"ДТЕК Енерго" може оголосити про дефолт: Що задумав Ахметов

"ДТЕК Енерго" – найбільший приватний український виробник електроенергії та вугілля – розробляє пропозицію про реструктуризацію і введення тимчасового мораторію на виконання зобов'язань (standstill), а також звертається з проханням до власників єврооблігацій і банківського боргу підтримати компанію в цьому непростому рішенні

"ДТЕК Енерго" може оголосити про дефолт:…
Фото: dtek.com

Про це йдеться в повідомленні компанії в суботу, 28 березня, передає Depo.ua.

"В умовах наростаючої економічної кризи, спричиненої пандемією коронавірусу COVID 19, спаду світових фінансових ринків й обвалу цін на сировинні товари, з метою мінімізації негативних економічних наслідків ДТЕК Енерго вживає надзвичайних заходів і призупиняє виплати купона за єврооблігаціями та процентів за банківським боргом", – зазначили у компанії.

Згідно з повідомленням, розроблений ДТЕК Енерго план із реагування на кризові явища містить заходи з мінімізації негативних економічних наслідків в умовах наростаючої економічної кризи через пандемію коронавірусу COVID 19, та є необхідним для забезпечення роботи підприємств, для захисту здоров’я співробітників, для збереження безперервності виробничих процесів в умовах надзвичайної ситуації.

"25 березня уряд України запровадив режим надзвичайної ситуації у всіх областях та ухвалив рішення про продовження карантину до 24 квітня 2020 року. Це означає, що компанія ДТЕК Енерго повинна негайно вжити всіх необхідних заходів для максимальної концентрації ресурсів та гарантувати безперервність виробничих процесів аби забезпечити українців світлом та теплом на період карантину. Наша відповідальність – забезпечити енергонезалежність та енергобезпеку України у цій ситуації", – наводиться в повідомленні коментар генерального директора "ДТЕК Енерго" Дмитра Сахарука.

У біржовому повідомленні компанія додає, що введення карантину було офіційно визнано форс-мажорною подією для цілей українського права.

"ДТЕК Енерго" зазначає, що в цій надзвичайній ситуації має дві головні цілі: підтримати Україну в боротьбі зі спалахом COVID-19, зводячи до мінімуму кількість людей, які можуть постраждати від вірусу, і забезпечити безперервність виробництва електроенергії та бізнес-процесів. Для їх досягнення компанія створила штаб, який стежить за ситуацією на виробничих об'єктах і оперативно реагує на надзвичайні ситуації, а також перевела підприємства з виробництва електроенергії в спеціальний режим роботи, де весь критично важливий персонал був переведений на ізольований режим роботи, щоб зменшити ризик поширення COVID-19.

У біржовому повідомленні уточнюється, що йдеться про єврооблігації з погашенням в 2024 році, купон за якими за ставкою 10,75% повинен бути виплачений 1 квітня, і певної банківської заборгованості, відсотки за якою необхідно заплатити 31 березня.

Нагадаємо, на початку 2016 року ДТЕК вже оголошував технічний дефолт і був змушений домовлятися про реструктуризацію боргів з кредиторами наступного року.

Справа в тому, що до кінця 2014 року чистий борг компанії сягнув $2,9 млрд. Триразова девальвація гривні зробила непідйомними валютні зобов'язання ДТЕК, яка майже 100% доходу отримує в гривні. За підсумками 2015 року виручка холдингу Ріната Ахметова впала майже вдвічі – до $ 4,3 млрд, збиток зріс на $ 64 млн – до $ 1,7 млрд.

18 листопада 2019 завершив реструктуризацію решти 245 мільйонів доларів банківського боргу на умовах реструктуризації, які були запропоновані всім власникам позик в 2016 році. Вони включають пролонгацію терміну погашення частини боргу до 2023 року (з невеликою амортизацією в 2020-2022 роках) і конвертацію частини банківського боргу в єврооблігації з погашенням в 2023-2024 роках.

Продовження технічного дефолту 2016-го

Енергохолдинг наприкінці 2016 року провів обмін випущених раніше єврооблігацій на $750 млн із погашенням 4 квітня 2018 року і на $160 млн з погашенням 28 квітня 2018 року на новий випуск з терміном обігу до 31 грудня 2024 року (емітент – DTEK Finance PLC). Умови випуску нових євробондів передбачають, що їх погашення буде здійснюватися двома рівними частинами: 50% - у грудні 2023 року, 50% - по закінченні терміну обігу. Ставка купона за новими євробондами встановлена на рівні 10,75% річних.

Наприкінці березня 2017 року "ДТЕК Енерго" також досяг угоди з частиною власників банківського боргу про довгострокову реструктуризацію кредитного портфеля, яка передбачає відстрочку більшості залучених кредитів до 30 червня 2023 року та зміну деяких їхніх умов. При цьому погашення боргу здійснюватиметься в рамках амортизаційного механізму. Процентна ставка за боргом встановлена на рівні 5%+EURIBOR/LIBOR.

Згідно зі звітом "ДТЕК Енерго" за перше півріччя 2019 року, борг компанії становив $1,955 млрд, з якого $1,244 млрд – єврооблігації, а $711 млн – банківський борг. Крім того, залишався нереструктуризованим банківський борг на $245 млн, про завершення реструктуризації якого на загальних умовах з випуском додатково єврооблігацій на $100 млн компанія повідомила в листопаді. Згідно зі звітом, цього року ДТЕК необхідно виплатити за боргом $50 млн, а в 2021-2022 роках – по $20 млн, а основні виплати припадають на 2023-2024 роки – відповідно $1,104 млрд і $0,7 млрд.

Після завершення реструктуризації міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підвищило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) "ДТЕК Енерго"до "B -"з прогнозом "стабільний" з "RD" (обмежений дефолт) і рейтинг єврооблігацій до "B -"з рейтингом відновлення "RR4".

За час загострення світової кризи, пов'язаної з пандемією коронавірусу COVID-19, котирування єврооблігацій "ДТЕК Енерго" падали зі 104% від номіналу до 60%, а їх прибутковість зросла з менш ніж 10% річних до понад 25% річних.

Що задумав Ахметов?

Важливий приклад. ДТЕК зараз зупиняє роботу низки шахт у зв'язку із економічною кризою. Але в компанії звинувачують у всьому державу.

Шахти "ДТЕК Добропіллявугілля" шахта "Білозерська" і ЦЗФ Октябрська припиняють роботи з видобутку, збагачення вугілля і підготовці гірничих виробок з 1 квітня у зв’язку з системною кризою в енергетичній галузі України, що продовжується імпортом електроенергії і вугілля, регулярним втручанням в роботу ринку з боку політиків, кажуть в Ахметова. 

Зазначається, що персонал виводиться в простій з оплатою, згідно з колективним договором. Під час простою буде тривати технічне обслуговування шахт і фабрики, що дозволить оперативно відновити роботу підприємств.

"Системна криза в енергетичній галузі України, спровокована ручним регулюванням енергоринку, безконтрольним імпортом електроенергії з Росії та Білорусі, а також відсутністю координації роботи галузі з боку Мінекоенерго, призвела до розбалансування енергосистеми України та неможливості стабільної роботи вугільних підприємств", – наголошує компанія.

ДТЕК Енерго підкреслює, що неодноразово звертався до системного оператора НЕК Укренерго, з вимогою припинити практику примусової зупинки енергоблоків ТЕС. Незважаючи на наявність контрактів на виробництво електроенергії, НЕК Укренерго систематично знижує обсяг виробництва електроенергії ТЕС ДТЕК Енерго до одного енергоблоку, що загрожує стабільній роботі ТЕС і значно знижує обсяг споживаного вугілля.

Виходить, що Рінат Ахметов, користуючись роллю монополіста, цілком здатен хитати владу і вимагати допомоги для свого бізнесу. Оскільки його компанії є дуже важливими для української економіки, не виключено, що допомогти реструктуризувати борги будуть просити в держави. Можливий стабілізаційний фонд - це гарний інструмент. І це справді загроза для ангажованості, якщо влада допоможе олігарху. 

Держава постане перед вибором: допомагати всім, нікому, або ж виключно Ахметову. 

ДТЕК створений у 2005 році для управління енергетичними активами групи "Систем Кепітал

Менеджмент" (СКМ, Донецьк) Ріната Ахметова. Корпорації делеговані функції зі стратегічного управління підприємствами групи, що складають вертикально інтегрований ланцюжок з видобутку і збагачення вугілля, виробництва та реалізації електроенергії.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"