Трамп і саудити: Хто насправді піднімає ціну на нафту

Ріст цін на нафту - це результат не тільки проблем в Саудівській Аравії, але й бажання Трампа "зробити Америку великою знову". Втім, є всі причини підозрювати, що ціни невдовзі опустяться

Журналіст відділу «Світ»
Трамп і саудити: Хто насправді піднімає…

Вартість бареля нафти марки Brent в ході торгів 6 листопада досягла $64,43. Востаннє вище цього рівня ціна піднімалася на початку липня 2015 року. І хоча сьогодні ціна дещо просіла, нижче позначки $63 за баррель нафта так і не опустилася. Слідом за нафтою потроху почали рости і ціни на природній газ.

В чому причина такого несподіваного росту (особливо на тлі багаторічної тенденції до зниження вартості саме у листопаді та грудні)?

Одним з найпопулярніших пояснень нинішнього цінового піку є неоднозначні події в Саудівській Аравії. Коли в країні - найбільшому експортері нафти одна частина королівської родини починає кидати за грати іншу частину - це цілком сподівано тисне на ціни.

Звичайно, правляча династія Аль-Саудів - достатньо велика, більше 25 тисяч осіб, і реакція на арешт десятка-другого її членів не була б видатною подією, якби не той факт, що серед затриманих був і аль-Валід бен Талал - племінник короля Саудівської Аравії, якого звинуватили у відмиванні і вимаганні грошей, а також у хабарництві. Не те, щоби ринки сильно переймалися долею племінника, просто виникла підозра, що методи спадкового принца Мохаммеда бін Салмана, який дуже ретельно розчищає простір під сонцем перед своєю коронацією і майбутніми реформами, можуть призвести до масштабного громадянського конфлікту.

Не додала спокою і таємнича аварія гелікоптера з саудівськими високопосадовцями - рівно як і обстріл країни з боку Ємену.

Втім, не тільки проблемами Ер-Ріяду підштовхується ріст цін на нафту. Хоча б тому, що, як переконались зацікавлені сторони ще в понеділок, все у саудівському королівстві буде спокійно. Бін Салман зробив все, що хотів - а чинний король його в тому підтримав.

І взагалі - приміром, вчора зростання на світових ринках почалося в момент відкриття американської торгівельної сесії - що автоматично наводить на підозри, що причини сплесків криються десь за Атлантичним океаном.

І якщо придивитись, ці підозри мають підстави. Бо так сталося, що за два тижні у США тимчасово припинили свою роботу вісім бурових вишок різних компаній - а вийшла зі стану ремонту лише одна. Що, в поєднанні з активним експортом нафти на світові ринки, стимульованим чинною вашингтонською адміністрацією, автоматично добряче просадило національні запаси. На все це наклались проблеми із бензопроводом Експлорер, котрий постачає бензин із НПЗ на узбережжі Мексиканської затоки до континентальних частин США через технічні проблеми. Побачивши, що бензину не вистарчає і ціни ростуть, трейдери, вочевидь, взялися вкладатись у нафту, додатково зрушивши ціну догори.

Таким чином, збіг випадковостей - і відсутність достатніх запасів видобутої нафти у США - спричинились до того, що ціна, і без того розхитана подіями в Саудівській Аравії, помітно підросла. Втім, роботу бензопровода відновлено, і декілька вишок повині повернутись до роботи впродовж найближчих тижнів. При тому, можливо, до початкових своїх значень ціна на нафту вже й не повернеться - тут можуть зіграти довготермінові фактори, на кшталт понадпланового зростання промвиробництва у Китаї. Але й скажений ріст у декілька доларів за барель впродовж двох діб - теж, звичайно, припиниться, змінившись низхідною тенденцією.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme