Washington Post спрогнозував крах "Газпрому"

Протягом багатьох років Росія була монополістом у енергетичному секторі Європи. Однак із санкціями Заходу "трубопровідна" політика Кремля зазнала краху
Depo.Гроші
19 серпня 2015 12:00
ФОТО: depo.ua

Потужна зброя у руках президента Володимира Путіна вже не має впливу, пише оглядач суспільно-політичного видання The Washington Post, передає depo.ua.

Російський газовий монополіст "Газпром" опинився за бортом через санкції Європи та Америки. Навіть ті країни, які, здавалося б, потрапили у енергетичну кабалу до монополіста, наразі шукають інших ресурсів і постачальників. ЄС згоден вкладати мільйони у розробку енергетичної незалежності своїх членів, щоб убезпечити себе від викликів зі Сходу.

Слід зазначити, що ситуація на ринку нафти лише підкреслює, що загрози "енергетичного колапсу" від РФ вже не здаються настільки страшними. Ціни на паливо продовжують падати, російська валюта також, а президент Володимир Путін перебуває у напрочуд складному становищі.

Журналіст переконаний, що безвихідність ситуації і спонукає Кремль до відчайдушної агресії на сході України. Мститися РФ є за що: наразі "Газпром" мав би бути найбільшою світовою енергетичною компанією, натомість його вартість впала у 7 разів. Ще й Європа, яка із радянських часів закуповувала близько третини газу РФ, відмовилася від послуг східного партнера, практично загнавши Росію у кут.

Після російських відключень в 2006 ро. і 2009 р., що збіглися з моментами геополітичної напруженості, Європа стала все більш і більш скептично ставитися до старої моделі - "Газпром" втратив довіру клієнтів. Тоді й почався справжній бум будівництва альтернативних газових проектів, щоб убезпечити себе.

Америка, у свою чергу, із головою занурилася у освоєння сланцевого газу. Виявилося, це доволі переспективний напрямок, а США щороку збільшують глобальні поставки.
Єдиним важливим клієнтом російської компанії залишається Україна. Хоча за останній рік вона зробила неймовірні зусилля, щоб позбавити себе енергетичного ярма від Росії. Поставки газу в Україну із РФ залишаються спірним питанням. Складні переговори тривають, а країна тим часом шукає інших імпортерів і запасні варіанти на зиму.

У "Газпромі" поки ж сподіваються дійти консенсусу з ЄС щодо антимонопольного права. Спочатку знехтувавши нормами європейського законодавства, тепер компанія прагне налагодити стосунки із колишніми партнерами. Газпрому потрібні гроші Європи більше, ніж останній його газ, переконані експерти.

"Газпром" в ізоляції на дуже довгий час", - сказав Ільдар Давлетшин, аналітик московської компанії Ренесанс Капітал. "Зрозуміло, що золоті роки закінчилися, відтепер починається скрута та крах", - додав він.

Ситуація для "Газпрому" не покращиться аж допоки Росія не припинить військову агресію в Україні, переконані світові експерти. Ніхто не планує йти на поступки РФ, яка довела свою неспроможність грати за цивілізованими правилами.

Більше економічних новин читайте у розділі "Гроші"