Президент Туреччини їде домовлятися про транзит іранського газу в Європу замість російського

Першим закордонним лідером, який відвідає Тегеран після прориву на переговорах щодо іранської ядерної програми, стане президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган

Президент Туреччини їде домовлятися про…

Знижка на газ стане однією з ключових тем, яку президент Туреччини Ердоган і міністр енергетики Танер Йїлдіз сьогодні обговорюватимуть в Тегерані. Закупівлі газу в Ірану в обсязі приблизно 10 млрд куб. м на рік - болюче для турецької влади питання: Анкара неодноразово подавала позови в міжнародні судові інстанції, намагаючись домогтися зниження ціни на іранський газ. Зараз в Анкарі хочуть отримати знижку в розмірі 25%, передає depo.ua з посиланням на "Комерсант".

"Це питання має бути врегульоване до травня", - заявив учора турецький міністр енергетики.

Іранський газ надходить до Туреччини по трубопроводу Тебріз - Анкара пропускною здатністю 14 млрд куб. м на рік. Ця магістраль планувалася як частина більш масштабного проекту - трубопроводу "Парс", який був покликаний зв'язати газове родовище Південний Парс з Європою через Туреччину, Грецію та Італію, розділившись потім на дві гілки: північну, що веде в Німеччину, Австрію і Швейцарію, і південну, що веде до Франції та Іспанії. Потужність проекту, який так і не був реалізований через санкцій, накладені на Тегеран, оцінювалася в 37 млрд куб. м. У 2008 році представники іранської і турецької влади уклали меморандум про зміцнення співпраці за проектом "Парс".

Однак через санкції проект довелося відкласти. Тепер Іран прагне налагодити новий канал продажу газу в Європу.

За оцінками експертів, у разі зняття санкцій до 2020 року Іран зможе видобувати до 215 млрд куб. м природного газу на рік, а експортувати - до 35 млрд куб. м, у тому числі до 20 млрд куб. м - в Європу.

Про можливі варіанти експорту природного газу в іранському керівництві говорили з минулої осені. Президент Хасан Роухані під час зустрічі на полях Генасамблеї ООН в Нью-Йорку у вересні заявив своєму австрійському колезі Хайнцу Фішеру, що на тлі конфлікту навколо України, який може обернутися перебоями в поставках російського газу в ЄС, Іран готовий запропонувати Європі "надійне джерело газу, що володіє великим потенціалом". У керівництві ЄС і до цього давали зрозуміти, що вивчають на перспективу можливість закупівель іранського газу - в якості запобіжного, яка дозволила б знизити залежність від поставок російського палива.

У керівництві Туреччини до цього заявляли, що розглядають Іран як потенційного учасника Трансанатолійського газопроводу (TANAP) - магістралі, що передбачає транспортування газу з азербайджанського родовища Шах-Деніз на кордон Туреччини з Європою. Запустивши в середині березня роботи по зведенню турецької ділянки TANAP, влада Туреччини оголосила: цей проект не варто розцінювати як конкурента "Турецького потоку" - проекту газопроводу з Росії до Туреччини, про створення якого президент РФ Володимир Путін оголосив у ході свого недавнього візиту в Анкару.

Днями стало відомо, що азербайджанська державна нафтова компанія SOCAR розглядає пропозицію з продажу Ірану частини своєї частки в TANAP. А президент SOCAR Ровнаг Абдуллаєв висловився про зняття санкцій з Тегерана як про доконаний факт: "Після рішення про зняття санкцій з Ірану актуальність TANAP зросла ще більше".

На думку експертів, опитаних виданням, така перспектива привела б до неминучого зіткнення інтересів Росії та Ірану, а також до посилення позицій Туреччини, яка прагне отримати статус ключового транзитера газу в регіоні. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme