Як м'ясоїди знищують планету

Попри поширеність веганського руху, людство налягає на м'ясні страви, як ніколи до цього. І ця тенденція не минає для нашої планети безслідно

Журналіст відділу "Життя"
Як м'ясоїди знищують планету…

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому у Журналі Науки, передає Depo.ua із посиланням на статтю Джонні Вуда для WeForum.org.

Причин для зростання оборотів м'ясної промисловості дві. По-перше, збільшується населення Землі загалом. По-друге ж, дозволити собі м'ясні страви можуть все більше людей.

Втім, любов до м'ясних наїдків не всюди однакова. У розвинутих країнах з високим рівнем життя споживання м'яса залишається на сталому рівні або ж знижується. У країнах з середнім рівнем статків налягають на м'ясо все більше. А от у бідних м'ясні страви все ще залишаються розкішшю.

Згідно з даними видання the Economist за 2011 рік, загальна кількість курей (19 мільярдів), корів (1,5 мільянди), свиней (1 мільярд) та овець (1 мільярд) перевищила кількість людей у співвідношенні 3 до 1.

У Китаї спостерігається різке зростання кількості м'ясоїдів. У 2010-му мешканці країни з'їли понад 8 млн тон продукту. Та й у азіатських країнах загалом їдять більше м'яса. Та ж сама тенденція - у країнах Латинської Америки. У Північній Америці кількість спожитого м'яса зростала до 2007-2008 років, але після цього почала зменшуватися.

У Європі кількість м'яса на тарілках почала знижуватися вже на початку 1990-х. Натомість середній африканець м'ясних страв їсть у понад чотири рази менше, ніж пересічний китаєць, в Індії ж показник загалом стабільно низький.

В Україні споживання м'яса також знижується. Так, у 2017-му пересічний українець з'їв 35,6 кіло, що на 0,4 кіло менше, ніж у попередньому. Загалом же виробництво м'яса у країні зростає, але за рахунок курятини.

ЗБІЛЬШЕННЯ ОБЕРТІВ ТВАРИННИЦТВА - ЦЕ КАТАСТРОФА

Бурхливе зростання тваринництва має згубний вплив на довкілля. Викиди від розведення тварин перебільшують викиди від вирощування зерна, фруктів та ягід. Саме на тваринництво припадає 15% викидів вуглекислого газу, метану та окису азоту.

Оази дикої природи фермери перетворюють на пасовища, таким чином зменшуючи біорізноманіття. Заради вирощування корму для тварин висушуються річки та озера.

Втім, у зоні ризику не лише планета, а й самі м'ясоїди, адже наразі доведений зв'язок між зловживанням продуктом та підвищеним ризиком колоректального раку і серцево-судинних захворювань.

ЇСТИ КУРЯТИНУ БЕЗПЕЧНІШЕ

Згідно з даними Організації економічного співробітництва і розвитку, половина зростання "м'ясних" обертів припадає на курятину.

Курятина має менше негативних впливів на здоров'я, і це добре, адже згідно з прогнозами, до 2020-го вона стане найбільш вживаним м'ясом у світі, посунувши з першої позиції свинину.

Цікаво, що в Україні ця революція вже сталася. Зокрема, у 2017-му частка птиці у м'ясному пакеті наших співвітчизників склала 48%, свинина - 37%, а яловичина - 14%.

До того ж, газові викиди підприємств, які розводять курей, значно нижчі. Втім, це не вирішує глобальної проблеми збільшення населення на планеті, яке не збирається відмовлятися від м'яса. Адже у більшості країн м'ясні страви все ще позиціонуються як неодмінний інгредієнт раціону людини.

Більшість держав регулюють виробництво і продаж м'яса, аби захистити населення від можливої недобросовісності аграріїв. Екологічні активісти намагаються вести роз'яснювальну роботу щодо побічних ефектів м'ясоїдства. Хоча миттєвого ефекту від таких кампаній сподіватися не варто, в майбутньому людина може хоча б частково змінити погляди на харчування і гастрономічні задоволення.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme