100 шкільних туалетів для президента

Якщо вірити Гончаруку, 2020 рік стане роком перерізання червоних стрічечок

Вадим Денисенко
політолог
100 шкільних туалетів для президента…
Фото: Олексій Гончарук/Facebook

Прочитав колонку прем’єра Гончарука про здобутки уряду. Якщо коротко – приписав собі чужі заслуги, не подякував нікому і головне – немає жодного розуміння майбутнього. Але для самого Гончарука є дві хороші новини: його не збираються звільняти і народ знаходиться в певній ейфорії, а тому не звертає уваги на те, що могло б викликати глобальне обурення ще рік тому.

Але давайте про все по порядку, давайте просто проаналізуємо, що ж нам сказав прем’р у своєму звіті.

"Ми провели аудит країни", – сказав Гончарук. Це неправда, але на цьому не варто зациклюватися, бо набагато важливіше, що уряд Гончарука дізнався із цього аудиту. А дізналися вони дві речі: лише третина медзакладів, де лікують інсульти, має відповідне обладнання, а також є школи, де вчиться всього кілька учнів.

Про закриття сільських шкіл говориться останні десятиліття, а про покращення медицини районного рівня говориться ще довше. І насправді, завдяки децентралізації і реформі районних лікарень, яку почали ще за часів Порошенка, почалися певні зміни. Дуже болісні зміни, бо кожен район хоче мати свою лікарню, де можуть надаватися всі послуги. Але про це, звичайно ж, прем’єр нічого не пише. Тому, не вдаючись в подробиці, я можу сказати, що аудит країни, про який так гордо говорить Кабмін – це фількіна грамота, це набір загальновідомих речей.

"З весни 2020 ми починаємо велике будівництво". Буде здано в експлуатацію 100 шкіл, 100 садків і 100 стадіонів. Це брехня. Абсолютна і неприкрита брехня. Буде відремонтовано багато садків і шкіл (це робилося і в 2017, і в 2018 рр), але наново НЕ БУДЕ збудовано 100 нових шкіл і садків. Що буде точно зроблено, так це буде перерізано багато стрічечок напередодні місцевих виборів. Пам’ятаєте, як рік тому голова Вінницького району прославився тим, що урочисто перерізав "лєнточку" при відкритті шкільного туалету. Так от, тепер таких відкритих туалетів буде не менше сотні.

За наступні 5 років буде капітально відремонтовано 24 тисячі кв. км національних доріг. В 2018 і 2019 рр. у середньому ремонтувалося 5 тис. кв км доріг. Уряд лише продовжить те, що було започатковано раніше і обіцяє не знижувати темпи ремонтів. А ось про що не говорить Гончарук, так це про те, що нам пора поступово відходити від асфальтних доріг і переходити на бетонні. Ми вкладаємо 50-60 млрд в національні дороги, але імпорт складає майже дві третини в собівартості цих доріг. Простіше кажучи, ми кредитуємо інші держави замість того, щоб інвестувати в свою економіку. Ця проблема виникла не сьогодні, і її вирішити неможливо без політичної волі, адже відкати в дорожньому будівництві ніхто поки не відміняв.

Гончарук також хвалиться, що проведено конкурси на концесію портів "Херсон" та "Ольвія", але тоді треба сказати, що цей конкурс провів уряд Гройсмана і про нього доповідав міністр інфраструктури Омелян!!!!!

Але, як відомо, про папєрєдніків можна говорити тільки погано, тому упустимо цей момент. Коли ми говоримо про порти, напевне, треба говорити про те, як держава створить умови для заванатження цих самих портів, про великі залізничні проекти з підвозки вантажів до цих портів. Але про це Гончарук мовчить. В генеральний план країни це не входить.

Прем’єр також хвалиться тим, що практично поборов рейдерство. Справді, ситуація з цим явно покращилася в останні місяці. Але не треба забувати, що рейдерство, на жаль, перейшло в інший вимір. Пам’ятаєте знамениту фразу, яку приписують міністру внутрішніх справ Кравченку "Навіщо нам бандити, у нас є міліція". Зараз цю фразу можна говорити так: "Навіщо нам рейдери, у нас є АРМА".

Наступного року в бюджет зайде 12 млрд від приватизації, хвалиться прем’єр. Досі процес приватизації де-факто був заблокований певними групами впливу. Але коли ми чуємо про 530 підприємств, які виставлені на продаж, варто подивитися, що саме буде продано. Центренерго? Кажуть, що ніби знято з приватизації. Припортовий? Він, на жаль, зараз майже нічого не коштує. Низку заводів оборонки? Покупці є, але головне, щоб не вийшло так, як із заводом Мотор Січ. На жаль, поки, за гучними гаслами "продамо все" ми не чуємо змістовної дискусії. І розповідь про те, що сюди зайде серйозний інвестор – це брехня. В країну, яка міняє свій зовнішній вектор розвитку, серйозний інвестор не заходить. Сюди може зайти або той, хто хоче вивести технологію, або спекулянт. Правда, спекулянт світового рівня потребує відповідних правил гри, а їх ніхто не створює. Ну, а те, що буде продано готель "Київська русь" – це, звичайно, суттєво для інвестклімату країни. Ні прем’єр, ні міністр економіки не ведуть дискусію про зміст приватизації (може, взагалі все варто продати по 1 грн, але отримати серйозні гарантії інвестицій в майбутньому). Вся дискусія зводиться до формули: "продати все і якнайшвидше".

Гончарук гордо говорить, що в лютому стартує програма кредитування для малого бізнесу. Я вже писав раніше – це мильна бульбашка. Кабмін виділив 5 млрд грн на доступне кредитування. Нагадаю, це розпіарена програма Зе-команди з повернення українців з-за кордону, коли дається від 1,5 млн грн на власну справу під 5-9% річних. Так от, просто щоб всі розуміли – кредити отримає аж 3-4 тисячі підприємців. На більше грошей просто не вистачить. Всього у нас зареєстровано більше мільйона підприємців.

Я пропущу низку речей, які наговорив Гончарук, але на двох моментах я маю зупинитися більш докладно. Перше – це митниця, яка запрацює по-новому. Знаєте, що змінилося за останні місяці? Є в мене знайомий, який возить "сірі" італійські продукти. Так от, раніше митник прямо на митниці говорив скільки треба заплатити за бусик. Тепер митник фотографує бус, відправляє кудись фотографію, потім отримує звідкись точну цифру хабаря, показує водієві буса і далі найцікавіше: він каже, що на такій-то заправці, стоїть машина з таким-то номером і там потрібно заплатити в середньому 400 євро з середнього буса за митницю і 100-150 за охорону. І це простий приклад не найскладнішого сірого бізнесу. Нефьодов, безумовно, друг Гончарука, але він точно не готовий до викликів, які дає митниця. Більше того, до них не готовий і уряд взагалі, і Гончарук зокрема. Чому? Всі ми розуміємо, що в митниці крутиться, як мінімум, 70-100 млрд чорно-сірих грошей. Якби справді стояло завданння відбілити митницю, то в проекті бюджету-2020 стояло б плюс 50-60 млрд надходжень від митниці. Але цього там немає.

Другий момент, який особисто мене покоробив, стосується медицини. Гончарук хвалиться тим, що буде запущено другий етап медреформи (мав бути запущений у вересні), а після цього він гордо говорить про програму "Доступні ліки". І підсумовує словами: "Гроші нарешті підуть за пацієнтом". Програма доступні ліки працює останні три роки. Без будь-яких збоїв три роки гроші йдуть за пацієнтом, і кожен рік розширювався список найменувань доступних ліків. Просто так приписувати собі заслуги інших – це фірмовий стиль Гончарука і, мабуть, до цього потрібно ставитися як до комплексів неповноцінності.

Головне досягнення, про яке говорить Гончарук – транзит газу з РФ. Про це писалося багато і багатьма. Тому я не буду на цьому зупинятися. Як на мене, більш важливим є пасаж про дірку в бюджеті в 50 млрд. Знаєте, який головний посил дає Гончарук, говорячи про провал бюджету-2019? Треба було раніше і краще комунікувати. Насправді – це катастрофа, якщо прем’єр вважає, що фундаментальні проблеми життя країни і її економіка лежать в сфері піару. Але я почав свій текст з того, що Гончарука міняти не будуть. Чому? Та тому, що він ніякий, і своєю безхребетністю він влаштовує всіх. Час списувати його ще не настав.

А нас всіх з Новим роком. На жаль, економічних чудес не буде. Це розуміє навіть Гончарук, тому про обіцянку ріст ВВП в 40 відсотків за 5 років він ні слова і не сказав.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme