Увірували у вічність пандемії: Як "слуги" взялися захищати бізнес від української мови

Окремі "слуги народу" вважають, що бізнес не можна карати за відмову обслуговувати клієнтів українською мовою, бо в країні - пандемія коронавірусу. Про це вони написали аж два законопроекти

Політичний оглядач
Увірували у вічність пандемії: Як "слуги…
фото: УНІАН

Народний депутат від опозиційної "Європейської солідарності" Володимир В’ятрович заявляє про чергову атаку "слуг" на закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Цього разу йдеться про ініційовані "слугами" законопроекти №4638 і 4638-2. На переконання колишнього директора Інституту національної пам’яті, ці документи "передбачають знищення механізму захисту права кожної людини на отримання інформації та послуг українською мовою". Він також нагадав дані соцопитування Київського міжнародного інститут соціології, згідно з якими понад 61% громадян підтримує обслуговування державною.

Отже, про які законопроекти йдеться. Перший зареєстровано 25 січня цього року чисельним авторським колективом, до складу якого входить і знаменитий "порадник з продажу собак" Євгеній Брагар. Законодавці пропонують внести зміни до статті 57, якою регулюється порядок накладення штрафів на суб’єктів господарювання за порушення закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів. У пояснювальній записці знаходимо мотивацію: запровадження практично обов’язкового обслуговування споживачів державною мовою зачіпає дуже чутливу тему – використання мов національних меншин, зокрема російської, в Україні. Автори згадують Конституцію, Рамкову конвенцію про захист національних меншин та… пандемію ковіду.

"Запровадження нових грошових стягнень під час поширення коронавірусу COVID-19 в Україні призведе до погіршення стану представників малого та середнього бізнесу в Україні", наголошують законодавці. Тобто, вони вважають, що епідемія ковіду не закінчиться ніколи? Адже закони не приймаються на місяць, чи навіть на рік...

Другий законопроект – 4638-2 – підготовлений п’ятьма "слугами" на чолі з Микитою Потураєвим. Його зареєстровано у вівторок. Автори також стурбовані тією ж 57-ю статтею, однак їхні пропозиції менш радикальні. Якщо коротко, вони пропонують відтермінувати штрафи. Чим мотивують свої ініціативи? Коронавірусом.

"В умовах поширення коронавірусної інфекції COVID-19 держава послаблює державний нагляд і контроль у сфері господарської діяльності. З огляду на це та з метою уніфікації термінів набрання чинності нормами закону, що встановлюють штрафні санкції за порушення Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" пропонуються зміни передбачені цим законопроектом", пишуть автори документу. Якби монобільшовики так захищали малий і середній бізнес в інших питаннях, то не було б акцій протесту ФОПів.

У Раді є третій законопроект, який стосується цієї ж тематики. Його ініціатор – депутат від "ЄС" Микола Княжицький, один зі співавторів закону про мову. Він лише пропонує уточнити терміни оскарження суб’єктами господарської діяльності накладеного на них штрафу. Наскаржитися до адмінсуду вони зможуть протягом 14 днів. Утім шанси на проходження цієї ініціативи, як і переважної більшості інших законопроектів опозиції за існуючої у парламенті монобільшості - мінімальні. А от у законопроектів "слуг" шанси на потрапляння до порядку денного ВР куди вищі. Особливо на перший погляд нешкідливої ініціативи Потураєва зі співавторами. Чому на перший погляд?

Будь-який закон повинен пройти перевірку часом, тоді в нього можливо вносити зміни чи уточнення. Норма про обслуговування українською вступила в дію 16 січня цього року, тобто, не минуло й місяця, а депутати хочуть вже щось міняти. При цьому мотивація про пандемію виглядає анекдотично: карантин аж ніяк не впливає на бажання чи не бажання частини наших співгромадян надавати послуги державною мовою. Медицина не придумала і не придумає щеплення від українофобії, зате людство давно знає ефективні методи "лікування" порушників закону, один із них – штрафи. Тим більше, закон ліберальний, штрафи невисокі, існує можливість оскаржити їх у суді.

Законодавчі ініціативи "слуг" дивують ще й тому, що, з одного боку, президент за рішенням РНБО своїм указом блокує три телеканали, провладні спікери нахвалюють це рішення як приклад боротьби з проросійською пропагандою, а з іншого – в парламенті реєструються законопроекти, які дають підстави опонентам влади звинувачувати її у подвійних стандартах. Адже не можна одночасно казати про протидію гібридній агресії з боку Росії і тут же намагатися "підрізати" один із ключових законів в арсеналі боротьби з цією агресією.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme