж

 

З’являться на донбаському окрузі і кілька колоритних персонажів. Першою на 50-му окрузі в ЦВК зареєструвалася Вікторія Шилова. Цю уродженку Дніпропетровщини, керівницю громадської організації "Антивійна" висунула в кандидати партія "Держава". Її вже бачили на вулицях Покровська за роздачею листівок. Та загалом на Донеччині цього разу скандалів зразка 2019 року не прогнозують. Хоч конкуренція кандидатів і матиме місце, вибори тут можуть пройти значно більш спокійно, ніж на Івано-Франківщині.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme