Як обрати сімейного лікаря і підписати декларацію: Дорожня карта і особистий досвід

Витративши 15 хвилин на вивчення медичної реформи, можна більше не витрачати час в чергах і знайти свого постійного терапевта, якого виберете ви, а оплачуватиме держава

Валентина Емінова
Головний редактор
Як обрати сімейного лікаря і підписати д…
Фото: Pixabay

Depo.ua нагадає про досвід нашої журналістки, яка вирішила підписати декларацію з лікарем та поділиться актуальними правилами підписання декларації з сімейним лікарем.

Як підписати декларацію з сімейним лікарем у 2021-му році

Усю актуальну інформацію про підписання декларації з лікарем чи умови запису на прийом, краще за все дивитися на профільному сайті ehealth або helsi.me. В умовах пандемії коронавірусу весь алгоритм обрання лікаря та підписання з ним декларації було дещо спрощено. Наразі ви маєте обрати лікаря, який вам до вподоби, уповноважена особа заповнює електронну декларацію, ви роздруковуєте дкларацію, вам приходить смс з кодомчи уповноважена особа робить скан вашого документу (паспорту) і  вносить до системи. Лікар або уповноважена особа підписує з вами декларацію за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).

як підписати декларацію з лікарем

Як підписати декларацію з сімейним лікарем: Досвід журналістки 

У квітні 2018-го почалася приписна кампанія – можливість для пацієнта обирати лікаря і підписати з ним декларацію, так би мовити, закріплюючи за собою конкретного спеціаліста. Така можливість, в принципі, була і раніше, можна було вибрати лікаря не зі свого району, укласти з ним договір і звертатися за медичною допомогою тільки до нього. Хоча, маючи таку можливість, багато хто скаржився, що в медзакладі відмовляли в прийомі, чи в безкоштовному прийомі, мотивуючи це тим, що треба звертатися виключно за місцем реєстрації.

Тепер ви можете обрати лікаря не зі свого району, та навіть не зі свого міста і відмовити вам мають право тільки в разі, якщо лікар набрав оптимальну кількість пацієнтів або медзаклад ще не підключений до ehealth – електронної системи охорони здоров'я.

З 1 червня цього року підписані з пацієнтом декларації означатимуть для лікарів - працівників медустанов комунальної форми власності додатковий заробіток. Ви напевно чули формулювання "гроші йдуть за пацієнтом". Вони йшли за вами і раніше - центри первинної медико-санітарної допомоги отримують гроші за "ділянки" і приписаних до них людей. Підписання вами з лікарем декларації означатиме, що гроші, які держава виділяє на первинні медичні послуги саме для вас, прийдуть разом з вами до обраного вами лікаря. При цьому ви в будь-який момент можете розірвати декларацію з одним лікарем і підписати її з іншим.

За великим рахунком, це має надихнути лікаря, грубо кажучи, краще вас лікувати, щоб отримувати більш високу зарплатню. Адже вона тепер залежатиме від кількості його пацієнтів.

Пацієнти вже отримали можливість вибирати будь-якого медика, зареєстрованого в e-Health, записуватися до нього на прийом по інтернету. Більше ніяких черг, добровільно-примусових "пожертв" і лікарів, яких ви не вибирали і вперше бачите.

Журналісти Depo.ua вирішили перевірити, як все це працює.

Враховуючи, що інститут сімейних лікарів в Україні тільки розвивається, ми шукатимемо дільничного лікаря-терапевта. Саме до нього звертаються, коли захворіли і потрібна первинна діагностика, коли застудилися, коли треба отримати лікарняний, і він вже направляє до лора, окуліста, хірурга… Як з військкомату починається військовий шлях призовника так в пацієнта лікування починається з дільничного терапевта.

Заходимо на helsi.me і обираємо опцію "дізнайтеся, хто ваш дільничний лікар". Вказуємо свою адресу і система має видати або контакти лікаря, або повідомлення про те, що у вашому районі жодна клініка до цієї програми ще не підключилася. Залиште заявку.

Ми залишили заявку, пройшло вже більше тижня, поки що без змін.

В такому разі залишається ще два варіанти.

Перший: знайти собі лікаря за прізвищем. Це зручно, якщо вам якогось конкретного лікаря порекомендували як найкращого спеціаліста (і знову ж таки, він вже зареєструвався в системі). Залишається обрати зручний для вас день і час.

Другий: шукати лікаря за спеціальністю і обирати з тих, які працюють в зручному для вас районі в зручний для вас час. Тож, шукаємо терапевта, і вказуємо зручний район.

Бачимо два десятки терапевтів, з їхніми фотографіями і адресами медзакладів, де вони приймають. Зручно? Зручно!

Щоправда, хотілося б більше інформації про лікаря. Досвід роботи, відгуки…

Хоча і в такому вигляді як зараз – це вже краще ніж було.

Обравши лікаря, тицяємо на кнопочку "записатися на прийом" і коли висвітляться дні і години прийому, обираємо зручний для нас час. Тут треба врахувати, що не всі лікарі приймають у всі дні. От наприклад Рубан Наталія Василівна, лікар-терапевт - дільничний терапевт приймає тільки в наступний понеділок.

 

Обираємо лікаря, який працює в зручний для вас час за зручною для вас адресою, тицяємо "записатися на прийом" на ті вільні години, що вам зручно. З'являється форма, яку треба заповнити. Сьогодні вівторок, записуємося на середу. Зверніть увагу – судячи з графіку, кожен приймає по пацієнту кожні 15 хвилин.

Ця лікар підходить нам за часом, але не підходить за адресою. Зрештою, знаходимо ту, що підходить за всіма показниками ідеально. Вписуємо в цю форму свої особисті дані. Уважно читаємо попередження внизу: якщо ви бажаєте вперше звернутися до певного медичного закладу, але зареєстровані в іншому районі міста або населеному пункті, треба завчасно (приблизно за 30 хв) звернутися до реєстратури цього медичного закладу для написання заяви на ім'я головного лікаря про поставлення на медичний облік. Для подачі такої заяви вам необхідно мати при собі документ, що посвідчує особу. Для того, щоб оформити заяву про поставлення на медичний облік дитини, вам необхідно мати при собі документ, що посвідчує особу та свідоцтво про народження дитини. Якщо у вас вже є погоджена медичним закладом заява про поставлення на медичний облік, яка ще діє, оформлювати її повторно не потрібно. Також оформлювати заяву не потрібно, якщо ви маєте прикріплення до лікаря медичного закладу цього району згідно з наказом МОЗ України від 04.11.2011 р. № 756.

Після того, як форму заповнено, вам на мобільний приходить код авторизації, його треба ввести вписати, підтвердивши свій запис на прийом. Взагалі нічого складного.

Ми записалися на прийом до дільничного терапевта на 11.45. В нашій формі вказано - 11:45 - 12:00. Що треба роздрукувати цей талончик вказано не було, тож ми і не стали.

Наступного дня, за півгодини до прийому, приходимо в амбулаторію. У "Фейсбуці" ширяться чутки і про те, що наш запис нічого не дасть і все одно доведеться чекати кілька годин в загальній черзі з тими, хто про ці електронні реєстрації нічого не чув, і про те, що в реєстратурі відмовляють в поставленні на медичний облік.

Почнемо з того, що в реєстратурі нашим намаганням встати на медичний облік здивувалися . Дізнавшись, що ми тут вперше і до медзакладу не приписані, відправили зробити ксерокопію паспорта та ідентифікаційного коду (4.50 грн) і сказали з цими документами іти до терапевта, до якого записувалися. Мовляв, він сам і на облік поставить, і підпише декларацію.

Четвертий поверх, облізлі сходи, пофарбовані стіни, вузькі темні коридори. Маск запустив Falcon Heavy, донорські органи роздруковують на 3D-принтері, вчені клонували мавпу… Інтер'єр українських поліклінік незмінний.

Перед кабінетом лікаря – вся та ж вічна черга, переважно з людей похилого віку. Всі питають один в одного, хто в який кабінет, а ми – хто ще за електронною чергою. Хто зайняв чергу через інтернет? У відповідь – мовчання. До нашого лікаря ще кілька людей. Нам заходити через 5 хвилин, тобто перед тими пацієнтами, що вже прийшли і чекають. Трохи побоюючись, що зараз підійметься гвалт (тим паче, що в нас навіть якогось талончика в якості речового доказу нема), повідомляємо про це, але черга реагує спокійно. В 11.45, хвилина в хвилину лікар запрошує нас в кабінет.

Нормальний кабінет, маленький, чистий і затишний. Привітна пані лікар. Спитала про самопочуття, народжувала-не народжувала, та де прописана. Попросила написати заяву про дозвіл на медичне обслуговування не за місцем проживання для лікарняного листа.

"Щоб разом з декларацією працював і він. Якщо вам потрібний буде лікарняний", - пояснила вона. Заяву разом із ксерокопіями паспорта та ІНН вона залишила в себе.

Декларацію ми не підписали – лікар пояснила, що зараз це неможливо з технічних причин, бо вона не має доступу до комп'ютеру. До 1 червня мені зателефонують, внесуть дані в декларацію і треба буде приїхати розписатися і забрати свій екземпляр.

Не дуже зручно - мінімум двічі їхати заради одного папірця, який взагалі можна було скласти онлайн.

Але на безкоштовну допомогу цього лікаря, включно з виїздом додому, я і моя родина, за її словами, вже можемо розраховувати. Лікар написала номер свого мобільного і закликала звертатися за потреби. Жодних грошей не просила. Сказала, що з іншими лікарями, наприклад з гінекологом, підписувати жодних декларацій не треба.

Також вона пояснила, що послуги всіх лікарів комунального закладу "Консультативно-діагностичний центр Солом'янського району Києва" поки що можна користуватися безкоштовно. А в подальшому, з наступного року, можливо буде введено якусь оплату.

Замість висновку, можна сказати, що система працює, але, як це часто в Україні буває, технічно забезпечена недостатньо. І споживачу, і тому, хто надає послуги, за це доведеться платити своїм особистим часом.

З іншого боку – ви не зобов'язані підписувати декларацію з лікарем в стислі терміни. За великим рахунком, ви взагалі це робити не зобов'язані. В Україні діє змішана система фінансування і лікар (поліклініка) з 1 червня отримуватиме гроші і за пацієнтів, які підписали декларацію, і за прикріплене до його ділянці населення, тобто, за ту частину, яка не визначилася з вибором. Тобто незалежно від того, підписали ви декларацію чи ні, обрали ви собі лікаря чи ні, ви зможете отримати медичну допомогу в районній поліклініці безкоштовно. А от з 2020 року, не підписавши декларацію з сімейним лікарем, за надану медичну допомогу вам доведеться платити самостійно.

Корисні дописи і посилання:

Поради МОЗ, на що варто звернути увагу, коли обираєш сімейного лікаря.

Шо робити, коли у медзакладі відмовляють підписувати декларацію https://goo.gl/BMhaiW

Що робити, коли головний лікар відмовляє у реалізації вашого права на вільний вибір лікаря https://goo.gl/CqsHU2

"Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу" - наказ МОЗ №503 від 19 березня 2018 року https://goo.gl/T14NT2

Читайте також: Фальстарт чи бойкот: Чи можна у Запоріжжі укласти угоду з лікарем

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme