НБУ погіршив прогноз інфляції через підвищення соцвиплат та акцизів

У 2017-2019 роках споживча інфляція буде знижуватися до цільових показників, однак цей процес буде тривалим, ніж прогнозувалося

Про це йдеться в щоквартальному Інфляційному звіті Національного банку України, передає Depo.ua.

За розрахунками, до кінця 2017 року інфляція становитиме 12,2% (попередній прогноз - 9,1%). У III кварталі 2018 року вона наблизиться до центральної точки цільового діапазону, а на кінець року становитиме 7,3% (попередній прогноз - 6%). Прогноз на 2019 залишився на рівні 5%.

"Інфляція буде знижуватися з поточного рівня внаслідок поступового вичерпання впливу цьогорічного різкого підвищення цін на продовольчі товари та помірної волатильності обмінного курсу гривні на прогнозному горизонті. Відповідно, уповільнюватимуться як темпи зростання цін на сирі продовольчі товари, так і базова інфляція, яка відчутно від них залежить. Загалом, фундаментальний інфляційний тиск на прогнозному горизонті залишатиметься стриманим", - зазначили в НБУ.

У регуляторі поянюють, що цього року збільшення інфляції зумовлено насамперед прискоренням зростання цін на сирі продовольчі товари, підвищенням виробничих витрат, а також певним пожвавленням споживчого попиту.

"Зростання цін на сирі продукти і далі прискорювалося та суттєво перевищило прогнозні показники. Так, значні обсяги експорту, а також зниження пропозиції на фоні зменшення поголів'я зумовили підвищення цін на м'ясну та молочну продукцію. Крім того, несприятливі погодні умови навесні цього року призвели до втрати частини врожаю фруктів та затримки дозрівання окремих овочів. Це зумовило зростання внутрішніх цін на овочі та фрукти. Упродовж третього кварталу здорожчання сирих продуктів харчування опосередковано – через вплив на вартість продуктів з високим ступенем переробки – вплинуло і на рівень базової інфляції, яка так само перевищила очікування", - зазначили експерти.

Іншим вагомим чинником зростання базової інфляції стало збільшення виробничих витрат, у тому числі через детінізацію оплати праці на фоні дворазового підвищення мінімальної заробітної плати на початку року. Також прискоренню базової інфляції сприяла й очікувана активізація споживчого попиту.

Що ж до прогнозів на наступні роки, до уваги бралися можливі ризики – продовження дії факторів пропозиції, які зумовлювали подорожчання сирих продуктів харчування цього року, подальше пожвавлення споживання на фоні підвищення соціальних стандартів, а також більш тривала затримка із надходженням зовнішнього офіційного фінансування за програмою співпраці з МВФ.

У Нацбанку ще раз наголосили, що перегляд прогнозу на 2017-2018 роки пов'язаний з прискоренням інфляції протягом останніх місяців, а також появою нових проінфляційних факторів, як то більш активне відновлення споживчого попиту, стрімке збільшення пенсійних виплат з IV кварталу 2017 року, заплановане підвищення мінімальної заробітної плати та акцизів на тютюнові вироби на початку 2018 тощо.

Нагадаємо, що споживча інфляція у вересні прискорилася до 16,4%. У НБУ порахували, що підвищення з 2017 року мінімальної заробітної плати додало 2-2,5% до інфляції поточного року, а от підвищення пенсій з жовтня – додасть ще 0,3-0,6%.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme