Тиловик Міноборони: про кашу з черв'яками, алкоголь і загиблих кухарів

Заступник начальника Центрального управління продзабезпечення Збройних сил України Микола Куклюк розповів ДеПо, скільки м'яса має виділятися бійцям АТО, як доставляють продукти у «гарячі точки» і звідки взялися черв'яки в солдатській каші

Валентина Емінова
Головний редактор
Тиловик Міноборони: про кашу з черв'якам…

ЛЬОДЯНИКИ ДЛЯ СВІЖОГО ПОДИХУ І ДВА ЯЙЦЯ У НЕДІЛЮ

Яке харчування має виділятися бійцям АТО? Бойовий раціон відрізняється від мирного часу?

- Військовий стан не введений, тому продовжуємо харчуватися за нормами мирного часу. Щоправда, додали 60 грамів печива, 110 г м'ясних консервів, 30 г сала і 40 г згущеного молока. У мирний час на добу військовослужбовцю має виділятися: 750 г хліба, 900 г овочів, з них 700 - картоплі, м'яса 200 г, 150 г риби, 15 г сиру і два яйця видаються в неділю.

А що, в інші дні не можна?

- (Сміється) Можна з'їсти і сто, але людина з користю для себе здатна перетравити тільки два на тиждень. Боєць АТО на добу з'їдає 5084 Ккал, що на 120% задовольняє потреби людини, що має високі фізичні і моральні навантаження. Вартість харчування на добу в середньому 38 грн 50 коп.

Але знаєте, таке враження, що раціон складали з принципу «шо дешевше»: картопля, хліб...

- 6 кг м'яса і 4,5 кг риби на людину на місяць - зараз в Україні не кожна сім'я може собі дозволити так харчуватися!

Плюс сухпайок. Ми його прозвали «зеленка»: на сніданок і вечерю - каша з м'ясом, на обід - тушонки 325 г, риба нормальна, не кілька, мед, розігрівач зі спиртовою таблеткою, кава, чай, галети «Похід» 300 грамів.

Їх же їсти не можна!

- Коли кашу перлову з тушонкою, і з ними вприкуску - нормально! Я їв. Спецназу і ПДВ ми ще в пайок родзинки і м'ятні цукерки додали.

Для свіжого подиху чи що?

- Вони попросили, щоб, сидячи в засідці, не видати себе кашлем. А раніше хлопці свій пайок продавали, йшли у магазин і купували ментолові льодяники, родзинки, горіхи.

Місцеві жителі підгодовують?

- Так, але ми до цього ставимося дуже акуратно, тому що одного разу принесли продукти, після яких весь блокпост заснув. Намагаємося у населення продукти не брати, тим паче що волонтери допомагають.

ЇЖУ БІЙЦЯМ ДОСТАВЛЯЮТЬ ЛІТАКОМ І ТАНКАМИ

І ті ж волонтери постійно говорять, що з поставками продовольства великі проблеми.

- Нам з 2006 року харчування організовують чотири підприємства. До АТО вони годували не більше 40 тис. осіб: закуповували продукти, готували, накривали на столи. А сьогодні - більше 140 тисяч, з них половина харчується у польових умовах, тому підприємства нам сьогодні тільки постачають продукти у базові частини.

Звідти ми розподіляємо харчування на блокпости. На дальніх є кухарі, мобільні кухні, їм завозять продукти, сухі брикети з супами. На ближні пости розвозимо готову їжу в термосах. Наприклад, 101-а бригада охорони генштабу у Дебальцевому їздить за продуктами на БТРах, а донецький аеропорт - на танках.

У «анклави» доставляли вертольотами, а коли по них стали стріляти з ПЗРК - скидали ящики з продовольством і водою. Наприклад, у Луганському аеропорту борщовий набір замовили, і ми їм скинули буряк, капусту.

Потім скидали продукти з літаків з висоти 7 км на парашутах, але у терористів з'явилися «Буки», які на висоті 10 км дістають - буває так, що продукти не доставиш ані літаком, ані БТРом!

Тобто ви не заперечуєте, що бійцям у гарячих точках цілодобово доводилося сидіти без їжі?

- У нас були проблеми з 24-ю бригадою, 72-ю, 79-ю, коли вони уздовж кордону витягнулися і їх практично відрізали. Продовольча колона виходить, її обстрілюють - і все, продукти не дійшли. І ми розуміємо, що хлопці там голодні, завантажуємо літак, а тут з'являється інформація, що в тому районі з ПЗРК стріляють. І літак теж не летить.

Але ми вдавалися до хитрощів. Волонтери переодягалися в казаків, стрічечки георгіївські чіпляли і теж везли наше продовольство бійцям.

А чому ви самі так не могли? Я розумію, що огидно...

- Не в тому річ. Бойовики загар від бронежилета або мозоль на пальці від курка відразу помічають. Ми з боку Росії продукти возили: коли були проблеми з забезпеченням однієї з механізованих бригад, на кордоні якраз утворилася тимчасово неконтрольована ділянка.

БЛИЗЬКО 200 КУХАРІВ ЗАГИНУЛИ І ОТРИМАЛИ ПОРАНЕННЯ

Хто може працювати у вас кухарем?

- Людина з освітою кухаря або офіціанта. Головне, щоб вона могла відрізнити морквину від цибулі, а готувати на польових кухнях навчимо за три-чотири дні.

І скільки у вас кухарів?

- Близько 980 та двісті осіб некомплект. З цих двохсот близько 5% відмовилися служити, а решта - поранені або вбиті. Кухар - це бойова професія: його підрозділ на передовій і він з ними.
Наприклад, у нас прапорщик у Краматорську виїжджав вночі за хлібом на завод на своєму «Жигулі», по цивільному. Місяць він так возив, але потім його хтось здав, у полоні пробув місяць. Його там, звичайно, били, але живим залишився і скоро назад їде в зону АТО.


ХЛІБ З ЦВІЛЛЮ БІЙЦІ НЕ ЇДЯТЬ, А ЖУРНАЛІСТАМ ПОКАЗУЮТЬ

Час від часу з фронту просочується інформація, що бійців годують пліснявим хлібом, кашею з хробаками. Вам відомі ці факти?

- Щодо черв'яків: у цій 17-й бригаді дві тисячі осіб на постачанні, випадок цей стався з військовослужбовцем 78 батальйону матзабезпечення, більше ніхто нічого такого не знайшов. Медики, оглянувши цього черв'ячка, сказали, що такі не водяться у крупі. Можна було його дістати, наприклад, з яблука. І ви повірте, коли не хочуть військовослужбовці їхати у зону АТО, вони до таких хитрощів доходять!

Тобто військовий кинув у свою тарілку черв'яка, щоб його додому відпустили?

- Я нікого не звинувачую, але випадки бувають різні. Щодо хліба: на полігон «Широкий лан» (у районі Слов'янська, - ред.) хліба привозили занадто багато, і заступник по тилу 30-ї бригади попросив замість нього булочки з варенням. Ми замінили, але два дні вони хліб ще отримували по-старому і надлишок ховали у причіп-склад. А коли його дістали запліснявілий, то журналістам показали: ось, дивіться, яким хлібом нас годують.

ЗАМІСТЬ ФРОНТОВИХ СТА ГРАМІВ - ЧАШКА КАВИ І МЕД

Як ви придумали пайок «зеленка»? Раніше ж були коробочки, загорнені у фольгу.

- Ми його затвердили у грудні, коли вже був Майдан, і почали випускати у травні. Коштує він близько 55-60 грн.

До 2002 року їли сухпаї радянського зразка. Потім з'явилися ті коробки, про які ви говорите. В них було сто грамів м'ясних консервів, кілька в томаті, чай - на вигляд як цукор, підсмажений на сковорідці. Напій з нього не можна вважати чаєм.


А тепер можете запитати, як вам «зеленка», і будь-хто скаже, що дуже добре.

Ми ще хочемо додати арахісову пасту, плавлений сир, мед у тюбиках - ми його в 2012 році випробували на навчаннях і тепер думаємо додати у пайок. Тоді один такий тюбик коштував 4 грн. Плануємо додати у індивідуальні пайки супи, збільшимо кількість кави до трьох порцій. Американський пайок коштує 120 грн на один прийом їжі, а ми б зробили добовий за 120 грн.

А ось завжди було цікаво, зараз фронтові сто грамів не планують повернути?

- Дозволяється тільки підводникам: плодово-ягідне 100 грамів на день. Для решти алкоголь заборонений, та й самі хлопці розуміють, що сто грамів випив - і вже двоїться у очах.


БІЙЦІ АТО: ПАЙОК? МИ ПРО НЬОГО ЧУЛИ, СМАЧНИЙ, МАБУТЬ
Поспілкувавшись з офіцером-тиловиком, ДеПо розпитав бійців АТО, як з харчуванням у їхніх частинах.

Олег, офіцер 39 батальйону територіальної оборони, що вирвався з «іловайського котла»:

«Варили каші, макарони, супи і борщі з тушонки. Свіжого м'яса і риби не давали - взагалі через відсутність холодильників нічого що швидко псується не брали. Якість їжі хороша, і кількість достатня. Я об'їжджав блокпости і не пам'ятаю, щоб скаржилися. Хліб іноді був не дуже свіжий, бо його привозили на кілька днів. Зате під Старобешевим нам давали дивовижні булочки. На пайок - тушонка, кілька в томаті (у військах її прозвали «червона риба» - ред.) і ще, здається, ставриду. А сухпайків з медом і кави я ніколи не бачив».

Євген М., з батальйону «Айдар»:

«Нас забезпечують волонтери та близькі люди. А Міноборони дає тільки тупі накази».

Ігор Рицько, начальник штабу «Айдару»:

«Ми харчуємося тільки за рахунок допомоги волонтерів».

Андрій Дудко, військовослужбовець ЗС України (його підрозділ стоїть у Херсонській області на кордоні з Кримом):

«Харчування хороше. Гаряче готує кухня. Є можливість взяти сухпай на виїзд, але не «зеленку», а консерви і галети зі складу, плюс консервація і цукерки від волонтерів і місцевих жителів. Про новий сухпай я тільки чув».

Сергій В, служить у сухопутних військах (його бригада стоїть то у Донецьку, то в Луганську):

«Здебільшого ми їмо консерви, якщо є вільний час - варимо з них кашу або суп. Але переважно їмо всухом'ятку, бо кухаря у нас немає».

Олександр Ф., морпіх:

«Фірма, яка нас годує, робить це жахливо! Люди отруюються часто, їсти неможливо взагалі. Навіть у їдальні запах смітника. А в іншій частині добре годують, причому з тих же продуктів - там дівчатка готують, а до нас привозять все вже готове. Заступаючи на блокпост, отримуємо: 200 г кільки в томаті, дві банки гречки з тушонкою і буханку хліба на трьох на добу. А ще пацани в зоні АТО вранці росу збирають, щоб попити».

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme