Розлучення в Україні: Як розірвати шлюб онлайн, через ДРАЦС, суд, коли є діти, і є що ділити

Попри те, що в Україні щороку сотні тисяч громадян створюють сім'ї, є й ті, хто наважуються на розірвання шлюбу. Подати на розлучення можна декількома способами, що суттєво полегшує цей процес

Дар'я Самборська
Заступник шеф-редактора відділу новин, журналіст відділу «Життя»
Розлучення в Україні: Як розірвати шлюб…
Фото: Рixabay

Depo.ua розкаже, як подати на розлучення подружжю онлайн, через ДРАЦС й суд, як поділити дітей та майно, а також як оформити розлучення з іноземцем та як розлучитися внутрішньо переміщеним особам.

Як подати заяву на розлучення через ДРАЦС й суд: що потрібно знати

У нашій державі можна розлучитися двома шляхами: через органи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС), а також за допомогою суду. Вибір конкретного способу залежить від обставин, зокрема наявності спільних дітей, майна, а також бажання кожного з подружжя. Зазначимо, що в обох випадках ця процедура не набагато складніша, ніж та, як оформити субсидію.

Як розлучитися через ДРАЦС: умови подачі заяви, якщо немає спільних дітей

До органів держреєстрації актів цивільного стану зазвичай звертаються ті подружжя, які не мають спільних дітей. Подати заяву на розірвання шлюбу може навіть один з подружжя, якщо другий визнаний безвісти відсутнім, є недієздатним, або засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш як три роки.

Як подати на розлучення в односторонньому порядку

Подати заяву на розірвання шлюбу може один із подружжя, якщо інший не має змоги зробити це особисто

Подати заяву на розірвання шлюбу може один із подружжя, якщо інший не має змоги зробити це особисто. Наприклад, якщо чоловік перебуває у відрядженні, він повинен самостійно заповнити свою частину заяви, нотаріально засвідчити справжність підпису, а дружина може від його імені подати заяву на розірвання шлюбу. 

У ДРАЦСі під час подачі заяви повідомлять, коли треба з'явитися для розірвання шлюбу. Якщо хтось один заздалегідь знає, що не зможе бути присутнім, то повинен вказати це у заяві про розлучення. Також можна направити до органу держреєстрації актів цивільного стану додаткову заяву. У обох випадках потрібно вказати наступне: "Я згоден (згодна) на реєстрацію розірвання шлюбу під час моєї відсутності".

Зазначимо, що шлюб у ДРАЦСі розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору. 

Термін розгляду заяви – 1 місяць. 

Як розлучитися онлайн: процедура оформлення заяви

Запустити процес розірвання шлюбу можна навіть в режимі онлайн. Тим, кого цікавить, як подати на розлучення під час карантину, або хто не має часу і змоги прийти і заповнити заяву до ДРАЦу, можна пройти процедуру реєстрації на спеціальному порталі від Міністерства юстиції. Це значно полегшує увесь процес розірвання шлюбу та економить особистий час. Все, що необхідно, це:

  • обрати вид заяви про розлучення;

Скріншот заяви про розірвання шлюбу

  • обрати орган ДРАЦСу, до якого бажаєте звернутися, а також заповнити анкетні дані чоловіка й дружини;

Скріншот з сайту Міністерства юстиції

  • надати скан-копії паспорта й ідентифікаційного номера, свідоцтва про шлюб, квитанцію про сплату держмита, також витяг із рішення суду (за необхідності).

Скріншот з сайту Мін"юсту про документи, які потрібно подати онлайн

Важливо виконувати вказівки системи. Якщо обоє з подружжя мають електронний цифровий підпис, то процедура, як подати на розлучення онлайн, стає значно простішою, адже особиста присутність у ДРАЦСі для затвердження заяви про розірвання шлюбу не знадобиться. В іншому випадку працівник цього органу в електронному або телефонному режимі повідомить одному з подружжя про дату й час, коли потрібно з'явитися на прийом.

Як розлучитися через суд: що важливо знати тим, хто має дітей

Розірвання шлюбу, коли є діти

Процедура розірвання шлюбу через суд відбувається у разі, якщо подружжя має спільних дітей. В такому випадку чоловік і дружина повинні подати наступні документи:

  • копії паспортів подружжя, свідоцтва про народження дитини й свідоцтва про шлюб;

  • спільну заяву про розірвання шлюбу;

  • засвідчений нотаріально письмовий договір "Про виховання і забезпечення дитини після розірвання шлюбу батьків", про те, з ким із них проживатимуть діти, яку участь у їхньому житті братиме той з батьків, хто проживатиме окремо.

У цьому договорі також можна вказати розмір аліментів, які виплачуватиме один з подружжя. Якщо у майбутньому аліменти не сплачуватимуться згідно з встановленими термінами та розміром, то вони можуть стягуватись на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Водночас чоловік і дружина можуть укласти окрему угоду "Про розмір аліментів на дитину" – це передбачено Сімейним кодексом України. Однак в такому випадку доведеться звертатися до суду для визначення розміру аліментів. Якщо ж прописати положення про аліменти в договорі "Про виховання і забезпеченні дитини після розірвання шлюбу батьків", то до суду йти не потрібно, адже зобов'язання з їх виплати виникають з моменту укладення договору.

Рішення про розірвання шлюбу суд постановляє у разі встановлення, що у вищезгаданому договорі не порушені особисті та майнові права подружжя, а також права спільних дітей.

Термін розгляду заяви – 1 місяць. До закінчення цього строку чоловік й дружина (або один із подружжя) можуть відкликати заяву.

Особливості розлучення людей, які мають спільних дітей

Тим, кого цікавить, як подати на розлучення, якщо є дитина, потрібно знати, що є випадки, коли зробити це не так легко.

Згідно з Сімейним кодексом, подружжя не може розірвати шлюб, якщо дружина вагітна, або з моменту народження дитини не пройшло року. Але це можна зробити у випадку, коли один із подружжя вчинив злочин стосовно дитини або іншого з подружжя. 

Законодавством передбачено процедуру розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо інший чоловік визнав, що є батьком зачатої дитини. Також відповідний позов можна подати і до досягнення дитиною одного року.

Як подати на розлучення через суд, коли один з подружжя проти розірвання шлюбу

У випадку, якщо чоловік чи дружина проти розлучення, один із подружжя повинен звернутися до суду із наступним пакетом документів: 

  • копіями паспорта, свідоцтва про шлюб та свідоцтва про народження дітей;

  • позовною заявою про розірвання шлюбу, у якій має бути вказане фактичне проживання іншого з подружжя або адресу його місця роботи.

Тим, кого цікавить, як подати на розлучення без чоловіка чи дружини, потрібно пам'ятати, що у позовній заяві можна вказати інші вимоги до партнера. Зокрема, це:

  • стягнення аліментів;

  • позбавлення батьківських прав;

  • розподіл майна;

  • визначення умов забезпечення та місця проживання дитини;

  • виконання умов шлюбного договору.

На сайті державних послуг радять заяву про розірвання шлюбу й вимоги до іншого з подружжя подавати окремо, оскільки суди швидко розглядають справи про розлучення, а от розподіл майна може затягнутися на невизначений час через його оцінювання, допит свідків і т.д.

Як подати на аліменти без розлучення

В Україні процедура з розірвання шлюбу через суд може суттєво затягнутися, тому є випадки, коли можна подати документи на аліменти ще до офіційного розірвання шлюбу. Зокрема, це можна зробити, якщо чоловік і дружина не проживають спільно, а один із подружжя відмовляється допомагати утримувати дитину. Позов про стягнення аліментів потрібно подавати за своїм місцем проживання, незалежно від наявності прописки саме там.

Потрібно враховувати, що суд при подачі заяви на аліменти без розлучення може нарахувати лише певну відсоткову частину з загальної суми виплат на дитину. Ці кошти стягуватимуться з офіційного доходу одного з подружжя. Експерти у такому випадку радять вказувати у заяві вимогу щодо виплати аліментів у твердій грошовій сумі – тоді чоловік чи дружина повинні будуть сплачувати регулярно фіксований розмір аліментів, незалежно від розміру їхнього доходу. 

Документи, які потрібно подати на аліменти без розлучення:

  • позовну заяву;

  • копію паспорта позивача, свідоцтва про шлюб й свідоцтва про народження спільних дітей.

Як подати на розподіл майна

При розлученні може виникнути питання щодо поділу майна

При розлученні може виникнути питання щодо поділу майна. Спільним майном вважається таке, що було набуте за час шлюбу, незалежно від того, чи мали чоловік і дружина самостійний заробіток.

Наприклад, якщо чоловік, бувши у шлюбі, придбав автомобіль, то при розлученні дружина може претендувати на нього, якщо між ними не було інших домовленостей. Зазначимо, що до сумісної власності відносять не лише майно, набуде під час шлюбу, а й доходи кожного з подружжя – зарплата, пенсія, матеріальна винагорода.

Перед тим, як розлучитися з дружиною чи чоловіком й правильно поділити майно, варто знати, які саме речі можна вважати особистою власністю у шлюбі. Про це можна дізнатися на сайті Мін'юсту

Розподіл майна можна провести як добровільно, за взаємною угодою, так і через суд. Якщо в першому випадку можна обійтися лише нотаріально засвідченим договором, то в другому – потрібно буде сплатити судовий збір, який вираховується згідно з вартістю майна, що хоче поділити подружжя – 1% від вартості. 

Суд бере до уваги інтереси кожного з подружжя, а також дітей й інші важливі обставини. Частка майна чоловікові чи дружині може бути збільшена, якщо з одним із них проживають діти.

Якщо річ є неподільною (наприклад, автомобіль), то один із подружжя може претендувати на матеріальну компенсацію своєї частки. Однак на це має дати згоду інший з подружжя.

Як відбувається розлучення у суді

Після подачі заяви про розірвання шлюбу суд призначає дату й час засідання

Після подачі заяви про розірвання шлюбу суд призначає дату й час засідання (не раніше, ніж через місяць). Якщо чоловік чи дружина не з'явилися на суд, а відомостей про їхнє сповіщення немає, або ж причина неявки є поважною, розлучення відкладається. 

У випадку, коли один із подружжя попросив у суді можливість для примирення, а суд визнав, що це не суперечить інтересам іншої особи у шлюбі чи спільних дітей, запит буде задоволено. 

Якщо ж суд визнає, що подальше спільне проживання чоловіка й дружини неможливе, буде ухвалено рішення про розлучення. Його можна оскаржити в апеляційному суді протягом 10 днів.

Суд направляє у ДРАЦС за місцем ухвалення рішення відомості про розірвання шлюбу. ДРАЦС у актовому записі про шлюб вказує, що його розірвано. Такі ж відмітки можна зробити у паспортах чоловіка й жінки. Наголосимо, що зараз свідоцтва про розірвання шлюбу не видаються, тому рішення суду є єдиним документом, який це підтверджує.

Розлучення: як оформити розірвання шлюбу з іноземцем

Якщо подружжя громадяни різних держав, їхній шлюб розривається за законами тієї країни, де вони востаннє проживали спільно

Якщо подружжя – громадяни різних держав, їхній шлюб розривається за законами тієї країни, де вони востаннє проживали спільно, або хтось один все ще проживає там. Тобто у випадку, коли чоловік і жінка проживали в Україні разом, а на момент розлучення хтось один продовжує жити тут, а інший поїхав за кордон, шлюб розривається за українським законодавством.

Як подати документи на розлучення переселенцям

Внутрішньо переміщені особи можуть для розірвання шлюбу звертатися до ДРАЦСу чи суду не за місцем прописки, а за місцем фактичного проживання. Для цього необхідно надати усі вище зазначені документи, а також довідку переселенця, яка підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи.

Переселенці, яких цікавить, як розлучитися, повинні пам'ятати, що в Україні є нелегітимними та не визнаються документи, які були видані установами на тимчасово окупованих територіях.

Скільки людей одружилися й розлучилися протягом 30 років Незалежності України

За останній рік кількість одружень в Україні зменшилася на 29%

Згідно з даними OpenDataBot, у нашій державі з 1991 по 2020 рік кількість шлюбів зменшилася втричі. Так, у 2020 році було офіційно зареєстровано 167 900 шлюбів, тоді як в 1991 році – 493 000. У 2020 році кількість одружень зменшилася на 29%. Цілком ймовірно, що причиною став карантин й міграція, однак все більше пар надають перевагу спільному проживанню без укладення шлюбу.

Кількість зареєстрованих шлюбів

Кількість розлучень також зменшується, але набагато повільніше. У 1991 році розлучилися 200 810 пар, а в 2020 – 119 253, що становить 70% від усіх укладених у 2020 році шлюбів.

Більша кількість розлучень в Україні відбувається через суд — близько 70%

В OpenDataBot наголошують, що більша кількість розлучень в Україні відбувається через суд — близько 70%.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme