Україна після карантину: Постапокаліптичний прогноз

Карантин, до якого українській владі довелося вдатися, аби зупинити темпи поширення коронавірусу, можливо, спрацює. Але крім позитивних наслідків, що полягатимуть у тому, що тисячі українців зі слабким здоров’ям не захворіють на COVID-19, можуть бути і фатальні – для економіки, суспільства, тощо

Україна після карантину: Постапокаліптич…

Журналісти Depo.ua спробували змоделювати перспективи за найпесимістичнішим сценарієм. Одразу зазначимо – це припущення, засновані на моніторингу поточної ситуації. І будемо сподіватися, що жодне з них не справдиться.

Але хто попереджений - той озброєний.

Соціальна сфера

Рівень побутового алкоголізму збільшиться. Якщо раніше ті, хто любить хильнути чарку, шукали для цього якийсь привід, то тепер і не треба. Карантин, вдома нудно і нема чим зайнятися. Безгрошів’я, в якому опинилися люди через масові звільнення і безоплатні відпустки, також підштовхне багатьох до пиятики, причому вживати будуть найдешевший алкоголь.

Рівень домашнього насильства теж збільшиться. Ті, хто був схильний виміщати злість на домашніх, під впливом стресу чи алкоголю, зараз робитимуть це частіше. Це стосується як фізичного насильства так і психологічного терору.

Збільшиться кількість розлучень. Зачинені на кількох квадратних метрах подружжя, внаслідок стресу і необхідності постійно спілкуватися, не зможуть стримувати роздратування і сваритимуться частіше. Знову ж таки, на клімат в родині впливатиме те, що багато хто опинився без роботи, втратив значну частину зарплати і знаходиться в постійному стресі через відсутність чітких планів на майбутнє.

Стосунки з дітьми теж в багатьох значно зіпсуються. Раніше діти були в школі і садочку, тепер всю свою енергію вони спрямують на батьків. Ті, в свою чергу, не маючи можливості відпочити від постійної турботи і спілкування, і не маючи куди виплеснути роздратування і агресію, виплескуватимуть це на дітей. Крім того, на батьків звалилося ще й домашнє навчання, з яким одні не зможуть допомогти через брак знань (і це викличе падіння авторитету батьків), а інші навпаки почнуть проявляти гіперконтроль і гіперопіку.

Як наслідок – знизиться рівень освіти, адже вдома в дитини ще більше спокус відволіктися від уроків, ніж в школі. Та й не всі батьки зможуть забезпечити дитину засобами для онлайн-навчання, якісно перевірити домашнє завдання і допомогти розібратися в темі.

Збільшиться кількість незапланованих вагітностей. Залишившись вдома, пари почнуть більше займатися сексом, а враховуючи падіння доходів і ріст цін, на контрацепцію витрачатимуться далеко не всі.

Економіка

Значно постраждають всі підприємства, крім тих, що мають дозвіл працювати в період карантину. Після його закінчення близько половини підприємств так і не відкриються, бо не матимуть на це коштів. Близько половини з тих, що відкрилися, вимушені будуть зачинитися протягом року, адже купівельна спроможність населення різко впаде.

Найбільше постраждають маленькі підприємства, що займалися випуском не дешевих товарів та послуг не першої необхідності (породисті домашні тварини, крафтова косметика, делікатеси, аксесуари, одяг, масаж, індивідуальні тренування і уроки).

Сфера туризму, розваг, рекламний бізнес значно скоротяться і працівники вимушені будуть шукати роботу в інших галузях.

Зі сфери громадського харчування залишаться великі заклади, які годують людей за системою самообслуговування, мережеві заклади, можливо, культові місця. Маленькі кафе і ресторанчики в спальних районах чекає банкрутство і закриття. Їхні колишні клієнти тепер їстимуть вдома.

На решту підприємств чекають подальші скорочення персоналу, перехід на аутсорс, переїзд в більш дешеві орендовані приміщення, погіршення умов роботи. Економити будуть на всьому.

Кількість безробітних в Україні виросте ще приблизно вполовину, по відношенню до нинішньої. Вже зараз відомо, що через карантин кожен 10 українець залишився без роботи. 38% дорослих українців заявили про зменшення регулярного доходу родини унаслідок епідемії коронавірусу, 16% - про повну втрату доходу, 14% - про втрату роботи. Загалом 60% українців назвали щонайменше один вид фінансових втрат. 

З часом ці показники ростимуть, адже все більше підприємств вимушені ухвалювати кризові рішення.

По закінченню карантину рівень безробіття ще довгі роки буде офіційно високим, адже збільшиться кількість неофіційно оформлених працівників. Значно виросте і кількість фопів – підприємства почнуть ще активніше уникати податків. Це призведе до катастрофічно низьких надходжень до бюджету.

На цьому фоні процвітатимуть ломбарди, обмінники і сумнівні кредитні установи.

Ринок нерухомості обвалиться через неможливість виплачувати іпотеку, інвестувати в будівництво і сплачувати оренду, а також через зростання долара.

Без заробітку залишаться ті, хто здавав в оренду нежитлові приміщення і квартири – підприємства все частіше переводитимуть співробітників на роботу з дому, орендарі квартир і кімнат повернуться в свої рідні міста і селища, адже нема роботи – нема і за що винаймати житло.

Армію безробітних поповнять і ті, хто раніше працював за кордоном. Країни ЄС закриють свої кордони для заробітчан з України, адже в них ситуація з безробіттям також буде важкою. Росія навпаки може не зробити цього і кількість працівників-нелегалів з України в Москві збільшиться.

Гривня продовжить обвалюватися. Ціни на всі товари поступово виростуть мінімум на третину. Ціни на комуналку, проїзд в громадському транспорті поступово підвищуватимуть до такого ж показника. Натомість вразливим категоріям населення будуть запропоновані адресні пільги.

Виросте заборгованість за комунальні платежі, почнеться відключення електрики, гарячої води, проблеми з дератизацією і вивозом сміття.

Міжнародні стосунки

У випадку, якщо намагання української влади ухвалити "антиколомойський" закон про повернення банків, а також відкрити ринок землі (проголосований закон можуть осуаржити в Конституційному суді) не матимуть бажаного результату і МВФ так і не дасть грошей, почнеться дефолт. За умови повної відсутності міжнародних кредитів, українська влада все частіше розглядатиме варіант позики з Росії. Можливо – в обмін на деякі поступки в Криму і на Донбасі.

Охорона здоров’я

Кількість медичних працівників в Україні, внаслідок епідемії коронавірусу скоротиться – персонал масово звільнюватиметься з роботи, щоб не ризикувати життям. За найгіршим сценарієм, близько 10% профільних медиків ми втратимо через неналежний захист від захворювання коронавірусом.

Загальний стан здоров’я нації значно погіршиться. Цьому сприятиме рівень загальної тривожності, яка призводитиме до зловживання алкоголем, тютюном, переїданням, безконтрольного прийому ліків та розвитку психічних хвороб.

Кількість людей з ожирінням, діабетом другого типу, алкогольною залежністю, депресіями і захворюваннями ЖКТ виросте в рази.

Збільшиться кількість тривожних розладів в дітей і самогубств серед дорослих.

Кримінал

А отут навпаки буде розквіт. В усі часи безробіття призводило до росту рівня злочинності. Збільшиться кількість вуличних пограбувань (гоп-стоп), крадіжок з припаркованих на вулиці машин і угону машин. Буде більше випадків хуліганства і більш тяжких злочинів, скоєних групою осіб напідпитку. Соціальне становище призведе до більш активного втягування у злочинну діяльність неповнолітніх. Ходити по вулицях в темний час стане небезпечним.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme