Як не нашкодити природі на шашликах: Поради еколога і ветеринара

Травень офіційно відкриває в Україні сезон пікніків та шашликів, а разом з ними – пожеж та додаткового забруднення у лісах, парках та на берегах водойм

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Як не нашкодити природі на шашликах: Пор…
фото: depositphotos

Класичні правила поводження на таких заходах ми усі знаємо: сміття за собою – прибрати, багаття – затушити. Втім, шкода від нашого перебування може бути менш очевидною, ніж "бидло-класика" із залишених недопалків упереміш з використаним пластиковим посудом та пляшками з-під алкогольних напоїв. 

Журналісти Depo.ua поговорили із екологом Генадієм Веремійчиком та ветеринарним лікарем Павлом Люлько про принципи "не нашкодь" під час трапез на природі. Чому годувати собаку-приблуду шашликом – погана ідея, і що дати натомість? Чим російська попса може зашкодити птахам? Чому залишена скляна пляшка у лісі може бути гіршою від гірки пластикового сміття? Чи варто годувати диких тварин, і якщо так – то чим?

Багаття знищує у ґрунті все живе

еколог

– У нас існує стереотип, що органічні відходи – геть не шкідливі, і їх можна і на смітник, і просто у лісі залишити, умовно кинувши за спину шкірку банана. Чи справді це так?

– Не варто просто так залишати органічні відходи. Якщо їх прикопати, це пришвидшить процес їх розкладання і позбавить оточуюче середовище неприємних запахів, а ще – можливих викидів небезпечних газів. Головне слідкувати, щоб органіка була відділена від своєї упаковки. Умовно, пластикових контейнерів та пакетів.

Виявляється, що умовні бананові шкірки у грунті завдадуть куди менше шкоди, ніж на звалищі. Якщо у лісі вони стануть компостом, то на сміттєвих полігонах через відсутність кисню у таких рештках починаються анаеробні процеси, виділяються оксиди сірки, сірководень і меркаптани. Результат – ті самі "чудові" запахи сміттєзвалищ та метан, який легко запалюється.

-- Які саме загрози несе залишене в лісі сміття? Чи справді воно таке небезпечне для навколишнього середовища?

– Після себе у лісі взагалі нічого не можна залишати, але тим паче – скляний посуд, цілий він чи розбився на шматки. Скляна скалка чи пляшка може слугувати фокусуючою лінзою для сонячних променів і спровокувати займання сухого хмизу. Наслідок – пожежа, загибель рослин, тварин, птахів та комах. Тому це дуже небезпечна річ.

Пластик також обов'язково потрібно забирати. Ви певне чули про наростаючу у світі загрозу мікропластику, дрібних часток пластику, який вже потрапляє безпосередньо у харчовий ланцюжок. Особливо це стосується пакетів, які сильно подрібнюються, не розчиняються у воді. Ми усе це їмо. Залишив пакет у лісі – він розклався до мікрочастинок, ті мікрочастинки з’їв умовний черв’як, разом із черв’яком вони потрапили до пташки тощо. В океанах така ж біда, якщо не більша. Від цього страждають усі живі організми – від найдрібніших до людей.

Не варто також залишати у лісі консервні бляшанки. Інколи буває, що туристи залишають відкриту консервну банку – вони взяли консерву, не доїли, і лишають рештки для тварин. Думають, що хтось прийде і те з'їсть. Ніби гарні наміри, але це хибна поведінка. Там гострі краї, тварина може просто поранитися мордочкою чи язиком.

-- Всі знають, що вогонь після себе потрібно гасити. Та можливо, багаття у лісі несе в собі якісь додаткові збитки, крім ймовірності пожежі, якщо лишається без нагляду?

– Прогресивні туристи та відпочивальники зараз беруть з собою газові пальники. Але зрозуміло, широкий загал до такої практики не вдається. Тож я б хотів акцентувати на кількох моментах. Перше – якщо ви можете піти на шашлики і розвести багаття там, де є спеціально відведені для цього місця – так і треба зробити.  Якщо ж це просто ліс неподалік дому – варто використати місце, де до цього вже палили вогнище. Таким чином ви не випалюватимете "живу" землю. Я часто спостерігаю ситуацію, коли на гарному місці біля річки люди розводять у різних місцях вогонь і поступово випалюють берег. А там де було багаття, ще довгий час нічого не ростиме. Бо все, що є живе у грунті, знищується. Пошкоджується мікробіом, гинуть бактерії.

Друге – класичні правили безпеки. Не палити вогонь під деревом, щоб воно не зайнялося, по можливості обмежити площу для вогнища каменями або грунтом без хмизу і звісно, ретельно загасити його після завершення пікніку. Навіть, якщо вугілля ледь жевріє, все потрібно рясно залити водою.

– Прибирання сміття, використання місця для багаття повторно – це зрозуміло. А чи несе сама присутність людини у лісі дискомфорт його мешканцям? 

– Велика біда і великий виклик для лісових мешканців – це гамірні туристи. Дуже дивують люди, які приїздять до лісу чи до річки, вмикають на повну гучність російську попсу і ось так відпочивають. Від мови пісні, звісно, ефект не залежить, але найчастіше суто за моїми спостереженнями – саме така музика звучить. 

Голосна музика, крики і загалом гучна поведінка у лісі – це ідіотизм. Замість того, аби слухати спів пташок, люди їх лякають. Тим паче це небезпечно зараз. Птахи навесні в'ють гнізда, висиджують пташенят, їм потрібен спокій. Адже злякавшись,  птахи-батьки можуть покинути пташенят напризволяще. Тим паче варто бути обережними, якщо ви бачите гніздо поруч: у такому випадку місце відпочинку краще перенести подалі. І в жодному разі не можна гніздо чіпати чи брати з гнізда пташенят.

Загалом, я б дуже хотів, аби люди йшли "на природу" щоб відчути себе її частиною, а не завойовниками. Бо українці часто приходить у ліси, як усілякі путіни йдуть до України. 

Свинина – табу для собак і котів

ветеринар

–Коли ми виходимо до лісу пікнікувати, часто на запах смаженого м’яса приходять  голодні безпритульні тварини: коти та собаки. Та чи варто пригощати їх шашликом? Чи не може це принести більше шкоди, ніж користі? 

– Першочергово, традиційно у нас шашлик готують зі свинини. Свинину собакам і котам не можна давати взагалі, вона для них надто жирна. Через це може розвинутися панкреатит. Додатково всі шашлики маринуються, як правило застосовують багато солі, спецій, іноді оцет, алкоголь та цибуля. Це може викликати не лише захворювання шлунково-кишкового тракту у тварин, а і досить сильне отруєння.

– А якщо видно, що собака голодна, то чим із класичного набору шашличника її таки можна підгодувати?

– Небажано підгодовувати, але якщо голодна тварина просить –  краще вже дати шматочок ковбаси та шматочок хліба. Якщо вже шашлик – то з курятини чи індички, і попередньо шматок м'яса потрібно обов'язково і ретельно промити водою або вимочити у ній, аби прибрати максимум спецій

– У лісі зустрічаються ще й дикі тварини. Частіше за все можна побачити білок і їжаків, а також зустріти пташок, яких люди так само намагаються чимось погодувати. Але чи можна це робити?

– Диких краще не підгодовувати взагалі. Хіба що трохи молока їжакам і горіхів білкам, але звісно ж без добавок типу цукру, солі і будь-яких приправ. Горіхи, навіть фрукти чи суховрукти можна залишати. Таке – будь ласка, але при годуванні не лякайте тварин та тримайтеся на відстані. Птахам можна хліб, але не варто давати білий. Там дріжджі і це може викликати знову ж таки хвороби шлунково-кишкового тракту у птахів. Чорний – будь ласка.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme