Як прискорити метаболізм: Дієві поради

Ми часто чуємо, що коли у людини з'являються зайві кілограми – це яскрава ознака того, що у неї проблеми з метаболізмом. Чи так це, – розкажемо у нашій статті 

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Як прискорити метаболізм: Дієві поради…

Depo.ua пропонує дізнатися більше про метаболізм та зрозуміти, чи можна його прискорити, аби позбавитися зайвих кілограмів.

Що таке метаболізм

Дівчина заміряє талію сантиметром після схуднення

Метаболізм – це процеси у тілі, необхідні для життєдіяльності людини. Завдяки цим процесам наше тіло перетворює їжу на енергію.  Частіше можна почути словосполучення "обмін речовин", яке є синонімом "метаболізму". Насправді ці процеси є дуже складними і пояснити їх без професійних хімічних термінів неможливо. 

Вживаючи будь-яку їжу, організм отримує білки, вуглеводи і жири. У цих трьох типах речовин різний синтез, отже, організм по різному реагує на них.

Щоб зрозуміти природу цих процесів, наведемо приклад:  чим більше у людини м'язів, тим більше калорій вона може спалювати. Саме тому, спортсмени харчуються поживно і збалансовано, при цьому не набираючи зайвої ваги. І тут усе просто. Кількість білкової маси відповідає за швидкість та якість метаболічних процесів. Хочете спалювати більшу кількість калорій навіть у спокійному стані, наростіть м'язи і отримуйте бонуси.

Цікаво, що попри розповсюджені міфи, гени не впливають на тип метаболізму, на відміну від активного і здорового способу життя. Проте є такі генетичні стани, які можуть сповільнювати метаболізм, внаслідок чого відбувається, наприклад, ожиріння. 

Чи можна прискорити метаболізм і як розпізнати його сповільнення

Картинка про метаболізм: вода і помідор

Розігнати метаболізм чи сповільнити його не можна. Так само, як на нього не можуть впинути дієтичні добавки. Не існує пігулок для того, аби  організм пришвидшився. А от правильна схема харчування – наприклад, їсти не частіше за три рази на день і не дозволяти собі перекуси, – та активне фізичне життя можуть допомогти метаболізму. 

Вчені провели за останні роки чимало досліджень і зробили висновок, що сповільнений метаболізм не завжди призводить до набору зайвих кілограмів. Головний фактор при збільшенні маси тіла – це ваші рішення: скільки і що їсти, скільки пити і скільки і у який спосіб займатися спортом. Тобто, якщо сказати простіше, навіть якщо обмін речовин не взірцевий, можна контролювати свою вагу за допомогою харчування та фізичних навантажень.

При цьому існують люди, які можуть їсти що завгодно, нехтувати спортом, і не товстішати. Але заздрити їм не варто, адже струнка людина – не означає, здорова. Тим паче якщо їсть ненормовано і зловживає шкідливою їжею.

Сповільнення метаболізму можливе з природних причин – через старіння. Дехто впевнений, що цей процес незворотній і розпочинається з 30 років. Проте багато з нас лише в цьому віці починає замислюватися над вагою чи станом здоров'я. Тому не все так погано: за словами лікарів, у віці від 30 до 50 метаболізм можна підтримувати завдяки спорту та правильному харчуванню. А от вже після 50, особливо у жінок, які вступили у період менопаузи, і справді спостерігається сповільнення обміну речовин через зміни у гормональній системі. Тут вже спорт та правильне харчування – не такі активні помічники, але і безсилими їх не назвеш. Адже доведено, що люди, які роками дотримуються правил здорового способу життя, не тільки подовжують життя, а й почуваються набагато краще за однолітків, які не звертають увагу на свій спосіб життя.

Дієві поради задля того, аби схуднути 

гантелі

Отже, що робити, аби обмін речовин був нормальний, якщо жодних ліків для його підтримки або покращення його роботи не існує? Все набагато простіше, ніж здається.

Правильне харчування

Перше, на що варто звернути увагу, – це режим харчування. Роками нас переконували, що, аби розігнати метаболізм, варто харчуватися 5-6 разів на день. Проте новітні дослідження довели, що найкраще харчуватися не частіше трьох разів, виключивши перекуси. Часті прийоми їжі змушують нашу підшлункову залозу надмірно працювати, вона постійно викидає інсулін, який підвищує рівень цукру у крові. Такий стан протипоказаний хворим на діабет і тим, хто у групі ризику. Скажемо більше, навіть здоровим людям така активність підшлункової ні до чого. Тому краще привчити себе до оптимальної схеми. І пам'ятайте, що навіть одне яблуко чи склянка кефіру – це також перекус, на який обов'язково відреагує організм. Шойно до організму потрапляє вуглеводна їжа, починається вуглеводний обмін.

Зверніть увагу на кількість калорій, склад їжі, яку споживаєте. Відмовтеся від цукру, борошна, смаженої і занадто жирної їжі. Проаналізуйте розмір порції. Такі нескладні речі покращать здоров'я та допоможуть нормалізувати вагу. 

Останнім часом стало модне інтервальне голодування – така схема харчування, коли ви, наприклад, вісім годин їсте (це може бути два чи три прийоми їжі), а згодом 16 годин даєте відпочити організмові і лише п'єте воду. Такий спосіб харчування також може допомогти вашому метаболізму працювати більш активно. 

Запам'ятайте, що відмова від нормального харчування, критичне урізання калоражу раціону, постійні голодування не покращать ситуацію, а лише завдадуть потужного удару по організмові. 

Достатня кількість води

Людський організм на 50-86% відсотків складається з води. Саме тому так необхідно дотримуватися питного режиму і стежити за тим, скільки рідини споживаємо.

Через те, що ми постійно втрачаємо вологу, ми маємо компенсувати втрати води, аби не допустити зневоднення.

Вода допомагає подолати втому, стрес і є запорукою правильної роботи мозку та інших життєво важливих органів в тілі людини. Науковці довели, що достатня кількість вжитої нами води допоможе мозку працювати вправно, а людині – легко розв'язувати прості задачі. Деякі вчені впевнені, що вода може бути гарним інструментом для схуднення.

Сучасні досліди вказують на те, що пити потрібно тоді, коли хочеться. Насильно напуватися водою, ставити будильник, аби не пропустити прийом рідини, необхідності немає. Організм сам регулює потреби у воді, надсилаючи сигнал до мозку. Звісно, якщо ви постійно відчуваєте спрагу, не можете її втамувати, це вагомий привід звернутися до лікаря. Деякі серйозні хвороби мають саме такий симптом.

Велика кількість води теж може зашкодити – зокрема, призвести до зниження концентрації в крові такої необхідної речовини як натрій. Це може привести до набряку мозку та легенів, оскільки організм буде намагатися відновити рівень натрію. У світі існує безліч випадків смерті від перерегідратаціі, особливо серед спортсменів. Вони беруть участь у забігах, марафонах, а потім випивають скляну чи пляшку води і помирають майже миттєво.

Формули вираховування вживання води, на кшталт, 1 мл на 1 ккал з раціону, 100 мл на 1 кг ваги, 8 склянок на день – це все учорашній день. Головне – слухати організм. 

Виключення становлять діти, які ще не вміють розмовляти, розуміти свої потреби. У цьому випадку доцільно слідкувати за малечею і нагадувати їм про пиття та пропонувати напої.  Приблизна табличка вживання рідини наймолодшими виглядає таким чином:

  • діти від 1-4 років: від 2-4 склянок;
  • діти 4-8 років: 5 склянок;
  • діти 9 -13 років: 7-8 склянок;
  • 14 і більше: від 8 до 11 склянок.

Також людям за 60 варто турбуватися про достатню кількість випитої рідини, адже з віком сигнали мозку пригнічуються і можуть взагалі бути відсутніми.

Фізична активність

Якщо думаєте, що лише складні вправи, підйоми важких залізяк чи виснажливий біг може допомогти організмові у боротьбі із зайвими кілограмами, то ви помиляєтеся. Вже доведено, що навіть звичайна ходьба, наприклад, без зупинок протягом години, впливає на наш обмін речовин. Якщо вам більше до душі плавати чи грати у бадмінтон – мерщій займатися улюбленими справами. Головне – не зупинятися і хоч деякий час раз на добу перебувати у безперервному русі. 

Якісний і довгий сон

Сон також є запорукою правильної роботи нашого організму. Саме уві сні відбувається найбільш активне спалення калорій, це якщо не рахувати фізичні навантаження. Ось чому так важливо спати довго і робити це без пауз. Найкращий час для того, аби заснути і отримати свою порцію бонусів у вигляді гарного настрою і правильної роботи організму, – між 22 і 23 годиною вечора. Усього вісім годин сну і ваше тіло скаже вам "дякую".

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme