Верховний Суд звільнив Коломойського від 8 млрд боргу "Приватбанку"

Верховний Суд вирішив, що в рамках стягнення заборгованості по кредитах рефінансування, виданих "Приватбанку" до націоналізації, Національний банк України (НБУ) має в першу чергу списувати кошти з рахунків банку і тільки в разі неможливості цього – здійснювати стягнення на майно поручителів за цими кредитами – Ігоря Коломойського і пов'язаних з ним компаній
 

Про це повідомляє Depo.ua з посиланням на прес-службу НБУ.

Таке рішення Верховний Суд прийняв на засіданні в середу, 22 січня, у справі про стягнення переданого в іпотеку майна пов'язаного з Коломойським ТОВ "Гаджибей".

Повідомляється, що ТОВ "Гаджиібей" в жовтні 2014 року надав Національному банку в заставу дві земельні ділянки в Одеській області в якості забезпечення за кредитом рефінансування, який надавався "Приватбанку" до націоналізації.

Оскільки ТОВ "Гаджибей" не виконало взятих на себе зобов'язань майнового поручителя "Приватбанку", Національний банк подав позов до Господарського суду Одеської області з метою погашення заборгованості шляхом звернення стягнення на заставне майно.

Проте 26 жовтня 2018 року суд першої інстанції, а 22 жовтня 2019 року суд апеляційної інстанції відхилили позовні вимоги Національного банку. А тепер і Верховний Суд відхилив касаційну скаргу Національного банку на рішення судів попередніх інстанцій.

"Суди обґрунтували свою позицію тим, що Національний банк повинен був здійснювати стягнення застави з ТОВ "Гаджибей" тільки в разі неможливості списання коштів з банківських рахунків "Приватбанку", – сказано в повідомленні.

В НБУ ж вважають, що згідно з нормами закону "Про Національний банк України", Нацбанк має право як списувати кошти з рахунків банків-боржників, так і звертати стягнення на заставлене майно фінансових і майнових поручителів.

"Таке право є кращим і безумовним щодо задоволення кредиторських вимог Національного банку за наданими кредитами рефінансування, за якими настав термін погашення", – пояснили в НБУ.

Крім того, Нацбанк відзначає, що Верховний Суд неодноразово вказував, що право безспірного списання коштів з рахунків "Приватбанку" не є обов'язком НБУ, тому жодним чином не виключає і не може виключати певний законом право на звернення стягнення на предмет іпотеки, зокрема в судовому порядку. Зокрема, така правова позиція була чітко зазначеним в суперечках з аналогічними правовідносинами в 2018 році.

"Ми не згодні з рішенням Верховного Суду, і переконані, що воно суперечить нормам чинного законодавства. Таке рішення створює ризик, коли колишні власники" Приватбанку "зможуть уникнути відповідальності за невиконання взятих на себе зобов'язань. Крім того, така позиція, коли суд своїм рішенням обмежує право кредитора на обрання будь-якого з передбачених законом способу задоволення кредиторських вимог, створює правову невизначеність і порушує права не тільки Національного банку, а й інших кредиторів , Які намагаються стягнути заборгованість у передбачений законом спосіб", – зазначив начальник управління Юридичного департаменту Національного банку Віктор Григорчук.

За даними НБУ, заборгованість "Приватбанку" по кредитах рефінансування становить близько 7,6 млрд грн. Для погашення заборгованості "Приватбанку" в 2018 році Національний банк подав 148 позовів проти колишнього власника банку Ігоря Коломойського (фінансового поручителя) і пов'язаних з ним 32 компаній – майнових поручителів. За цими позовами суди вже прийняли 24 рішення на користь Національного банку про звернення стягнення на предмет іпотеки на загальну суму 1,36 млрд грн.

Нагадаємо, 1 квітня 2019 року Печерський суд Києва наклав арешт на активи групи компаній "Приват", що належить українському олігарху Ігорю Коломойському.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme