"Вітерець" дунув з Донбасу: Що не так в історії з "ополченочкою" Дрюк

Сенсаційна новина про завербовану українською контррозвідкою танкістку ОРДЛО Світлану Дрюк з позивним "Вітерець" викликає захват в одних, і купу питань в інших. Аж надто добре все в цій історії про символ "ополчєнія Новоросії", який гайнув до України, прихопивши докази для Гааги, плани про наступ на Україну і підірвані російські танки

Журналісти Depo.ua намагалися розібратися, чого більше в історії Світлани "Вітерець" Дрюк: зради чи перемоги.

Нагадаємо, вчора в програмі "ТСН Тиждень" вийшло ексклюзивне інтерв’ю з українкою Світланою Дрюк, яка, за словами журналіста Андрія Цаплієнка, воювала на посаді командира жіночого танкового екіпажу, навіть стала прототипом фільму "Ополченочка" - першого художнього кіна, знятого в "ЛДНР", прем'єра якого буде згодом, а потім була завербована українською контррозвідкою, після того, як було підірвано вісім модерізованих російських танків. І втекла на контрольовану Україною територію із доказами та готова тепер свідчити про злочини Росії на Гаазькому трибуналі. Дрюк навіть готова сісти на танк і захищати Україну від російських терористів, якщо буде треба. Отака шикарна історія. "Вітерець" змінив напрям і дунув з Донбасу. Навмисно не вигадаєш.

Чи вигадаєш?

Водночас із хвилею захоплених постів і репостів, стали з’являтися дописи про те, що не все в цій історії зрозуміло і логічно. Почнемо з того, що Цаплієнка звинуватили в тому, що він сам записав Світлану Дрюк в прототипи головної героїні фільму, так би мовити, для красного слівця.

Цаплієнко на це відповів, що допустив в повідомленні кілька помилок, але загалом його історія правдива. І у відповідь звинуватив автора.

Маємо сказати, що ми обличчя Світлани Дрюк в трейлері теж не впізнали. Але знайшли згадку про неї на сторінці фільму в російськомовній Вікіпедії. Хоча, знову ж таки, невідомо, хто її туди додав.

Натомість в СБУ офіційно підтвердили інформацію щодо "Вітерця". 

Фільм "Ополченочка" (з назви не знущався тільки лінивий),  про те, як героїчно воюють проти укрів танкістки-"ополчєнки", на чолі з шаленою Свєтою, в якої "брата убили, мужа взорвали и я буду за них служить". Фільм почали знімати в листопаді 2016 і закінчили в жовтні 2018. Тобто в той час, коли прототип (чи типу прототип) Світлану Дрюк вже було завербовано українською контррозвідкою.

Російська преса пише, що українська сторона навіть намагалася викрасти фільм. Але СБУ тепер можна сказати, що наші спецслужби переверешили всі очікування. Знову ж таки, якщо все саме так, як подано в сюжеті.

 

Щось не щастить терористам з тим "Вітерцем". Нагадаємо, що в кафе з одноіменною назвою два з половиною роки тому підірвали лідера "Оплоту" Євгена Жиліна. Може, позивний Світлани Дрюк був частиною тролінгу СБУ.

Дрюкнули ОРДЛО в саме серце…

Можна довго ще іронізувати і каламбурити з цього приводу, але те, чи справді завербована колаборантка є прототипом кіношної – це тільки одне з питань.

В інтерв’ю з Дрюк йдеться про підірвані танки. Залишилося незрозумілим, хто їх підірвав і чи має вона до цього якийсь стосунок. Незрозумілі мотиви – український контрік "закохав" її в себе, як пишуть соцмережі, чи вона просто раптом прозріла. Або ж причиною став конфлікт з новим командуванням на її ділянці відповідальності? Чи їй пообіцяли вже аж такі хороші умови, що злодійка (а вона сама в цьому зізнається) не боялася покарання на контрольованій території і помсти від росіян?

До речі, про помсту. В сюжеті показали не тільки її, а й її сина. Складається враження, що вони спокійно розгулюють українським містом, і ніщо їх не лякає. Це в той час, як росіяни дістали Вороненкова, Литвиненка, Скрипалів. Як настільки важливий свідок дотягне до Гаазьского трибуналу за таких заходів безпеки? 

Звісно, якщо вона дуже важливим свідком справді є. Щоправда, Бабченка ж СБУ врятувала - досвід мають.

Незрозумілості і розбіжності в цьому сюжеті можна пояснити тим, що кожне слово в ньому і кожну секунду відео погоджувала контррозвідка. Інтерв’ю з колаборантами, що перейшли на бік України – фішка Андрія Цаплієнка. Він першим, чи одним з перших говорив з Юлією Просоловою, яка 31 березня 2017 року підірвала автомобіль полковника СБУ в Маріуполі. 

Записав скандальне інтерв’ю з "міністром культури ДНР" Юрієм Лекстутесом, який стверджував, що мав стати заміною Захарченку. 

Взяв інтерв’ю в агента ГРУ Сергія "Сократа" Лазарева і колишнього охоронця "Мотороли" Юрія Листопада, який тепер воює на стороні українських військових.

І чи не до кожного з цих сюжетів виникала купа питань.  Очевидно, що він має контакти в спецслужбах і вони діляться з ним інформацією так, щоб користь була і їм.

На Росії з приводу "зради ополчєночки" всі тривалий час відмовчувалися.

Досі нічого не написала "екс-прокурор Криму" Наталя Поклонська, яка зіграла в цьому фільмі саму себе.

Гіркін, він же Стрелков, запропонував Світлану Дрюк повісити.

На сторінці фільму "ВКонтакті" - суцільна розпука з агресивними намаганнями відповідати на жарти українців.

Зрештою, в ОРДЛО оговталися і заявили, що прототипом є не саме Дрюк, а всі "ополчєнські танкістки". І чхати, що одна з них втекла, в них ще багато залишилося.

Хоча раніше виходила купа текстів про те, яка "Ветерок" молодець і як на неї треба рівнятися.

Журналіст Андрій Цаплієнко на свою сторінку у Фейсбуці отримав вже майже півтисячі коментарів. Пишуть, що головне тепер – не зробити зі Світлани Дрюк нову Надію Савченко. Сумнівно, що таке зробити хтось намагатиметься, тому що кейси їхні аж надто різні.

Багатьох обурює, що вона дає інтерв’ю за столом в якомусь кафе і п’є з журналістом вино та мріє вголос про те, як в неї надалі все буде класно. Замість сидіти за гратами і жерти баланду, як і належить колаборантам, терористам і вбивцям. Хоча є ж в нас прецеденти Нелі Штепи, правда ж?

Але знову ж таки, пам’ятаємо як вона за тим столом, принаймні згідно із офіційною версією, опинилася. Її завербувала українська конттрозвідка, і швидше за все, на неї чекає амністія згідно з програмою "На тебе чекають вдома" розробленою спеціально для осіб, які добровільно відмовилися від участі у незаконних збройних формуваннях "ДНР/ЛНР".

Звісно, відсутність за покарання за все нею скоєне виглядає несправедливо. Але якщо зараз Світлану Дрюк посадити, інші бойові сепари в Україну більше не здаватимуться. Поки що вони мають бачити, що на них в Україні чекає прихисток, келих вина і повна безпека.

Можливо, цей сюжет загалом було знято не для нас, а для них. Сидять зараз брудні голодні "ополченці" в своїх окопах, вкушені вошами місця чухають, вголос обурюються, а про себе заздрять.

Але це не означає, що ми маємо втрачати обережність і зобов’язані бути "Вітерцю" вдячними. Вона воювала на боці терористів, її син воював на боці терористів, її донька волонтерила для терористів. Про це вона сама розповідала в текстах ще до переходу.

Не можна виключати, що її через деякий час не перевербує, наприклад, ГРУ. В будь-якому разі, тепер перед спецслужбами стоїть завдання берегти цю Світлану Дрюк як зіницю ока, не тільки щоб не втратити свідка (а з ним і велику частину власної репутації) а й щоб до неї не добралися ті, хто бажає відбити своїм підлеглим-сеперам бажання здаватися на милість української влади.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна