Сигнали бідності: Як рівень статків відбивається на обличчі та що з цим робити

Бідність може передаватися з покоління у покоління, а її ознаки - відбиватися на обличчі

Сигнали бідності: Як рівень статків відб…

До такого висновку дійшли дослідники з університету Торонто. Результати оприлюднили у Журналі особистості та соціальної психології, передає Depo.ua.

Науковці зазначають, що "сигнали бідності" на обличчі людини можуть, наприклад, змусити роботодавця відмовити їй у посаді.

"Інші зчитують такі нібито невловимі прояви як своєрідне пророцтво. Сигнали впливають на соціальні взаємодії та звужують можливості", - каже дослідниця Тора Бйонсдоттір.

Втім, сигнали проявляються лише у людей у спокійному стані, емоції їх "стирають".

Науковці зазначають, що такі прояви - наслідок звички. Вже з юності людина звикає бути впевненою у майбутньому і щасливою, чи навпаки - тривожною. Обличчя адаптується до набору найбільш притаманних емоційних станів і таким чином віддзеркалює життєвий досвід. Навіть коли людина здається сама собі спокійною і задоволеною, залишки постійних емоцій все ще видимі.

Для дослідження обрали дві групи студентів - з родин, які заробляють менше $60 тис. і більше $100 тис. на рік і попросили їх сфотографуватися з нейтральним виразом обличчя, пише Weforum.org.

Потім стороннім спостерігачам запропонували визначити, хто з молодих людей багатий, а хто - бідний. Люди вгадували матеріальний стан студентів набагато частіше, ніж могло б бути за умов випадкового вибору.

"Ми бачимо, що стууденти, яким 18-22 роки, вже акумулювали життєвий досвід, який візуально змінив їх обличчя настільки, що інші можуть визначити їхній соціально-економічне становище", - зазначає професор Теодор Рул.

ЧИТАННЯ ОБЛИЧ - ОДНА З ОПЦІЙ МОЗКУ

Цікаво, що точність оцінки не залежали ані від статі, ані від раси. Себто, загальні стереотипи на судження впливали мало.

"У мозку є нейрони, які спеціалізуються на розпізнаванні облич. Саме обличчя ми помічаємо першим, коли дивимося на інших. Ми бачимо обличчя у хмарах, у продуктах. Наш мозок ніби прошитий на пошуки облич", - каже Теодор Руд.

А от свої судження про інших люди можуть пояснити не завжди: ми опираємося на власні враження, хоча і не в силах їх аргументувати.

Промовистість обличчя не має дивувати, адже на відносно невеликій ділянці природа зібрала 43 м'язи, у кожного з яких формується свій ступінь "прокачаності" або напруженості.

Тож коли люди кажуть про "спадкову бідність", зчитування облич тут відіграє не останню роль. Адже оскільки перед дітьми з бідних сімей закриваються більшість дверей, вони "передають" бідність далі - вже своїм нащадкам.

КОЛО БІДНОСТІ: ЗМАГАННЯ В НЕРІВНИХ УМОВАХ

Наслідки зчитування облич - не єдина причина тому, що діти бідних батьків рідко стають мільйонерами. Вчені не втомлюються наводити очевидні тому пояснення: у бідних родинах дитина частіше перебуває у стресі, має менше можливості вчитися, якщо вступає у престижний виш, нерідко поєднує навчання з некваліфікованою роботою, а значить, не приділяє науці достатньо часу.

Є дані, що погані умови життя впливають на "менеджерську функцію" мозку. Якщо для людини з благополучної сім'ї здебільшого не питання організувати процес і впоратися з кількома справами водночас, проблемне дитинство розхитує нервову систему. Таким людям важче опанувати себе і зосередитися, вони частіше піддаються імпульсу, відповідно, "менеджерська функція" слабшає.

Щоправда, такий стан речей - не вирок. Мозок зберігає пластичність навіть у дорослому віці, тож планомірна робота над собою дозволить вийти зі спадкового кола.

Психологи наводять ряд порад, як розпрощатися з хронічною бідністю.

1. Працюйте зі своїми переконаннями щодо грошей

Випишіть усі думки, які спадають на думку при слові "гроші". Намагайтеся писати без самоцензури протягом принаймні 20 хвилин. Якщо вдасться виловити негативні переконання щодо фінансів на кшталт "Багато я не зароблю" або "У наш час розбагатіти можуть лише нечесні люди". Такі переконання необхідно замінити на позитивні. Краще - за допомогою психолога або коуча, але як варіант - попрацювавши самостійно. Техніки неважкі і є у вільному доступі.

2. Знайдіть спільноту, яка б вас підтримувала

Соціальна активність допомагає позбавитися від відчуття ізольованості і знижує рівень тривожності, який часто і тримає людину на дистанції від пристойних заробітків. Участь у волонтерських рухах, освітніх проектах, мистецьких ініціативах чи спортивних челленджах допоможе обзавестися новими знайомствами, відкриє можливості і перемістить акцент з власних проблем на цікаві події та явища.

3. Вчіться

Однією з основних причин бідності у країнах третього світу експерти називають відсутність доступу до освіти або ж низький її рівень. Саме тому більшість програм, спрямованих на подолання злиднів, містять освітній компонент. Але справа не лише у початковій або середній освіті, яку забезпечують європейські волонтери африканським дітям. Формула "більше знань та навичок = більше можливостей = більше грошей" працює і на вищих фінансових рівнях.

Звичайно, друга вища освіта чи то навіть участь у тренінгах потребує інвестицій. А от курси онлайн-освіти можна пройти абсолютно безкоштовно.

4. Підіть на курси акторської майстерності або працюйте над мімікою самостійно

Для тих, хто надумає "стерти сигнали бідності" найкращим шляхом буде розширення спектру емоцій і їх вираження. Крім того, "нейтральний вираз обличчя" теж можна змінити. У допомогу - заняття з акторської майстерності, які, до того ж, допоможуть покращити навики з самопрезентації та концентрації уваги.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme