Нацбанк ввів нові жорсткі валютні обмеження

Нацбанк з 2 вересня заборонив видачу іноземної валюти за платіжними картками, ввів обов'язкову конвертацію грошових переказів в гривню та уповільнив процедуру покупки інвалюти на міжбанківському валютному ринку
Depo.Гроші
1 вересня 2014 13:50
ФОТО: depo.ua
Нацбанк ввів нові жорсткі валютні обмеження
Нацбанк ввів нові жорсткі валютні обмеження

Відповідні рішення закріплені постановою НБУ № 540 від 29 серпня 2014 року, передає ДеПо з посиланням на «Інтерфакс-Україна».

«Видача готівкових коштів в межах України за електронними платіжними засобам, емітованими як резидентами, так і нерезидентами, здійснюється в гривнях», - вказується в документі.

Згідно з постановою, нові обмеження введені з урахуванням суспільно-політичної напруги, наявності певних елементів ризику і невизначеності щодо подальшого розвитку ситуації, а також беручи до уваги економічні проблеми, пов'язані з проведенням антитерористичної операції на території України.

Крім цього, в НБУ вважають, що застосування нових механізмів дозволить не допустити використання фінансової системи України для відмивання грошей, фінансування тероризму, а також сприятиме врегулюванню ситуації на валютному ринку.

«Інвалюта, переказана з-за кордону на користь фізичної особи-резидента і нерезидента для виплати готівкою без відкриття рахунку, виплачується одержувачу тільки в гривнях», - вказується в документі.

Постановою також передбачено введення режиму Т+2 за операціями з придбання валюти на міжбанку за клієнтськими заявками банків.

«Зобов'язати банки для здійснення придбання інвалюти за дорученням клієнтів попередньо зараховувати кошти в гривнях на окремий аналітичний рахунок... З цього рахунку кошти можуть бути перераховані для покупки інвалюти не раніше третього операційного дня з дня зарахування гривень на цей рахунок», - вказується в документі .

Згідно з документом, банки будуть перераховувати на цей рахунок такий обсяг коштів в гривнях, якого буде достатньо для покупки запланованого обсягу інвалюти за курсом на день зарахування коштів, але не нижче відповідного офіційного курсу.

При цьому у разі зміни курсу в день здійснення операції з купівлі інвалюти банкам дозволяється додатково зараховувати кошти в гривнях на цей рахунок у сумі, якої бракує для виконання заявки клієнта.

«Банки формують реєстр з купівлі інвалюти, який подається в НБУ в день одержання заяви клієнта про покупку інвалюти, разом з документами, які є підставою для покупки інвалюти», - передбачається в документі норма для недопущення покупки валюти за фіктивними договорами.

Постановою також забороняється дострокове погашення кредитів, позик (у тому числі фінансової допомоги) в інвалюті за договорами з нерезидентами та операції без поставки валют на міжбанку.

Нагадаємо, НБУ в рамках підтримки гривні вирішив з 2 вересня в п'ять разів посилити вимоги до відкритої валютної позиції банків, а також подовжив на три місяці обмеження видачі валютних вкладів і покупку готівкової валюти 15 тис. грн на добу. Ці рішення також закріплені постановою № 540, яка набирає чинності 2 вересня і діє до 2 грудня 2014 включно.