Бюрократи проти Азову та його червонокнижних мешканців
З вини чиновників унікальна азовська популяція російського осетра та білуги опинилася під загрозою знищення. Власники стада просять міністра Тараса Кутового взяти ситуацію під контроль
- Головна
-
27 грудня 2016 14:01

Унікальному племінному стаду азовської популяції російського осетра і білуги, вирощеному в Павлопольському водосховищі, загрожує повне знищення. Після початку бойових дій на Донбасі безцінну рибу вивезли в Херсонську область, і тим самим фактично врятували від зникнення. Але договір про тимчасове утримання риби на Дніпровському осетровому рибовиробничому заводі імені академіка С.Т. Артющика закінчується 31 грудня 2016 року, чиновники наполягають на терміновому перевезенні стада в інше місце, що в зимовий час загрожує вимиранням цінних осетрових порід. Власники стада ТОВ «Донфільтр» просять негайно втрутитися в ситуацію міністра агропромислової політики та продовольства - Тараса Кутового. Адже мова йде не просто про рибу, а про надбання нації. Без осетрового стада Україна не зможе відновлювати популяцію цінних порід риб в Дніпрі, Азовському і Чорному морях.
Вирішити проблему могли б в Державному агентстві рибного господарства, але його керівництво за півроку так і не змогло врегулювати бюрократичні процедури з Дніпровським осетровим заводом, в ставках якого зимує риба. Заступник начальника управління організації рибальства, аквакультури і наукового забезпечення галузі Василь Плічко і заступник начальника управління фінансів, бухгалтерського обліку та звітності Олена Адамчук відмовляються продовжувати договір з «Донфільтром». Начальник управління правового забезпечення Яніна Здовбіцька звинувачує підприємство замалим не у злочинній діяльності (!), яка виражається в безкоштовному використанні державного майна. Хоча «Донфільтр» безоплатно надає державному підприємству якісну рибоводну ікру на мільйони гривень!
Два тижні тому директор ОРЗ Віталій Плугатар повідомив керівництву "Донфільтра" про розірвання договору про тимчасове утримання осетрових. "Подальше перебування стада на потужностях заводу є неможливим і призведе до порушення чинного бюджетного законодавства України", - повідомив Плугатар.
У свою чергу, в "Донфільтрі" просять чиновників не змушувати вивозити рибу до закінчення інкубаційної кампанії 2017 року, щоб поповнити популяцію осетрових в пониззі Дніпра, Дніпровсько-Бузького лиману, Чорного і Азовського морів. Рибоводи також готові орендувати частину цілісного майнового комплексу заводу.
"Фонд держмайна Херсонської області підтвердив таку можливість при узгодженні з органом управління, - говорить директор "Донфільтра" Ольга Юрковська. - Протягом літа і осені 2016 року, у неодноразових зустрічах з керівництвом заводу і Держагентства рибного господарства, ми підготували додаткову угоду. Також узгодили компенсацію за електроенергію і сплатили її. Але на всі наші пропозиції відповідь одна - шукайте собі нове місце. Хоча виробничих потужностей по розміщенню і повноцінному використанню унікального племінного стада в Україні немає".
Колись в створення племінного стада осетрових Україна вклала чимало сил і коштів. Його сформували з особин, виловлених в Азовському морі, на ДП "Ілліч-Рибак" ММК ім. Ілліча. Комплекс держпідприємства з чотирьох понтонних ліній з 64 садками, насосною станцією, холодильним і кормовим обладнанням, плавзасобами, інкубаційним цехом, вирощувальними ставками, електричною підстанцією дозволяв проводити повне відтворення осетрів та інших прісноводних риб. Мальків російського осетра неодноразово випускали в Азовське море. Але з початку бойових дій в районі про нормальне функціонування підприємства не могло бути й мови.
Постійні артилерійські обстріли, активні дії розвідувально-диверсійних груп противника призвели до часткового руйнування садкових ліній і пошкодження обладнання. Кілька працівників підприємства отримали поранення, намагаючись налагодити доставку кормів і забезпечити життєвий цикл рибного стада. Тому у вересні 2015 року власники унікального осетрового стада вирішили евакуювати найціннішу генетичну колекцію.
Для вилову, завантаження та вивезення риби було розроблено спецоперацію за участю військових, нацгвардійців та співробітників СБУ. Ризикуючи життям і отримуючи поранення внаслідок ворожих обстрілів, бійці і фахівці підприємства ще до настання холодів перевезли три тонни риби цінних порід в Херсон, на виробничо-експериментальний Дніпровський осетровий завод імені академіка С.Т. Артющика. Все стадо без втрат дісталося до нового місця проживання. Тимчасовий статус співпраці сторони закріпили договором, згідно якому усі витрати на утримання племінного стада компенсує "Донфільтр". За рік з невеликим на перебування риби в Дніпровському ОРЗ було витрачено більш, ніж 153 тис. грн. Співпрацю трохи затьмарив факт розкрадання з території заводу понад 70 особин осетрового стада, що трапився в червні 2016 року. Збитки склали понад 200 тис. грн, але поліція Херсонської області досі не знайшла кривдників евакуйованої компанії.
При цьому, завдяки порятунку стада, держава отримала можливість безкоштовно відновлювати популяцію осетрових. Навесні цього року фахівцям «Донфільтр» вдалося виростити на Дніпровському ОРЗ молодь азовського осетра, а в липні понад 150 тисяч особин було випущено в річку Кальміус в районі старого кам'яного моста на правому березі Маріуполя. Згодом дорослі мальки підуть в Азовське море, а через 12-14 років, за підрахунками фахівців Інституту рибного господарства і екології моря, риба почне відкладати ікру і повернеться в Кальміус.
Випуск малька російського осетра в Азовське море було здійснено вперше з 2011 року, оскільки державна програма по відтворенню рідкісних порід риб в повному обсязі не фінансується. У той же час, матеріал для відновлення популяції осетрових, ринкова вартість якого становить 4 млн грн., держава отримала безкоштовно. "Донфільтр" готовий поставляти малька і в 2017 році. На зариблення можуть піти ще 300 тис. особин осетрових, але виробничі плани поки впираються в невирішене питання про розміщення племінного стада.
Єдине місце, де сьогодні можуть знайти прихисток цінні осетрові, знаходиться в зоні бойових дій - на території Павлопільського водосховища в Волноваському районі Донецької області.
"У нинішніх умовах повертати стадо в Павлопільське водосховище категорично не можна. Це фактично зона бойових дій. Інших належних умов в нашому регіоні басейну Азовського моря немає. Відвозити їх в інші області також недоцільно", - вважає директор Інституту рибного господарства і екології моря Леонід Ізергін.
За його словами, рибу в стані зимового спокою не можна турбувати, а тим більше - намагатися відловити і перевезти в інші умови утримання. При пересадці на морозному повітрі відбувається обмороження зябер і шкірних покривів риб, що може привести до захворювань і загибелі. Окрім того, спускання води взимку з покритих льодом ставків суперечить всім рибоводним вимогам.
"Ми ставимо під загрозу живий матеріал для подальшого відновлення і збільшення Україною промислового відтворення азовських осетрових риб", - попереджає Леонід Ізергін.
Остання надія рибоводів - на втручання міністра агропромислової політики та продовольства Тараса Кутового. Необхідно оперативно вирішити питання про продовження співпраці з Дніпровським ОРЗ і залишити племінне стадо в зимівниках. Адже заради евакуації племінного стада бійці АТО і працівники у вересні 2015 року ризикували своїми життями, вважаючи, що рятують національне надбання, гордість нашої країни. Невже голова аграрного відомства дозволить бюрократам його знищити? Чи хтось навмисне підштовхує "Донфільтр" до продажу унікального стада, бажаючи прикупити його за безцінь?
До речі, в прийнятому держбюджеті на 2017 рік на відновлення біологічних ресурсів внутрішніх водойм та Азово-Чорноморського басейну виділено 40 млн. грн. І чиновники Рибагенства, вочевидь, вже знають, за якими схемами будуть освоювати це фінансування, якщо наполегливо відмовляються від малька, безкоштовно наданого рибоводами "Донфільтра". Те, що у державного заводу немає російського осетра азовської популяції, керівництво агентства не хвилює. Закупівлю воно має намір здійснити за кордоном. Нічого не скажеш - вельми патріотична і державна позиція.
Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News
- 21:59Макгрегор сенсаційно відмовився від бою-реваншу з Пор'є
- 21:57Легендарний актор із саги "Один вдома" став батьком
- 21:49На Луганщині продавець наркотиків намагався "відкупитися" від поліцейських ФОТО
- 21:43 "Динамо" домовляється про сенсаційний трансфер українського футболіста
- 21:39"Главком" виграв суд: Сайт знову розблокують
- 21:24"Євросолідарність" вимагає розібратися, чи брали українські спецслужби участь у викраденні судді Чауса
- 21:14Український футбольний клуб несподівано змінив головного тренера
- 21:06"Свобода слова" на ICTV: Російські війська на кордоні. Що далі? Прес-реліз Відео
- 20:56 Відновлення світової економіки від МВФ: Нацбанк розраховує на $2,73 млрд для України
- 20:55Росія закрилася від Туреччини аж до початку літа: Кажуть, що із візитом Зеленського це не пов'язано
- 20:53На вулицях Донецька побільшало озброєних людей, бойовики мінують мости, — Гармаш
- 20:38Футболістів білоруського клубу відправили працювати в колгосп
- 20:37 Януковичу відмовили у обов'язковому відеозв'язку у справі про його держзраду
- 20:32 Кириленко розповів, як довго Донеччина перебуватиме у помаранчевій зоні ФОТО
- 20:28Україна посилює обмеження на кордоні з Білоруссю
- 20:08 Кольоровий, однак видозмінений: Як Хмельниччина переживає черговий етап карантину (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
- 20:04Україна домовляється з ОАЕ про постачання 5 млн доз китайської COVID-вакцини
- 19:46 Росія до кінця квітня має завершити перекидання військ до українського кордону
- 19:46Український голкіпер "Реалу" потрапив в заявку на матч з "Ліверпулем" ФОТО