"Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу": Що за катери і буксир Росія віддала Україні

Сьогодні у порт Очакова повертаються українські кораблі – артилерійські катери "Бердянськ" та "Нікополь" і рейдовий буксир "Яни Капу" 

"Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу": Щ…
Фото: Думская

Наразі вже є фото, як в український порт прибувають "Яни Капу" та "Нікополь". 

Увечері до Очакова має завітати президент України Володимир Зеленський. 

 Втім, командувач ВМС ЗСУ Ігор Воронченко зазначив, що росіяни повністю розібрали кораблі зсередини. 

"Росіяни їх угробили. Познімали навіть плафони, резетки та унітази. Так що ми покажемо усьому світу варварське відношення росіян", – зазначив командувач.

Слідчі ФСБ Росії виключили захоплені українські кораблі з числа речових доказів у справі раніше захоплених у Керченській протоці і звільнених українських моряків до її розгляду у російському суді. 

Depo.ua нагадує історію українських катерів, як повертаються у рідну гавань. 

25 листопада минулого року російські прикордонні кораблі здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України та захопили три українських кораблі - "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу".

Російський прикордонний корабель "Дон" протаранив буксир "Яни Капу". Внаслідок цього в нашого судна був пошкоджений двигун. "Дон" також отримав ушкодження.

Росія заблокувала Керченську протоку, відкрила вогонь по українських суднах через що "Нікополь" та "Бердянськ" втратили хід, а "Яни Капу" був змушений зупинитися.

Близько 20:50 за Київським часом, катери разом з екіпажем були захопленні спецпідрозділами ФСБ Росії.

Російські силовики стверджували, що українські кораблі "порушили їх кордон". Українці ж говорили, що повідомляли росіян про прохід через Керченську протоку. І мали право згідно із угоди про спільне використання Азовського моря між Україною та Росією.

Міжнародна спільнота, зокрема голови МЗС країн ЄС, а також політики з США підтримали Україну.

П'ятий президент України Петро Порошенко звернувся до Росії з вимогою негайно звільнити українських моряків.

У ЗМІ з'явилися фотографії ушкоджень лівого борту катера "Бердянськ". Так, у рубці, покритою броньованою сталлю, утворився рваний отвір діаметром 20-30 см. Такий отвір міг з'явитися через потрапляння снарядів 30×165 мм зенітної автоматичної гармати АК-630 росіян. Експерти зробили висновки, що військові країни-агресора вели вогонь на ураження екпіпажу катера. 

Згодом ЗМІ оприлюднили список 24 українських моряків, які перебувають в полоні у російських окупантів.

27 листопада окупаційний суд Сімферополя арештував 15 моряків, а 28 листопада - обрав запобіжний захід у вигляді арешту в СІЗО ще дев'яти українським морякам, захопленим в полон у Керченській протоці.

7 вересня відбувся обмін полоненими між Україною і Росією за системою "35 на 35". Серед тих, хто повернувся в Україну, були й незаконно затримані 25 листопада 2018 року у Керченській протоці 24 українські моряки. Наразі ж в Україну повертаються і кораблі. 

Отже, "Яни Капу" "служить" у флоті ще з радянських часів – його побудували у  1974 році.  З кримськотатарської назва судна перекладається як "Нові ворота". 

Малий броньований артилерійський катер "Бердянськ" створений в рамках проєкту "Гюрза-М" ВМС України.

Перші випробування на воді пройшов у 2015-му. У 2016-му – зарахований до українського флоту. 

Своє ім'я отримав на честь майора Сергія Карачевського, якого один з окупантів вбив під час окупації Криму. 

У гуртожитку Новофедорівки Сакського району Криму, де мешкали українські авіатори, російський молодший сержант Євген Зайцев застрелив Карачевсього з автомата Калашникова двома пострілами в голову. 

Судно вперше спустили на воду у 2015-му. У 2016-му в Одесі його урочисто передали ВМС. 

Під час випробувань катер показав злагоджену роботу механізмів.  Була нагода і відзначитися під час справжнього протистояння. 

Так, 9 вересня 2016 року катери "Аккерман" та "Бердянськ" проходили навчальні стрільби у супроводі фрегату "Гетьман Сагайдачний". Українські військові виявили російський протичовновий корабель "Смєтливий", який захопив ціль і вів українські кораблі своїм бортовим озброєнням.

"Гетьман Сагайдачний" створив димову завісу, завдяки чому катери підійшли до російського корабля і взяли його у напівобхват. Російське судно відступило. 

31 грудня 2017 року "Бердянськ" та "Аккерман" взяли участь у спецоперації із затримання судна з контрабандним товаром. Хоча судно під прапором Танзанії намагалося втекти, його вдалося зупинити і відвезти до порту Одеси. 

Малий броньований артилерійський катер "Нікополь" – наймолодших ж кораблів, звільнених з російського полону. Створений  в рамках проєкту "Гюрза-М" і спущений на воду у 2017 році. 

Представляє другу, вдосконалену, партію проєкту зі створення малих броньованих артилерійських катерів. Зміни у конструкції дозволили катеру розвивати швидкість у більше 25 вузлів. Також, на відміну від попередників, має вдосконалений захист валової лінії та інше додаткове оснащення. 

Нагадаємо,  4 листопада голова МЗС України Вадим Пристайко заявив, що чекає від Росії час і місце, коли можна буде забрати захоплені нею кораблі у Керченській протоці.

14 листопада Сполучені Штати Америки почали вимагати, щоб Росія негайно звільнила захоплені в Керченській протоці українські військові кораблі.

17 листопада буксири "Титан", "Гайдамака" і пошуково-рятувальний корабель "Сапфір" прибули до південного узбережжя Кримського півострова. Тоді ж в порту Керчі почалося буксирування українських військових кораблів, захоплених Росією, у відкрите море.

Згодом стало відомо, що росіяни повернуть захоплені українські кораблі в "нейтральних водах". Вдень 17 листопада захоплені росіянами українські судна пройшли під Кримським мостом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme