Замовити пігулки безпечно: Що змінить законопроєкт про онлайн-торгівлю ліками

Верховна Рада підтримала в цілому проєкт закону №3615-1 щодо онлайн-торгівлі лікарськими засобами. Але що він змінить у побуті українців, і чи зможуть люди замовляти ліки у мережі, не боячись стикнутися з підробками

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Замовити пігулки безпечно: Що змінить за…
фото: shutterstock

За документ віддали голоси 317 парламентарів з фракцій "Слуга народу", ЄС, "Голос", "Батьківщина", "Довіра", "За майбутнє".  Тож з моменту вступу закону у силу українці зможуть придбати медикаменти в інтернеті. Хоча тут у багатьох може виникнути питання: в чому, власне, нововведення, якщо онлайн-аптеки в Україні працюють вже давно, і замовити пігулки – геть не проблема?

Інтернет-торгівля ліками в Україні, фактично, напівлегальна. З однієї сторони – у 2011 році МОЗ заборонило дистанційну торгівлю медпрепаратами, і лише 25 березня цього року Уряд дозволив продаж лікарських засобів через інтернет на час пандемії, з іншої – незважаючи на заборону і те, що офіційно в аптечних агрегаторах та інтернет-магазинах можна було лише забронювати ліки із наступним самовивозом, ці обмеження обходили. 

Пандемія коронавірусу та введення карантину логічно збільшили попит на послуги доставки, у тому числі і лікарських засобів. А це, у свою чергу, знову оголило іншу проблему – підробленої, контрабандної та неякісної продукції.

Власне, через це і була введена заборона 2011 року. Український ринок медикаментів і так страждав і страждає від підробок, а у ті часи відсоток фальсифікованих препаратів в інтернет-торгівлі вийшов на надто високі показники: понад 40%. І тоді замість того, аби взяти е-комерцію ліків (та і загалом якість ринку) під контроль, влада її просто заборонила.

Це велика проблема і досі: так, зараз замовити ліки з доставкою ви можете. Втім, при цьому ризикуєте отримати фальсифікат або ж  препарат, який було зіпсовано під час транспортування – через порушення умов зберігання. І повернути свої кошти або ж домогтися покарання власників сайту у таких випадках – це квест, бо у напівлегальній галузі немає чітких та зрозумілих правил, які б захищали ваші права.

Відповідно, ця проблема потребує законодавчого врегулювання, яке і пропонує проєкт закону №3615-1. Ним вводиться ліцензування медичних компаній, які займаються продажем медикаментів онлайн. Це, з однієї сторони – захистить споживача, з іншої – дозволить правоохоронцям ефективніше боротися із сірим ринком медпрепаратів.

Які зміни внесе законопроєкт

Шляхом внесення відповідних змін до статей 2 та 19 Закону України "Про лікарські засоби" на рівні закону буде закріплено перелік основних вимог до дистанційної торгівлі лікарськими засобами з метою їх імплементації у національному законодавстві та адаптації регулювання даного процесу  відповідно до законодавства ЄС, – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту №3615-1.

Мета закону – забезпечення захисту кінцевого споживача від недотримання умов зберігання та перевезення лікарських засобів; порушення  процедури обігу лікарських засобів, включно з можливістю потрапляння до пацієнта неякісних або фальсифікованих засобів; збільшення  відсотку випадків самолікування і, як наслідок, негативного впливу на здоров’я кінцевого споживача; відсутності належної фармацевтичної опіки по відношенню до споживача; неконтрольоване і незаконне втручання умовних сервісів та сторонніх осіб у процес доставки ліків, які не мають права її здійснювати.

Тим часом реалізація запропонованих норм має забезпечити покращення можливості доступу до лікарських засобів для кінцевого споживача; належне ліцензування дистанційної торгівлі ліками для аптечних закладів, за умови виконання вимог до зберігання, відпуску та транспортування та дієвість механізму нагляду та контролю у сфері дистанційного обігу лікарських засобів і відповідальності осіб за порушення законодавства у цій сфері, виходячи із необхідності забезпечення прав споживачів.

Простими словами про зміни, які відбудуться з  його прийняттям та наявні запитання, на своїй сторінці у Facebook написав  голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.

Він зазначає, що під час обговорень законопроєкту виникло питання – чи призведе легалізація торгівлі медичними препаратами через мережу інтернет до збільшення випадків продажу неякісної, підробленої чи контрафактної продукції?

"Так, справді, ризики певною мірою збільшуються. Водночас, виштовхуючи інтернет-торгівлю у неконтрольовану сіру зону, ми створюємо набагато більше можливостей для шахраїв. Інтернет-торгівля розвивається в усьому світі та стає з кожним роком все популярнішою, - заборони вже не працюють", – пише Радуцький.

Він також зазначає, що для мінімізації ризиків пропонується чіткий механізм захисту споживачів, а саме запроваджується ліцензування операторів ринку, що займаються дистанційною торгівлею ліками. 

Ліцензія має бути розміщена на головній сторінці сайту, через який здійснюються продажі. Це означає, що кожен потенційний споживач одразу зможе побачити, чи є даний торгівельний майданчик офіційним. Крім того, будуть встановлені чіткі правила доставки медпрепаратів кур’єрськими службами та поштовими операторами. 

Крім того, інтернет-торгівля медичними препаратами знизить кількість покупців в аптечних мережах.

Радуцький пише, що конкуренція дійсно стане жорсткішою – але від неї виграє споживач. 

"Коли в Україні з’явились потужні інтернет-магазини побутової техніки – роздрібні мережі вимушені були адаптувати свої ціни", – зазначає він.

До того ж, дистанційна торгівля через інтернет – це можливість купити препарати, які не так широко представлені в аптечних мережах.

У дописі також йдеться, що залишається питання сільських аптек чи аптечних пунктів, кількість яких вже значно скоротилась.

"Розвиток торгівлі онлайн у перспективі може зробити частину з них нерентабельними. А вони, без сумніву, потрібні. Але місцева влада має всі можливості розв’язати цю проблему. Достатньо лише приділити більше уваги підтримці та розвитку мережі комунальних аптек, адже аптека – це частина соціальної інфраструктури", – додає голова комітету.

Що робити з рецептурними препаратами

Законопроєкт передбачає торгівлю рецептурними ліками – за умови наявності у споживача електронного рецепту. Але разом з тим буде затверджено і перелік препаратів, заборонених до продажу онлайн

Поряд з цим буде затверджений перелік препаратів, які не можна продавати через інтернет – до нього, зокрема, будуть віднесені сильнодіючі наркотичні засоби.

Для кого це актуально

Доставка медичних препаратів та їх замовлення через інтернет у зв’язку із пандемію актуальна фактично для усього населення України – принаймні, це найбільш безпечний спосіб придбання ліків, бо ви мінімізуєте контакти з оточуючими людьми. 

Втім, найбільш позитивно дана ініціатива має вплинути на доступність ліків маломобільним групам населення (а до такої групи у різні періоди життя відноситься кожен із нас – від банальної травми ноги до людей, яким важко пересуватися у силу віку) та жителям сільської місцевості, які зможуть замовляти препарати з доставкою на пошту, а не їхати у сусіднє село чи місто до найближчого аптечного пункту – і при цьому вони отримуватимуть якісний продукт від ліцензованого торгівельного майданчика, який, у зворотному випадку, можна буде притягнути до відповідальності.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme