Як правильно здавати аналіз крові: Важливі правила підготовки

Усі час від часу змушені здавати аналізи. Одним з найпоширеніших – аналіз венозної крові. Аби результати були правдивими, потрібно строго дотримуватися правил підготовки

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Як правильно здавати аналіз крові: Важли…
Рixabay

Depo.ua розкаже, що саме потрібно робити і чого уникати перед походом в лабораторію. До речі, направлення на деякі види аналізу крові можна отримати у свого сімейного лікаря. Про те, як обрати сімейного лікаря, ми розповідали раніше. 

Загальний аналіз крові: як підготуватися

аналіз крові

Від підготовки до здачі аналізу крові напряму залежить точність результатів.  Рекомендації лабораторії можуть надсилати кожному клієнту при реєстрації. Також правила здачі різних видів аналізів є на сайтах лабораторій.

Отже, до здачі аналізу крові краще не їсти принаймні 8 годин. Це мінімальний проміжок часу, який може гарантувати правильність аналізів венозної крові. Проте, існують виключення і для деяких досліджень венозної крові голодувати необов'язково, але про них – далі. 

Зважайте, що переважна більшість аналізів крові береться саме у вранішні години. Тобто, якщо ви прийдете о 17 годині і скажете, що 8 годин голодували, скоріш за все вам відмовлять у взятті біоматеріалу.

Вечеря напередодні ранку, коли плануєте здавати кров, має бути легкою, бажано, з нежирних продуктів та без цукру. Такі нюанси можуть різнитися в залежності від аналізу. 

Якщо приймаєте якісь ліки, попередьте робітників лабораторії заздалегідь. Це може гарантувати правильність результатів. Раптом маєте можливість відмовитися від прийому – зробіть це хоча б за два дні. Якщо ж ліки необхідно приймати щоденно, проінформуйте про це лабораторію. 

Краще  не курити за декілька годин до здачі крові і забути про алкоголь на декілька днів до здачі аналізів.

Напередодні краще виключити виснажливі фізичні навантаження, адже це може позначитися на вашому стані та на результаті аналізів. 

Також важливо не нервувати і намагатися перебувати у позитивному настрої. 

Отже, узагальнимо найголовніші правила підготовки до здачі венозного аналізу крові:

  • голодування, не менше 8 годин
  • вживання напередодні аналізу нежирної їжі їз обмеженим вмістом цукру
  • здача крові у ранкові години
  • виключення куріння та вживання алкоголю напередодні
  • пауза у прийомі ліків, якщо це не життєва необхідність
  • виключити сильні фізичні навантаження напередодні
  • не нервувати та мислити позитивно

Якщо маєте сумніви щодо підготовки, краще проконсультуватися із сімейним лікарем, або із робітниками лабораторій. 

Чи можна їсти або пити перед здачею аналізу крові

аналіз крові підготовка

Отже, пити перед аналізом – можна, але тільки воду. Інколи працівники лабораторії навіть радять випити декілька ковтків води перед тим, як сісти у крісло для здачі крові. Але йдеться тільки про чисту воду – кава та чай під забороною.  

Щодо їжі, тут поради медиків та лабораторій розходяться. Є перелік панелі аналізів, які однозначно можна здавати лише після нічного голодування, а саме:

  • цукровий діабет,
  • проблеми ваги
  • ліпідний обмін
  • анемія
  • хвороби печінки

Тобто, коли здаєте кров на глюкозу (цукор), на рівень сироваткового заліза, різні види холестерину (ліпідний обмін) – від їжі дійсно потрібно утриматися щонайменше на 8 годин (для деяких досліджень мінімум сягає 12 або 14)

Щодо інших видів аналізів, – наприклад, формули крові, інфекційних хвороб, генетичних тестів, глікованого гемоглобіну, деяких гормонів чи алергенів – поради спеціалістів можуть різнитися. У багатьох лабораторіях рекомендація "натщесерце" актуальна абсолютно для всіх аналізів. Інші радять перед здачею аналізу, наприклад, для визначення формули крові, не їсти всього годину. Готуючись до аналізу, краще зважати на настанови свого лікаря або ж закладу, який досліджуватиме кров. 

Проте зважайте, що у будь-якому випадку аналіз крові вимагає невеликої дієти напередодні, адже усі поживні речовини так, чи інакше, можуть впливати на результат дослідження. Тому хоча б за добу виключите з меню жирні страви, фастфуд, солодкі та борошняні вироби. 

Правила підготовки на аналіз крові на гормони, алергени та на цукор

аналіз крові на цукор

Якщо здаєте специфічний аналіз, наприклад, з алергенної панелі, гормональної, тоді краще за все з'ясувати подробиці підготовки в лабораторії, де збираєтеся здавати кров. 

Аналіз крові на алергени

Аналіз на триптази (алергени) не можна проводити після фізіотерапевтичних процедур та інших медичних маніпуляцій. Перший аналіз роблять через 20 хвилин після контакту з алергеном, коли з'явилася реакція. Потім через декілька годин, а згодом через добу. Тільки динаміка може показати зміну рівня триптази.

Аналіз крові на гормони

Для того, аби здати кров на деякі гормони, необхідна обізнаність. Наприклад, дослідження на адренокортикотропний гормон, кортизол, проводять лише до 10 години ранку.

Коли здаєте кров на такі показники: норадреналін, адреналін, вільні метоксіаміни (метанефрин, норметанефрин), то перед здачею маєте побути у горизонтальному положенні, тобто, полежати, не менше 30 хвилин. 

Гормони щитоподібної залози не можна здавати пізніше, ніж 11 година ранку.

Якщо плануєте здавати гормони репродуктивної панелі, маєте обов'язково зазначити день менструального циклу. Проте  гінеколог, додатково проінформує вас, у які дні циклу потрібно здавати кров на ті чи інші гормони. 

Аналіз крові на цукор

Якщо здаєте кров для аналізів, пов'язаних із цукровим діабетом, проблемою зайвої ваги, обміну речовин, важливо пам'ятати, що їх потрібно здавати лише натщесерце.  Також за два дні варто обмежити себе у шкідливій та нездоровій їжі.

Фото: Рixabay

 

 

 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme