Трошки погарячкували: Чому почалися валютні гойдалки і що буде з курсом гривні

Паніка на валютному ринку спричинила стрімке знецінення гривні, яка втім, так же швидко і стабілізувалася. Влада намагається втримати курс, але навіть багатомільйонні доларові вливання не компенсують падіння національної валюти

Економічний і політичний оглядач
Трошки погарячкували: Чому почалися валю…
Івано-Франківськ, 14 лютого, черга до обмінника. Фото Руслана Рудомського

14 лютого Національний банк продав майже 400 мільйонів доларів аби збити градус паніки, яка розігріває валютний ринок через загрозу російського вторгнення. Цифра 30 гривень за долар вже сприймається як абсолютно реальна перспектива найближчих днів, інформує Depo.ua.

Тривожні минулі вихідні відзначилися очікуванням, що в понеділок, коли відкриються торги на міжбанківському валютному ринку, відбудеться курсовий стрибок. Це відбивалося і на курсі вихідного дня. В той момент, коли обмінники тримали більш-менш притомний курс на своїх табло, це зовсім не означало, що долар можна купити за задекларовані на них 28.20 гривень. Подекуди долара на продаж просто не було в наявності. Тим часом в онлайн-обмінниках значення "30" відображало реальний панічний настрій і готовність багатьох виходити в долар навіть по такій ціні.

Відкриття міжбанку в понеділок цілком очікувано відобразило негативні очікування. І вже на старті торгів долар додав в ціні майже 50 копійок. Протягом дня курс сягав 28.75, проте до кінця торгів відкотився на рівень 28.50. На початку очікувалося, що ріст буде стрімким і в прогнозах фігурували навіть катастрофічні 33-35 гривень за долар. Але паніку збив Національний банк, який вже з самого ранку почав активно заливати ринок. Загалом за цей день золотовалютні резерви схудли завдяки таким вливанням на $377 млн.

Це дещо вгамувало ажіотаж, хоча й продемонструвало, що попит на валюту дійсно шалений. Про це прямо свідчить той факт, що об'єм торгів за понеділок в усіх валютних торговельних системах сягнув більше $1 млрд. Все свідчило про великий переляк і готовність купувати долари за значно вищим курсом. Попит підживлювали і іноземці, які продовжують виводити свої капітали з України, і імпортери, які намагаються законтрактувати зараз побільше товарів, і вітчизняні підприємці, які хочуть пересидіти смутні часи у стабільній валюті, і, звісно, населення, яке активно знімає гривню з рахунків і переводить заощадження у долар.

курс долара в івано франківську

курс гривні в івано-франківськуобмінник в івано франківську

Коливання курсу долара на прикладі одного обмінника в Івано-Франківську. Перше фото зроблене в понеділок зранку, друге у вівторок зранку і у вівторок ближче до вечора. Фото Руслана Рудомського

Найбільш активною була перша половина понеділка, коли й відбулося найбільше операцій купівлі-продажу. На піку курс сягав 28.75 грн/дол. Вже пообіді активність почала спадати. А разом з нею і курс, який на кінець дня відкотився до 28.50. Всі, хто мав бажання - свою спрагу задовольнили.

Плюс свою роль зіграло певне охолодження ситуації з пронозованим вторгенням. 

Це вплинуло і на ситуацію у вівторок. Міжбанк у цей день відкрився з чіткою вказівкою якщо й не на зростання гривні, то, принаймні, на стабільність. День пройшов під знаком укріплення національної валюти і завершився цілком притомним курсом на рівні 28.21 гривень за долар. При цьому настрої учасників торгів дозволяють говорити про певну стабілізацію. Цому підтвердженням є масове співчутливо-саркастичне ставлення до всіх, хто закупився "по повній" на пікових курсах і тепер вимушено сидітиме в дорогому доларі або фіксуватиме прямі збитки.

Учасники ринку також говорять, що дії Нацбанку в цій ситуації виявилися максимально професійними: і час, і обсяг інтервенцій виявилися саме такими, що змогли охолодити ринок. І цей імпульс матиме пролонгований ефект: принаймні в умовах політичного спокою ще кілька торговельних сесій проходитимуть під знаком гривневої стабільності. Окремим свідченням цього є те, що протягом вівторка НБУ почав поступово повертати злиту в понеділок валюту. І хоч відкупити регулятору вдалося далеко не всі $400 млн, злиті у понеділок, але як мінімум соточку держбанк вже у резерви повернув. Причому по більш вигідному, аніж продавав, курсу.

У  Нацбанку вважають, що нинішній стан української банківської системи є таким, що дозволяє цілком ефективно справлятись з викликами. У недавньому інтерв'ю НВ.Бізнес директор Департаменту відкритих ринків НБУ Олексій Лупін пояснив, як трактує події на ринку, спровоковані новинами про ймовірне вторгнення російської армії, нацрегулятор. 

"З огляду на те, що ця хвиля негативних новин розпочалася в останні дні минулого тижня, на вихідних збільшився попит на готівковому сегменті ринку, що призвело до досить відчутного зростання курсу долара на старті торгів у понеділок. У першу годину торгів цей надлишковий попит вдалося задовольнити і курс дещо скоригувався. Упродовж дня ми активно згладжували надмірні коливання на ринку і загалом продали $377 млн, що сприяло згасанню підвищеного попиту", - сказав представник НБУ.

Виклики, які провокує Росія, тим не менш залишаються досить критичними для нацвалюти. "Посилення геополітичного напруження дуже важко прогнозувати, бо ніхто фактично не знає, які плани в нашого сусіда, - говорить Лупін. - Але ми живемо в такій ситуації з 2014 року. Для того, щоб бути готовими до будь-якого сценарію, ми працюємо над накопиченням резервів, над поліпшенням фінансової стабільності. НБУ провів очистку банківської системи й зараз вона добре капіталізована, ліквідна. Ми накопичили резерви. Зараз ми маємо потужний інструментарій і навіть у разі повторення шоків зможемо їх долати швидко і без особливої шкоди для економіки".

Але треба розуміти, що НБУ не є чарівником, який може за помахом палочки тримати курс стабільним. Виклики теперішнього часу є такими, що впоратись із ними одними лише інтервенціями з держрезервів буде важко. 

Серед ризиків, які нависають над українською фінансовою системою та національною валютою, окрім агресивного впливу Росії, залишається фактичне закриття ринку капіталів, коли інвестори виводять свої капітали з ринків. Є потреба оперативно змінювати бюджет і переливати державні фінанси на оборону. Триває процес відтоку грошей, що лежали на рахунках і депозитах - населення продовжує виходити у готівку і купувати долари. Інфляція б'є зі свого боку. Плюс практично зупинився ринок нерухомості, як і всі інші об'єкти капіталовкладень: авто, новий бізнес і тощо. 

В цій ситуації сьогохвилинний успіх по стабілізації нацвалюти не має бути оманливим: попереду важкі часи, і ситуація щомиті може перевертатись догори дригом. В тому числі і щодо курсу нацвалюти. В той же час це ажніяк не означає, що треба бігти скуповувати долар, адже купівельна паніка може спричинити обвалення гривні, від якого постраждають усі.

Читайте також: Лукашенко погрожує паливною блокадою: Чим це обернеться для України і що нам робити

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme