Як поділити спільне майно при розлученні: Що потрібно знати, аби не залишитись ні з чим

В Україні щороку одружуються і розлучаються сотні тисяч пар. І якщо у першому випадку чоловік та жінка набувають спільне майно, то в другому – намагаються його поділити, й часто не знають, як правильно це зробити

Журналіст стрічки новин
Як поділити спільне майно при розлученні…
Колаж Depo.ua

Щоб не виникало спірних питань під час поділу майна при розлученні, подружжю потрібно знати, як вони розв'язуються у правовому порядку. Юристка Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Мироненко розповіла, як розділити майно після розлучення, щоб кожен з подружжя був задоволений рішенням. Depo.ua публікує її поради, які представлені на сайті Міністерства юстиції.

Яке майно у шлюбі є спільним

Анастасія Мироненко зазначає, що майно, яке у подружжя з'явилося за час шлюбу, належить і дружині, і чоловікові – тобто воно набуте на правах спільної сумісної власності. При цьому якщо людина не працювала, навчалася, вела домашнє господарство, хворіла чи то доглядала за дітьми, вона має такі ж права на набуте майно, як і той член подружжя, що мав джерело доходу. 

Наприклад, якщо чоловік, бувши у шлюбі, придбав автомобіль, то при розлученні дружина може претендувати на нього, якщо між ними не було інших домовленостей. Зазначимо, що до сумісної власності відносять не лише майно, набуде під час шлюбу, а й доходи кожного з подружжя – зарплата, пенсія, матеріальна винагорода.

За словами юристки, основна ідея поділу майна полягає у тому, що воно припиняє бути спільним й підлягає роздільності.

"Кожен із подружжя після поділу майна стає власником тієї чи іншої речі або сукупності речей і не пов’язує свої дії щодо володіння, користування та розпорядження майном з іншим із подружжя. Межа між спільно нажитою і приватною власністю одного з подружжя дуже тонка, а судова практика щодо цього питання досить неоднозначна", – зазначає юристка.

Як подати до суду на розподіл майна

Розділити майно можна через суд

Перед тим, як розлучитися й правильно поділити майно, варто знати, які саме речі можна вважати особистою власністю у шлюбі:

  • майно, яке набуте до шлюбу;
  • майно, набуте за час шлюбу на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
  • майно, набуте за час шлюбу за кошти, які належали їй чи йому особисто;
  • житло, набуте за час шлюбу внаслідок його приватизації;
  • земельна ділянка, набута за час шлюбу внаслідок приватизації;
  • речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані шляхом залучення спільних коштів подружжя;
  • премії, нагороди, які вона чи він одержали за особисті заслуги (суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями сприяв її одержанню);
  • кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала та відшкодування завданої моральної шкоди;
  • страхові суми за обов'язковим чи добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися шляхом залучення коштів, які були особистою приватною власністю кожного з подружжя;
  • майно, набуте за час їхнього окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин (за рішенням суду);
  • якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, які належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю;
  • якщо річ, що належить одному з подружжя, дає приплід або дохід (дивіденди), він є власником цих плодів, приплоду або доходу (дивідендів).

Як самостійно розділити майно

Подружжя може розділити майно за взаємною згодою. Для цього потрібно укласти договір про поділ майна або договір про виділ майна зі складу майна подружжя. Договір про поділ чи виділ нерухомого майна обов'язково повинен затверджений нотаріусом.

Як відбувається розподіл майна через суд

Після подачі заяви про поділ майна суд призначає дату й час засідання

Якщо чоловік і дружина не дійшли згоди щодо розміру належних їм часток майна або способу його поділу після розлучення, то спір вирішується у суді. В цьому випадку потрібно буде сплатити судовий збір розміром у 1% від вартості майна, яке хоче поділити подружжя. 

Суд бере до уваги інтереси кожного з подружжя, а також дітей й інші важливі обставини. Частка майна чоловікові чи дружині може бути збільшена, якщо з одним із них проживають діти.

Якщо річ є неподільною (наприклад, автомобіль), то один із подружжя може претендувати на матеріальну компенсацію своєї частки. Однак на це має дати згоду інший з подружжя.

Якщо пара веде спільний побут, але не зареєстрована як подружжя, то майно, яке з'явилося у неї під час проживання, належить чоловікові і дружині на праві спільної сумісної власності і підлягає поділу.

Речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.

До якого суду звертатися при розподілі майна

Справи щодо поділу спільного майна подружжя розглядаються місцевими загальними судами. Заява про поділ майна після розірвання шлюбу, яке було набуте під час спільного життя, діє три роки з дня її подачі.

Юристка зауважує, що часто стається, що подружжя спільно купує нерухоме майно (квартиру, будинок, земельну ділянку), однак право власності на нього реєструється лише на одного з подружжя (чоловіка чи жінку). Звісно, зауважує юрист, що подружжя в цьому випадку платить менший податковий тягар, однак недоліків в такій ситуації більше.

поділ майна при розлученні

  • Коли подружжя вирішило розірвати шлюб, а під час купівлі майна не було укладено договір про його поділ або інший цивільно-правовий документ, то особа, яка є власником у документах, може помилково вважати себе єдиним власником нерухомості. Однак, через декілька років може виникнути ситуація, коли під час продажу такого нерухомого майна нотаріус вимагатиме згоду іншого із колишнього подружжя.

  • Якщо один з подружжя, який не записаний у договорі купівлі-продажу майна, помирає, то у його спадкоємців може виникнути непорозуміння з тим із подружжя, що вказаний у договорі як власник майна. Тобто якщо чоловік, перебуваючи у шлюбі, помирає, а квартира, яку вони придбали з дружиною, належить за документами лише їй, то в інших спадкоємців чоловіка можуть виникнути непорозуміння із дружиною покійного.

  • У разі, якщо подружжя вирішило розлучитися й поділити нерухоме майно, яке придбали у шлюбі, але записали лише на когось одного – чоловіка чи дружину – то в цьому випадку теж можуть виникати проблеми.

Особливі випадки

Під час поділу майна важливу роль відіграє багато індивідуальних нюансів. Це можуть бути і питання поділу боргових зобов’язань, і поділ майна між подружжям у випадках, коли один із них (або обидва) є фізичними особами – підприємцями, або ж йдеться про недобудоване майно.

Як не втрапити в халепу, купуючи майно у шлюбі

При розлученні може виникнути питання щодо поділу майна

Щоб не довелося витрачати багато часу й грошей на поділ майна при розлученні, юрист радить дотримуватися низки порад:

  • купуйте нерухоме майно одразу на обох з подружжя в рівних частках або відповідно до зроблених внесків, про що зазначайте у договорі;

  • укладайте шлюбні договори, де одразу вказуйте, яке спільне майно чи його частина належатиме кожному з подружжя при розірванні шлюбу;

  • укладайте договори поділу спільного майна подружжя під час перебування у шлюбі або якнайшвидше після розлучення;

  • у випадку розлучення розглядайте інші варіанти розв'язання питання щодо поділу спільного майна, наприклад, укладайте договір про припинення виплати аліментів у зв’язку з передачею об’єкта нерухомого майна.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme