Яценюк доручив Демчишину готуватися до зими "не так, як минулого разу"

Під час колегії в Міністерстві енергетики прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк висловив невдоволення ходом підготовки до опалювального сезону. Свою критику глава уряду адресував міністру енергетики та вугільної промисловості Володимиру Демчишину
Depo.Гроші
8 липня 2015 12:52
ФОТО: depo.ua

Прем'єр також акцентував увагу на кількох невідкладних заходах з підготовки до зими, передає depo.ua з посиланням на "Українські новини".

Яценюк доручив терміново укладати контракти з ПАР на поставки антрацитового вугілля, нагадавши, що минулого року це було зроблено зі значним запізненням. Заступник міністра енергетики Ігор Мартиненков на питання прем'єра про можливі джерела поставок антрациту відповів, що їх три: Російська Федерація, ПАР і неконтрольована територія частини Луганської та Донецької областей.

"Я не хочу при такій широкій аудиторії давати "правильні" ринкові сигнали, але ви зараз уже повинні контрактувати човен. Щоб у вас не було як минулого року - казали: "Яка висока ціна!", а потім всі побігли швидко купувати це ж південноафриканське вугілля. Має бути жорстка диверсифікація... Розуміючи, хто такі росіяни - вони в найбільш незручний момент для нас перекриють поставки вугілля, щоб у вас навіть не було сумнівів, як вони вже перекрили постачання газу", - сказав Яценюк.

Зі слів прем'єр-міністра, уряд готовий забезпечити фінансування в обсязі 2 млрд грн для закупівлі вугілля за умови прозорого використання цих коштів.

"За 2 млрд грн. кредиту, які ви просили - ми їх піднімемо за умови, що ви зможете їх прозоро розділити. Минулого року були питання до прозорості розподілу цих коштів", - зазначив він.

Імпортне вугілля з доставкою на українську ТЕС обійдеться від 1350-1400 грн/тонна (з Росії) до 1800-1900 з ПАР. Якщо провести підрахунки, випливає, що на виділені кошти можна купити трохи більше 1 млн т вугілля. Цього буде недостатньо, оскільки, за даними першого заступника міністра Ігоря Мартиненкова, наразі запаси вугілля становлять 1,62 млн тонн, а до початку опалювального сезону їх потрібно збільшити на 1,2-1,3 млн тонн, щоб запаси антрациту становили 1,5 млн тонн, а газового вугілля - 1,2-1,4 млн тонн.

Під час колегії міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин і голова НКРЕКП Дмитро Вовк повідомили, що затвердили документ про енергобалансі країни на рівні своїх відомств, проте прем'єр назвав цей документ "неформальним".

"Я дуже специфічно ставлюся до неформальних документів і до всього неформального. Я знаю, що якщо йдеться про забезпечення енергетичної безпеки держави, то це безпосередня функція або Кабінету міністрів або РНБО. Потім ми за цими неформальними документами будемо шукати, кого притягнути до відповідальності за невиконання цього документа. Я міністру пропонував, і я вкотре наголошую, на розгляд Кабінету Міністрів має бути представлений прогнозний баланс. Я сьогодні з президентом також з цього приводу поговорю. Можливо, нам треба взагалі окремо з РНБО з приводу енергетичного балансу та проходження осінньо-зимовий періоду поговорити", - зазначив прем'єр.

"Все сказане має бути реалізовано. Я серйозно стурбований тим, як ми пройдемо зиму, бо крім танків, Росія буде використовувати будь-який тиск і дестабілізацію, у тому числі вугільну та газову залежність України. Від вас дуже багато залежить. Часу на підготовку до зими майже немає. Всі завдання потрібно виконати", - зазначив прем'єр.

Він також заявив присутнім, що підготовка до опалювального сезону тепер буде щотижня розглядатися на спеціальних нарадах у Кабміні.

Більше новин економіки читайте в рубриці Гроші.depo.ua.