Штучне стримання інфляції: Чому українцям не варто радіти дешевому долару

В Україні продовжує укріплюватись гривня, що дуже радує пересічного споживача, але суттєво знижує позитивні очікування щодо росту українського виробництва. За великим підсумком, нинішня ситуація зіграє на руку гравцям з цінними паперами

Економічний і політичний оглядач
Штучне стримання інфляції: Чому українця…
фото: УНІАН

Українські фінансисти фіксують стійку тенденцію до укріплення гривні і, відповідно, подешевшення долара та євро. Цей процес триває вже місяць і, схоже, не збирається сповільнюватись. В експертних колах та медіа активно обговорють фактори, які спричиняють цю валютну тенденцію. І на фоні цього звучать застереження до уряду та Нацбанку щодо можливих негативних наслідків для економіки та бізнесу, інформує Depo.ua.

Чому росте гривня і що буде з курсом

Після квітневого пікового значення курса долара, що досяг на міжбанківському ринку позначки 28,09 грн., почалося його поступове зниження. Станом на 7 червня курс долара опустився від квітневих значень майже на гривню - його купували за 27,21 грн.

Таке укріплення гривні, на думку спостерігачів, обумовлене високою пропозицією американської валюти в Україні. Зараз активно продають валюту металурги та аграрії. І ті, і інші користуються гарною кон'юнктурою на зовнішніх ринках, де ціна на промислову сировину та продовольство б'є рекорди і дозоляє отримувати високі прибутки. Завдяки інфраструктурному оновленню, яке проводять США та Китай, ціни на руду та метал зросли мало не вдвічі. За ними піддтягується і продовольчий ринок. 

Українські експортери перебувають зараз справді у дуже вигідному становищі, яке вцілому вигідне і економіці всієї країни. Адже на фоні стабільно низької ціни на нафту, яка є суттєвим предметом імпорту, виробники витрачаються на нафтопродукти значно менше, аніж отримують зиску від сировинного та продовольчого експорту. І такі "сировинні ножиці", як називає в коментарі Depo.ua цю різницю економіст Олексій Кущ, сприяють подальшому оптимізму внутрішніх виробників.

Значного пожвавлення ринку валюти додають і інвестори в державні цінни папери. Зараз Мінфін проводить розміщення облігацій внутрішньої державної позики у гривні. А це досить високодохідний фінансовий інструмент, яким користуються, в тому числі, і іноземні інвестори. Проте аби купити за гривні мінфінівські ОВДП, їм доводиться продавати долари.

Національна валюта може зміцнитися до 27,1-26,5 гривні за долар

Тобто на валютному ринку зараз і справді є висока пропозиція інвалюти. І її вистачає для всіх бажаючих - як, наприклад, для деяких іноземних банків, що купують долар та євро для виведення дивідентів. Навіть дещо залишається для викупу Національним банком, який кволо, але ж користується цією можливістю поповнити валютні резерви. Так, в понеділок НБУ, за даними керівника групи аналітиків Forex Club Андрія Шевчишина, купив 70 мільйонів доларів на міжбанку.

"На ринку продовжують домінувати продавці валюти, покупці не можуть прийняти весь обсяг пропозиції. Зокрема активізувалися нерезиденти, які істотно наростили минулого тижня свої позиції в ОВДП. Також з продажами вийшли запізнілі продавці, яким терміново треба розпродатися і призведуть долар в нові річні мінімуми, - пояснює Андрій Шевчишин. - Ринок дивиться в бік НБУ в очікуванні виходу з покупкою валюти. Чим сильніше курс зміцнюється тим більше ринок розраховує на підтримку Нацбанку. Минулого тижня регулятор виходив 2 рази і вважаємо, що зі зміцненням гривні активність НБУ буде тільки підвищуватися, особливо з огляду на просідання валютних резервів і заплановані грошові виплати. У свою чергу нечисленні покупці валюти використовують момент для обережної скупки. Найближчим часом гривня може ще якийсь час демонструвати зміцнення курсу, її наступна мета - діапазон 27,1-27,2 гривні за долар.

Олексій Кущ у свою чергу розглядає як ймовірний курс у осяжній перспективі - 26,5 гривні за долар. 

НБУ проти економічного зростання?

В той же час пасивність регулятора викликає певну критику. Мовляв, економічна політика держави, спрямована на укріплення гривні, закладає суттєві ризики і не дає підстав для росту. Тобто НБУ просто спостерігає за тим, що відбувається з гривнею. І своїм фактичним невтручанням позбавляє бюджет суттєвих надходжень.

Вже згадуваний позитив, з яким виробники металу та продукції АПК торгують на жвавих ринках, дає можливість добре заробити і державі. Світові експерти пишуть, що нинішній оптимізм на ринках руди, сталі та продуктів, забезпечуватиме лише подальше потенційне зростання як обсягів українського експорту, так і виручки експортерів. Насправді, такий вал грошей з-за кордону Україна давно не бачила. Зростання експорту лише у першому кварталі поточного року сягнуло майже 14 млрд доларів.

Звісно, експортери, на відміну від імпортерів, більше радіють високому курсу гривні відносно іноземних валют. Адже їхня виручка, обміняна тут на національну валюту, збільшується від дорогих долара та євро.

Експерти вважають, що ця різниця - запорука зростання економіки, адже виробникам вигідно розширювати потужності задля ще більшого задоволення попиту з-за кордону. 

У свою чергу це вигідно і державі. З одного боку Нацбанк за рахунок збільшення потоку виручки може викуповувати більше валюти для поповлення своїх резервів і забезпечення стабільності економіки. З іншого боку, бюджет може розраховувати на збільшення доходів і зборів від більш активного виробництва та пересування товарів через кордон.

Проте влада керується якимись іншими мотиваціями, стримуючи інфляційні процеси і не даючи долару принаймні повернутись на позиції квітня. З огляду на прогнози експертів, у подальшому НБУ, разом з урядом, продовжуватимуть ту ж політику. І це, на жаль, зіграє на руку гравцям з цінними паперами - але ажніяк не вітчизняному виробнику.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme