Оренда землі це найгірший у світі спосіб сільгоспвиробництва, - Кулинич

Тривала дію мораторію на продаж землі шкодить як родючості ґрунту, так і орендарям

Про це в ході Дискусійного клубу "ДС" "Мораторій на продаж землі - рятує чи вбиває Україну?" заявив експерт проекту USAID "Підтримка аграрного та сільського розвитку", д.ю.н., професор Інституту держави і права В. М. Корецького НАН України Павло Кулинич, передає Depo.ua.

Він зазначив, що був членом робочої групи, яка готувала проект Земельного кодексу, і тоді Держкомзем нагадував їм, що українське законодавство не готове до відкриття ринку через відсутність законів про земельний кадастр, про охорону земель, про ринок земель. "Більшість цих проектів вже практично прийнято. Другий момент - люди не знають, що таке ринок. Ми вирішили, що якщо ми введемо тимчасовий мораторій на три роки, то цього буде з головою досить. З цим погоджувалися майже всі депутати. На жаль, влада потім захопилася мораторієм, і він 9 разів продовжувався", - сказав Кулинич.

Експерт також перерахував наслідки дії цього мораторію.

По-перше, юридичні. "Конституція гарантує право власності, підкреслює Кулинич, а значить, право на володіння, користування або розпорядження. А мораторій призвів до деградації. Уявіть, що у вас є гроші, ви їх бачите, але не можете їх використовувати".

Крім того, під час дії заборони на відчуження на землі сільськогосподарського призначення кон'юнктура світового ринку призвела до того, що на сільськогосподарську продукцію з України підвищився попит.

"І тепер практично всі українські землі вже використовуються. 98% земель в Україні використовуються на правах оренди. Це найгірший у світі спосіб організації сільгоспвиробництва, оскільки орендарі використовують чужу землю. Всі роки дії мораторію ми фіксували погіршення родючості землі, і в цьому році вперше ґрунтознавці України відзначили, що якщо ми допустимо 75 років такого користування, то наші землі стануть пустелею", - застеріг експерт.

Також, зазначає він, орендар орендує енну кількість земельних ділянок в межах одного поля, а значить, є монополістом, диктує низьку орендну плату.

"Наші ринки експортують сировину. Вони не зацікавлені в продажу за кордон не сировини, а переробленої продукції, яка коштує значно дорожче. У Європі орендар в середньому ділить дохід так: 50% виробнику переробленої продукції, 50% орендарю. Наш гектар в Україні дає $250 доходу, звідси $50 йде орендарю, а $200 отримує виробник. Тому орендарі не зацікавлені в розвитку і модернізації сільгоспвиробництва ", - резюмував Кулинич.

Нагадаємо, що експерт Сергій Фурса назвав відміну мораторію на землю декомунізацією та нагадав, як Лешек Бальцерович декомунізував Польщу настільки, що тепер українці їздять туди працювати на полуницю.

Також Фурса зазначив, що зняття мораторію на продаж землі зменшить сірий ринок землі.

Експерт Лілія Тімакіна зазначила, що на сірому ринку жоден покупець не заплатить ринкову ціну за землю.

Леонід Корейба заявив, що продаж землі ще не на часі.

Павло Кулинич пояснив, що емфітевзис гірший за купівлю землі, бо власнику доводиться платити податок, який постійно росте.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme