Як відрізнити поганий настрій від депресії: Інтерв'ю з психологом

Перебувати в поганому настрої та відчувати стрес властиво кожному. Але коли людина живе з таким емоційним станом тривалий час, це може свідчити про розвиток депресії

Журналіст стрічки новин
Як відрізнити поганий настрій від депрес…
Ілюстративне фото. Джерело: Рixabay

Медики стверджують, що депресія у жінок розвивається значно частіше, ніж у чоловіків. Однак такий стан – аж ніяк не вияв слабкості, а хвороба, що може виникнути у кожного і з різних причин. Психолог Марія Полозун спеціально для Depo.ua розповіла, як відрізнити депресію від поганого настрою, як маскується депресія та чи можна її подолати без допомоги лікаря.

Психолог Марія Полозун

На фото: психолог Марія Полозун

– Як зазвичай проявляється депресія? Чи можна виявити її самостійно?

Депресія – це захворювання, при якому людина на тривалий час (понад два тижні) втрачає інтерес до життя. Вона не може підвестися з ліжка, робити звичайні повсякденні речі, не звертає увагу на гігієну, не відчуває смаків, не звертає увагу на свої потреби й загалом не має бажання жити.

Спробуйте маленьке тестування для себе, щоб перевірити – у вас депресивний стан чи депресія? Дайте відповіді на ці три питання – "так" або "ні":

  1. Чи відчуваєте ви себе цінним для свого життя?

  2. Чи відчуваєте ви свій вплив на своє життя й оточення?

  3. Чи є у вас мрії, цілі та чи маєте на це сили?

Якщо на всі питання ви переважно відповіли "так" – все добре. Якщо більшість "ні", дайте відповіді ще на три питання:

  1. Чи відчуваю я, що моє життя – мука?

  2. Чи відчуваю я, що не впливаю на своє життя?

  3. Я відчуваю, що життя не має сенсу?

Якщо на більшість питань чи усі відповідь "так", це свідчить про депресивну тріаду. В такому випадку людина потребує негайної медичної допомоги.

– Чи може поганий настрій перерости в депресію? Чому так відбувається?

Так, якщо ми довго перебуваємо в стресі. Для психіки тривалі стреси є дуже токсичними, тому що в цей період виділяються певні гормони, які довго впливають на організм, знижують фоновий настрій, вводять у стан апатії, хронічних захворювань, втрати інтересу до життя.

– Якими є найпоширеніші маски депресії? Чи відбиваються вони на нашому здоров'ї?

Про появу будь-якої хвороби з нами завжди говорить тіло. Тож варто звертати увагу на такі тілесні симптоми, як:

  • постійне загострення хронічних хвороб;

  • болі в області шлунку, погане травлення;

  • часті головні болі;

  •  неприємні, тягучі болі в спині.

Безсоння, може бути першим дзвіночком, адже означає тривожність.  Насторожити має роздратування без причини, надмірна втома, неможливість зосередитися на одній роботі. Серед ознак – переважання песимістичних думок, втрата інтересу до справ, якими раніше цікавилися.

– Чи може бути у людини з гарним настроєм депресія? Чому люди маскують депресивний стан?

У людини з гарним настроєм депресії бути не може, але деякі люди носять "маску щастя на обличчі", щоб не проявляти слабкість. Існують певні установки, що бути слабким – погано, чоловіки не плачуть тощо. Постійне придушення емоцій призводить не тільки до погіршення стосунків з близькими, а й до хронічних захворювань.

– Чи можна самостійно вилікувати депресію? Як подолати депресивний стан?

Депресія – це стан, який зумовлений порушенням хімічних процесів у мозку та змінами у його функціонуванні, тому самостійно позбутися її складно. Психотерапія і медикаментозне лікування, або поєднання обох видів допомоги сприяють одужанню.

Але від депресивного стану ми можемо врятувати себе самі, взявши відповідальність за своє життя.

Для людини в такому стані обов'язкові соціальні зв'язки: спілкуйтеся, хоча б телефоном. Добре, якщо ви маєте поруч людину, яка підтримає, вислухає. Дуже допомагає спілкування з тваринами, турбота про них. Музика також має цілющі властивості, але та, що без слів, що надихає.

Обов'язково потрібно рухатися, змушувати себе хоча б гуляти, проходити заплановану кількість кроків. І звісно, виділяти час на захоплення, планувати й дарувати собі приємні моменти.

– Як допомогти людині в депресії?

Нам всім дуже хочеться врятувати людину в такому стані. Та слова "тримайся", "це мине" – тільки знецінюють почуття людини. Якщо людина вам довірилася і погодилась поговорити, слухайте не перебиваючи, слухайте не для того, щоб врятувати, а для того, щоб знайти слова, які змусять людину звернутися до лікаря. 

– Як депресія впливає на наше здоров'я? Яке тут значення має психосоматика?

Слово "психосоматика" складається з двох – psyche (душа), soma–(тіло). Наші емоції і переживання на душевному рівні впливають на роботу наших органів. В нормі робота симпатичної нервової системи, яка спонукає нас боротися, виділяє гормони, що допомагають реалізувати свої наміри, а потім має приєднатися парасимпатична нервова система, щоб допомогти розслабитися, заспокоїтися. Якщо ж людина довгий час продовжує бути у стані стресу, виникає збій в роботі нервової системи, що призводить до дисбалансу гормонів, це, своєю чергою, веде до різних порушень: нестача сил, безсоння, порушується обмін речовин, з'являється ожиріння, гіпертонія, безпричинний біль в різних частинах тіла. Хворобливі стани знижують настрій та цікавість до життя і призводять до депресії.

– Як запобігти депресії? Що робити, аби не з'являлися негативні думки?

Бути в балансі допомагає гармонійне планування свого життя, планування маленьких дрібних радощів для себе, відпочинку. Обов'язковий сон, особливо в період від 22 до другої години ночі. Усвідомлене переживання свого життя: не навантажуйте себе думками: чому зі мною це сталось?

Так, в житті відбуваються різні події. Запитуйте: для чого зі мною трапилася подія, який досвід я можу винести з неї – це дає можливість шукати відповіді. Не потрібно відганяти від себе стан смутку, так названих негативних думок – навпаки дозволяйте собі побути в них усвідомлено, проживати до кінця. Навчіться давати самі собі підтримку: відчувайте, що вам хочеться і виконуйте свої бажання.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme