Санкції проти Росії: Чи зможе світ зупинити Путіна

Світ активно запроваджує санкції проти російської економіки та окремих осіб за агресію проти України і визнання "ЛНР" та "ДНР" . Розбираємось, яким може бути ефект цих санкцій і як вони вплинуть вони на подальший розвиток подій

Економічний і політичний оглядач
Санкції проти Росії: Чи зможе світ зупин…
depositphotos

Країни продовжують вводити проти Росії економічні та персональні санкції, які мають стати ефективним інструментом охолодження загарбницьких настроїв лідера країни Володимира Путіна. Ініціативу підтримують все нові держави, інформує Depo.ua.

Які санкції вже ввели

Оголошення про заходи стримування у вигляді економічних санкцій першим зробив президент США Джо Байден, який у ніч оголошення Путіним про визнання "Л-ДНР" підписав указ про блокування майна певних осіб і заборону певних угод у зв'язку із зусиллями Росії, спрямованими на підрив суверенітету і територіальної цілісності України. Зокрема, передбачено заборону на нові інвестиції в так звані "Л-ДНР" з боку американців, експорт, реекспорт, продаж та поставки будь-яких товарів на ці території, а також будь-які фінансові або гарантійні операції з американського боку.

У вівторок, 22 лютого, про введення санкцій оголосила Велика Британія. Держава заборонила будь-яку співпрацю з такими банками як "Росія", "Промзв'язокбанк", "Генбанк", "Чорноморський банк розвитку та реконструкції", "Індустріальний ощадний банк". Також під санкціями опинились бізнесмени з найближчого кола Путіна: Геннадій Тимченко, Борис та Ігор Ротенберги.

Під вечір вівторка санкційні новини почали надходити більш інтенсивно. Так, про свої рішення оголосив Європейський Союз. До нового санкційного списку увійшли депутати Держдуми (351 член російського парламенту), які проголосували за визнання незалежності "Л-ДНР". Також у перелік потрапили ще 27 фізичних та юридичних осіб.

Додатково ЄС, як оголосив Верховний представник Союзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель, обмежує доступ Росії до європейського ринку фінансів та європейських сервісів.

Згодом про свої санкції, вже відносно Росії, оголосили і США. Байден заявив про повне блокування двох ключових банківських структур – "ВЭБ" і Комерційний Банк "Банк підтримки Збройних сил та оборонної промисловості". Америка ввела заборону для Росії запозичувати на міжнародному ринку та торгувати облігаціями на міжнародних ринках. "Від завтрашнього дня ми запроваджуємо санкції проти російських еліт та їхніх родин. Вони беруть участь у корупційній політиці, тому також мусять страждати. "Північний потік-2" не буде просуватися", – додав Байден. Незабаром у американському Мінфіні назвали деякі прізвища з-тих, що анонсував голова держави

Про свої пакети санкцій оголосили також Австралія і Японія. Рішення цих країн стосуються як персоналій російської верхівки, так і загальних можливостей РФ здійснювати фінансову та економічну діяльність на ринках.

Якщо узагальнити перші санкційні заходи світу, то їх можна розділити на кілька груп. Це:

- персональні санкції щодо оточення російського президента та його "гаманців";

- обмеження російського доступу на світові ринки капіталів та запозичень;

- блокування окремих російських банків, які здійснюють активну діяльність у країнах заходу;

- призупинення "Північного потоку - 2".

Ефективніть санкцій

Експерти вже висловлюють свої оцінки введених мір впливу. Та дають прогнози щодо подальших можливих санкцій і їх ефективності у стримуванні російської агресії в Європі.

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Ілля Куса в коментарі Depo.ua говорить, що наразі все виглядає не надто серйозно.

Ілля Куса

Фото: Facebook/Iliya Kusa

- Санкції поки що запроваджуються точково та обмежено. Відповідно, збитки будуть невеликі. Поки що говорити, що західні країни вводитимуть "ядерні" пакети санкцій, якими вони лякали Росію у разі вторгнення, не доводиться.
 

Якщо говорити про "Північний потік – 2", то не йдеться про повну відмову. Німеччина призупинила сертифікацію на певний час. Судячи з заяв міністра економіки Німеччини, угоду переглядатимуть. Вони дивитимуться на події в Україні та на подальші кроки Росії – у тому числі й після введення військ на Донбас. Сьогодні можна погодитись, що "ПП - 2" більше потрібен європейцям, ніж росіянам. Потік не працює і Росія не прокачує ним газ. І якщо його будівництво зупинять, ціни на газ у Європі зростуть. Європейці не отримають того газу, на який розраховували. І зрозуміло, що це будуть фінансові втрати для тих, хто вклався у проект. А вклалося дуже багато європейських компаній, не лише Росія, - говорить експерт.

За його словами, масштабні санкції, які можна назвати "ядерними" і які дійсно передбачають суттєве послаблення російської економіки, поділяються на три умовні групи. 

До першої групи входять санкції щодо функціоннування банківської системи. В першу чергу - це відключення від системи SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів, що дозволяє фінансовим установам відправляти та отримувати інформацію про операції у безпечній, стандартизованій та надійній формі, – ред.).

- Це вже застосовувалося проти Ірану перед підписанням ядерної угоди 2015 року, - нагадує Куса. - І це завдало шкоди іранській фінансовій системі. Відтоді минуло багато років, і вже є альтернативні варіанти таких систем. Наприклад, китайська. Ми не знаємо точно, але, можливо, в Росії розраховують, що у разі відключення від SWIFT, вони зможуть частково компенсувати втрати за рахунок співпраці з Китаєм. Проте російська економіка та фінансова система все ще досить сильно інтегрована у західну. Тому це серйозний крок. І болючий. 

Друга група санкцій – заборона на купівлю російського боргу на вторинному ринку. Частково ці обмеження вже ввели вчора-сьогодні деякі країни. Зокрема, США ввела заборону для Росії запозичувати та торгувати облігаціями на міжнародному ринку.

- Це також уже обговорювалося. І це питання, яке у багатьох європейців викликає побоювання. Бо вони також на цьому втратять. При цьому це дуже болісна тема для Росії, - зважує можливі резони представник "Українського інституту майбутнього".

Нарешті, третій тип, найбільш "ядерний" з усіх, – це секторальні санкції. Таких заходів щодо Росії ще не вживали. Ілля Куса розповідає про нього більш детально:

- Були санкції проти окремих підприємств, наприклад, військових, але не проти цілих секторів. "Ядерним" варіантом тут було б повне ембарго щодо якогось сектора російської економіки. Наприклад, нафтогазового. Це дуже серйозний удар по Росії. Такі санкції вже застосовувалися проти Північної Кореї та Сирії. Причому проти Сирії вони продовжують діяти.

Але внаслідок такого секторального ембарго втратять не лише росіяни, а й насамперед європейці. І навіть американці, хоч і менше.

Є також етичний та гуманітарний аспект. Адже і у випадку з Північною Кореєю, і з Сирією санкції били лише по звичайних людях. Вони призводили до зубожіння мільйонів, різкого падіння рівня життя. Але при цьому не змінювали позиції елітних груп. Позиція влади не змінювалася, вона лише посилювалася. 

І третій аспект – таку велику країну як Росія що має виходи на кілька континентів, ізолювати дуже складно. І навіть у разі, наприклад, запровадження секторальних санкцій, у ідеальному випадку узгоджених ЄС та США, є низка країн, які на це не підуть. Туреччина, Китай, Індія, наприклад... Тому ефект все одно буде обмеженим. 

При цьому експерт зауважує, що Росія могла підготуватися до санкційного удару. Крім того, у критичній ситуації плече може підставити Китай – тим паче, що в Пекіі це не дуже приховують. 

Читайте також: Перші ластівки: Який санкційний сценарій почав реалізувати Захід

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme