"300 депутанців": Чому Зеленський скорочує парламент до трьохсот нардепів

Президент України Володимир Зеленський планує скоротити кількість народних депутатів з 450 до 300, тобто на третину

Валентина Емінова
Головний редактор
"300 депутанців": Чому Зеленський скороч…
Ще актор Володимир Зеленський в ролі царя Леоніда в пародії на фільм "300 спартанців"

З чим пов’язане це скорочення, чому нардепів Зеленський хоче бачити саме триста, а не чотириста, чи, скажімо, п’ятдесят, розбиралися журналісти Depo.ua.

Парламент незабаром голосуватиме законопроект під реєстраційним номером 1017 "Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)".

Законопроект президента, який було визначено як невідкладний для позачергового розгляду Верховною Радою України, пропонує передбачити, що конституційний склад Верховної Ради становить 300 (замість нинішніх 450) народних депутатів України, які обираються строком на п'ять років. Також пропонується запровадити додатковий виборчий ценз - володіння державною мовою.

В пояснювальній записці до законопроекту йдеться про те, що "метою прийняття цього законопроекту є реалізація заходів парламентської реформи в частині оптимізації загальних засад статусу єдиного органу законодавчої влади".

Насправді, ідея для України - зовсім не нова. 28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла Конституцію, а вже через чотири роки тодішній президент України Леонід Кучма провів референдум, на якому, серед інших питань, було скорочення кількості нардепів з 450 до 300 і скасування недоторканості. Народ України на всі питання відповів "так", але Верховна Рада результати референдуму проігнорувала, поправки до Конституції не внесли і Леонід, замість 300 депутатів, залишився із 450.

Схоже, тепер президент Зеленський вирішив втілити в життя всі проекти попередніх президентів, які сподобалися електорату, але так і залишилися в столі. Соцмережі досі верещать від захвату через зняття недотороканості (а законопроект, за яким ми мали би купувати сім-карти за паспортами його ініціатор швиденько відкликав). Кажуть же, що у Володимира Зеленського пильно стежать за настроями суспільства. Та й сам він в інтерв’ю заявив, що ретельно вивчає соцмережі і пише коментарі.

Але повернемося до теми скорочення нардепів - чому їх хочуть залишити саме 300? Тут може бути кілька причин, і одна з них, як ми вже казали вище:

Для того, щоб сподобатися електорату

Представник президента України в Конституційному суді Федір Веніславський, виступаючи в сесійній залі, зазначив, що, "якщо вийти на вулицю і запитати громадян України про те, чи згодні вони з тим, що в Україні 450 народних депутатів, то ми чуємо 90% відповідей, а можливо, навіть і 100, про те, що 450 народних депутатів України — забагато".

Не секрет, що наші люди, які завзято репостять фотожаби з пропозиціями підірвати Верховну Раду чи перестріляти всіх народних депутатів, взагалі були би не проти, якби парламенту в нас не було. Тому ідея скоротити кількість народних обранців на третину багатьом українцям буде дуже до душі.

Менше населення = менше депутатів

Знову ж таки, за словами Веніславського, норму Конституції про 450 нардепів було затверджено, коли кількість населення України становила 52 мільйони (тобто по 115 тисяч українців на одного народного депутата), а на сьогодні, за найоптимістичними даними, кількість населення "суттєво скоротилася".

Якщо рахувати, спираючись на дані останнього перепису, на одного народного депутата в Україні припадає, за грубим розрахунком, вже 106 тисяч громадян. Це якщо без урахування мажоритарників. Але цей останній, він же і перший перепис населення України відбувся в 2001 році - за його даними нас 48 мільйонів 457 тисяч.

Новий перепис населення планується чи то в 2020, чи в 2019 році. Тоді вже буде більш-менш зрозуміло, скільки українців приходиться на одного народного депутата зараз. Хоча так і залишається незрозумілим, яке співвідношення вважає правильним президент – ініціатор цього законопроекту. 115 тисяч українців на одного нардепа, чи більше, і наскільки більше? І чи буде правильним взагалі встановлювати "ліміт" в 300 депутатів до проведення перепису. А раптом українців виявиться забагато всього тільки триста депутатів з турботою про таку кількість людей не владнаються?

Крім жартів, якщо Україну прийнято порівнювати з розвинутими країнами Європи, то там на одного депутата припадає значно менша кількість населення, ніж в нас. Наприклад, у Великій Британії проживає 64 мільйони осіб, а парламент ця країна має найбільший у Європі – близько півтори тисячі.  

Робиться це для того, щоб кожен депутат міг якомога краще виконувати свої обов’язки і відстоювати інтереси своїх виборців.

Задля економії

Зараз зарплата народного депутата становить близько 19 тисяч гривень. Завдяки звільненню 150 народних депутатів отримуємо близько трьох мільйонів гривень економії на рік мінімум, плюс їхні премії, надбавки, "тринадцяті зарплати" відшкодування за оренду житла і проїзд. І нарахування до пенсії, в подальшій перспективі.

Але все одно, для держави це – невелика сума. Тому таку економію навряд чи варто розглядати серед основних причин скорочення нардепів

Щоб тримати депутатів у тонусі

Судячи з того, якими ударними темпами нинішня рада приймає знакові закони, в тому, що законопроект про скорочення буде прийнятий, майже нема сумнівів. Тим паче, що депутати скорочуватимуть не себе – 300 народних обранців замість 450 увійдуть вже в нову Раду 9 скликання.

Але, якщо згадати обіцянку Зеленського розігнати Раду через рік, якщо вона не буде ефективною, можливо, що прийнятий закон торкнеться і їх напряму. Маємо надію, що це їх не аби як стимулюватиме.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme