Обмеження цін – останній удар. Як Росія програла європейський ринок газу

Європейський ринок природного газу структурно змінився настільки, що Росія вже не зможе впливати на нього і заробляти так, як раніше. І останнє рішення ЄС про запровадження прайскепу (цінової планки) на газ – лише вишенька на торті

Журналіст стрічки новин
Обмеження цін – останній удар. Як Росія…
depositphotos.com

Європейський Союз встановив обмеження біржових цін на природний газ на рівні 180 євро/МВт-г (близько 1888 євро або $2002 за 1000 куб. м), яке можна буде застосувати за певних умов з 15 лютого. Так місцевих споживачів сподіваються захистити від цінових стрибків, що влітку цього року перевищували навіть $300 за МВт-г. Однак європейці перестрахувалися і встановили зависокий прайскеп (на десятки євро більший за поточні котирування), бо остерігаються можливого дефіциту ресурсу, пише "ДС".

Таке регулювання частково порушує ринковий принцип ціноутворення та створює ризик відтоку постачальників СПГ. Однак, видання зазначає, що цей острах може бути перебільшеним з урахуванням головного фактору літніх суперцін на газ у Європі – це недружні дії Росії, яка зменшила і обнулила прокачку на континент (через "Ямал", потім і через "Північнй потік").

"Агресор тоді розкачав європейський ринок, бо мав на ньому значну частку. Однак тепер все змінилося. Якщо в 2021 р. поставки з Росії становили понад 40% газового імпорту до ЄС, то вже у вересні 2022 р. — 9%, а станом на зараз — близько 7%. Росія стратегічно програла найбільший ринок збуту для свого природного газу, а отже, й можливість сильно впливати на європейські біржі у майбутньому", – йдеться в матеріалі.

Що ж до інтересів Росії загалом, то вона почала різко втрачати в доходах від газу (так само, як і від нафти) з літа. А позірно виправити ситуацію з надходженнями від нафтогазу в Москві змогли, тільки змусивши "Газпром" перераховувати по 415 млрд руб. прибутку щомісяця з жовтня по грудень. Видання очікує зменшення нафтогазових доходів федерального бюджетну на 30-50% наступного року.

Докладніше про ситуацію з газовим ринком Європи і динаміку нафтогазових доходів країни-агресора, а також про те, чи закінчуються в Путіна гроші на війну, читайте в аналітичній статті Олексія Шевніна на "Діловій столиці" "Обмеження ціни на газ. Чим ризикує Європа і як програє Росія".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme