Авітаміноз і гормони: Як через сексизм полковника Гриценка розжалували в поручики

Словесний випад кандидата Анатолія Гриценка проти кандидата Юлії Тимошенко зустрів гостру критику першого віце-спікера ВР Ірини Геращенко. Вона каже: полковник – печерний сексист

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Авітаміноз і гормони: Як через сексизм п…

Нагадаємо, днями в одному з інтерв'ю Тимошенко заявила про можливість "бути з Анатолієм Гриценком в одній демократичній команді після політичних гонок". У свою чергу, Гриценко на своїй сторінці у Фейсбук назвав це "сезонним авітамінозом" або "кипінням гормонів". Сама Юлія Тимошенко відповіла на цю заяву мовчанкою. Натомість різкою – можливо, навіть дещо гіпертрофовано – була реакція Ірини Геращенко.

У Фейсбук вона назвала цей пост полковника "зверхньою, через губу, реплікою", більше того – "хамством, печерним сексизмом і комплексом Ржевського". У висловлюванні кандидата в президенти перший віце-спікер побачила "свідчення того, якого штибу моральні якості цього чесного полковника".

Геращенко дивує відсутність публічного засудження слів кандидата у президенти з боку жінок–політиків з його штабу. Вірогідно, мова про нардепів Наталію Новак (очолює київський штаб кандидата) і радника Гриценка Світлану Заліщук (їй у разі своєї перемоги кандидат у президенти запропонує пост міністра закордонних справ), а також, можливо, прес-секретаря кандидата журналістку Христину Бондаренко.

Порція критики дісталася й оточенню Тимошенко, яка публічно не засудила свого "місцевого поручика Ржевського Власенка, який дозволяє собі такий самий печерний сексизм, хамство. А він в "Батьківщині" ще й працює в делегації в ПАРЄ, де сексизм – це відразу червона мітка назавжди". Чому в контексті сексизму згаданий саме Власенко? Очевидно, мова про скандал, що стався 26 листопада 2018 року в Раді, коли депутати голосували за воєнний стан. Заступник голови партії "Батьківщина" обізвав Ірину Геращенко, яка виступала з трибуни, "подстілкой". У відповідь та назвала Власенка "підстилкою" Путіна та покидьком. Соратник Тимошенко вибачився і кинувся обіймати Геращенко прямо в президії Ради, але осад залишився. Пізніше у своєму Фейсбук Геращенко написала, що нікому і ніколи не дозволить себе ображати.

Перший заступник спікера Ради закидає мовчання й українським журналістам і активістам, тоді як, за її словами, в США і ЄС після подібної заяви кандидата "його б просто розірвали ЗМІ. І жінки - політики теж. Але в нас справжніх борчинь з сексизмом і гендерною нерівністю – небагато, інші ховаються в своїх політичних норах".

Єдиним "справжнім полковником української політики" Геращенко називає Сергія Кривоноса, "одним Головнокомандуючим" – Петра Порошенка. Тоді як інші чоловіки, на її думку, – "чисті Ржевські". Далі в коментарях вона пише про існування тенденції в українському політикумі і журналістиці, яка полягає в дискримінації жінок. Пост Геращенко був схвально зустрінутий переважно жіночою частиною аудиторії Фейсбуку.

Нагадаємо, що сексизм (він же гендерна дискримінація, дискримінація за статтю) – це упередження чи дискримінація людей через їхню стать. На Заході боротьба за права жінок поставлена на системну основу. Хоч скандали трапляються й там. Постійний їх учасник – американський президент Дональд Трамп. 2016 року розгорівся скандал навколо його сексистських висловлювань ще у статусі кандидата у президенти США. The Washington Post опублікувала відео 2005 року, в якому Трамп в розмові з телеведучим Білом Бушем некоректним чином відгукується про жінок. До того Трамп привселюдно називав відомих жінок Америки то пустушкою, то потворою, товстої свинею, собакою чи найбільш антисексуальною жінкою в світі. Такі заяви відразу і активно засуджуються західним суспільством за активної підтримки медіа.

А що у вітчизняному політичному середовищі – чи справді у нас процвітає сексизм? При тому, що, за даними різних соцопитувань, більшість чоловіків і жінок вважають, що в нашій країні сексизму немає, згаданий скандал з Власенком і новий з Гриценком – не поодинокий інцидент на цьому ґрунті. Деякі політичні діячі, переважно середнього і старшого поколінь, не гребують публічними висловлюваннями, які можуть ображати протилежну стать. Відомий вислів колишнього президента Януковича про весну як час, коли "жінки роздягаються", побажання радника міністра МВС Антона Геращенка його колезі по Раді Надії Савченко створити сім’ю, народити дітей і облаштувати особисте життя чи міркування голови Закарпатської облради Володимира Чубірка про те, що жінок слід використовувати там, де вони дадуть максимальний ефект. Наприкінці 2018 року про час засідання комітету Верховної Ради з правоохоронної діяльності депутат Володимир Мисик дозволив собі дискримінаційні висловлювання до своєї колеги Вікторії Пташник і заявив, що "фемінізм не пройде".

Викликало резонанс і запрошення нардепом Олегом Барною в ефірі одного з телеканалів 2016 року жінок-депутаток від фракції "Самопомочі" до себе в готельний номер, де "буде корисно і приємно". З останнього приводу регламентний комітет Ради отримав звернення обурених членкинь цієї фракції Вікторії Войціцької, Олени Сотник та Ірини Подоляк, які назвали заяву Барни сексуальним домаганням. До речі, є норма закону "Про політичні партії в Україні", згідно з якою, 10 відсотків від суми, передбаченої на фінансування партій у державному бюджеті України, розподіляється серед тих політсил, в складі яких є не більше двох третин осіб однієї статі. 2016-го "Самопоміч" отримала майже 20 млн грн з держбюджету через присутність третини жінок у складі фракції (на той момент – 21 чоловік і 11 жінок-нардепів).

Можна згадати з десяток схожих за духом і суттю висловлювань політиків-чоловіків. І все ж загалом видається, що про сексизм чи зверхність щодо жінок у висловлюванні Гриценка не йдеться. Це швидше своєрідний прояв емоцій, притаманних останньому тижню перед голосуванням у першому турі президентської кампанії-2019. Тим паче, що сама "ображена" полковником лідерка "Батьківщини" ситуацію проігнорувала.

І ще одне спостереження. Своєю відмовою від запропонованої йому руки дружби з одним із основних претендентів на пост глави держави Анатолій Гриценко свідомо чи несвідомо зіграв в інтересах Петра Порошенка. Адже провалюється план ЮВТ позиціонувати себе як об’єднавчий центр не лише для Сергія Тарути і інших представників східноукраїнських політеліт, але й для націонал-демократів. Утім, після президентських виборів, залежно від їхніх результатів, можливі різні альянси, і ті, які сьогодні здаються неймовірними, навіть між "поручиком Ржевським" і "газовою принцесою".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme