Вакцина проти ковіду та проти грипу: Чи варто їх поєднувати

Восени та взимку грип і коронавірус атакуватимуть Україну одночасно. Та чи варто перейматися про перехресне зараження і вакцинуватися від грипу та ковіду одночасно?

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Вакцина проти ковіду та проти грипу: Чи…
Фото: УНІАН

 

 

Журналісти Depo.ua пропонують огляд епідситуації в Україні та рекомендації лікарів щодо щеплення проти грипу і поєднання процедури з вакцинацією проти Covid-19.

Що на нас чекає

За словами експертів ЦГЗ, у періоду 2020–2021 років унікальна вірусологічна характеристика: циркуляції вірусів грипу майже не спостерігали, зате домінували віруси респіраторної групи інфекцій. На такий розвиток подій вплинули обмежувальні заходи через пандемію ковіду. 

Минулого тижня на ГРВІ захворіло близько 182 тисяч українців, це на 50% більше, у порівнянні з попереднім тижнем. Захворюваність на ковід зросла на понад 60%. 

"Цьогоріч епідсезон може бути більш інтенсивним, із реєстрацією більше 100 тис. хворих на тиждень. Це пов’язано з уже підтвердженою циркуляцією штаму "Дельта", який є більш контагіозним та спричиняє важчий перебіг захворювання. Тому пік захворюваності очікується раніше — у жовтні-листопаді, зважаючи на поточні тенденції захворюваності. Минулого року й під час весняної хвилі такого росту захворюваності ми не спостерігали. А тому дуже важливо не розслаблятися і продовжувати носити маски, дотримуватися фізичної дистанції та інших протиепідемічних норм", — зазначила Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду ЦГЗ.

Що там по грипу?

Цьогоріч ВООЗ прогнозує циркуляцію наступних вірусів грипу:

  • вірус, подібний A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09;

  • вірус, подібний A/Cambodia/e0826360/2020 (H3N2);

  • вірус, подібний В/Washington/02/2019 (лінія B Victoria);

  • вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata).

Усі ці штами врахували у чотиривалентних вакцинах проти грипу, якими будуть щепити під час епідсезону. 

В асортименті будуть вакцини ДЖІСІ ФЛЮ КВАДРИВАЛЕНТ (Корея), ВАКСІГРИП ТЕТРА (Франція) й ІНФЛУВАК ТЕТРА (Нідерланди). За даними ЦГЗ, цьогоріч на приватному ринку очікується близько мільйона доз вакцин від грипу, але ця цифра збільшиться у випадку підвищеного попиту. 

Вакцинуватися можна впродовж усього сезону епідемії, але найкращий час - на його початку, десь у вересні-листопаді.

Вакцина від грипу + вакцина від ковід - чи варто поєднувати?

Але чи можна поєднувати вакцини від грипу і коронавірусу та з яким інтервалом? І чи можна їх зробити за 1 день? Ці питання ми поставили українським лікарям: епідеміологу Катерині Сояк та імунологу Олегу Назару

Чи можна комбінувати вакцини від ковіду та грипу і щепитися ними за 1 день?

Протипоказів немає - у вакцин різні "цілі" в організмі. Одна формує свій імунітет, інша - свій. Якщо людина просто побоюється вводити їх разом, можна розділити у часі з певним інтервалом. Але можна робити і за один раз.

Умовно, ввели тобі Файзер чи Короновак, ти посидів 15-20 хвилин, все ок - можна йти в інший кабінет на вакцинацію від грипу. Втім, наполягати на тому, щоб кололи одразу - немає жодного сенсу. Якщо людина хоче - хай розділяє.

Усі ми знаємо, що після вакцинації протягом кількох днів можливі побічні ефекти у вигляді грипозного стану. Чи можуть побічні ефекти від двох вакцин, введених без інтервалу, поєднатися?

Так, може бути комбінація побічних реакцій. Але знову таки, протипоказів до цього немає. 

Єдиний нюанс: потім буде проблематично розібратися, від якої саме вакцини виникли побічні ефекти. 

Ви рекомендуєте вакцинуватися і від ковіду, і від грипу?

Можна робити вакцинації в один день, можна у різні, але у будь-якому випадку зробити їх необхідно. 

Вакцинацію від грипу стовідсотково треба робити пацієнтам з "ковідної" групи ризику, адже насправді групи ризику там однакові. Це і доросле населення, тому що вони тяжче переносять усі пневмонії, і люди, робота яких пов'язана з постійними контактами із іншими. Продавці, вчителі, медики, поліцейські, тощо.

Про грип у нас нині всі забули, але від його ускладнень також помирає чимало людей. 

Чи можна комбінувати вакцини від грипу та ковіду?

Можна, але є нюанси з термінами введення. Після вакцинації організм починає напрацьовувати антитіла. Цей процес займає від 3 днів до 2-3 тижнів.
Тобто, ми можемо вколоти кілька вакцин одразу, поки ще немає оцих антитіл, або через 3 тижні-місяць. 

Якщо людина не хоче колоти вакцини і від ковіду, і від грипу в один день, це можна зробити протягом 3-4 днів. Далі (і до місяця - ред.) - вже не бажано, бо знизиться результативність. 

Усі збудники можуть мати між собою перехресну реактивність. Білок вірусу складається з амінокислот. Амінокислот мало, вони в різних комбінаціях формують оці білкові молекули. 

Ну і ще момент: коли ми вводимо наступну вакцину,  може бути більш важкий перебіг або ж підвищений ризик розвитку поствакцинальних побічних реакцій. Тобто, або колете одразу, або з різницею у кілька днів, або через місяць.

Питання в тому, що люди нині дуже зайняті, і часу ходити на купу щеплень у них немає. Тож краще вже впхнути дві вакцинації в один день. 

Ви рекомендуєте вакцинуватися і від ковіду, і від грипу?

Абсолютно. По-перше бачте, яка погода. Мряка, сиро, волого. У таку погоду слизова оболонка стає більш вразливою для проникнення різноманітних збудників інфекцій. Завжди у такий час ми бачимо спалах сезонних респіраторних інфекцій. 

У нас є наказ про проведення профілактичних щеплень, і там чітко визначений контингент, який має бути щеплений першочергово в умовах епідемії. Під цей наказ ми можемо підігнати і грип, і ковід. Контингент - медпрацівники, працівники освіти, силових відомств - ті, хто постійно знаходяться у контакті з іншими людьми і ті, хто перебуває у замкнутих приміщеннях: дім дитини, будинки для літніх тощо.

Від грипу також помирає дуже багато людей. Летальність від грипозної пневмонії теж висока, і клініка там схожа. 

Чи може вакцинація від грипу чи ковіду якось вплинути на опірність імунної системи іншим вірусам загалом?

Будь-яка вакцинація - це потужна імуностимуляція. Вакцина збуджує імунітет загалом, особливо оці неспецифічні фактори захисту, які мають опиратися інфекціям. Сучасні вакцини, які вводять кількома дозами, вважаються слабкими імуногенами, але загалом вважається, що коли ми вакцинувалися, то активність нашого імунітету загалом на кілька днів підвищилась. Але це лише кілька днів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme