Какао, мед і послуги: Які торгові відносини розвиватимуть Трамп із Зеленським

Президент США Дональд Трамп під час зустрічі із Зеленським наголосив на важливості збільшення товарообігу між США та Україною

Какао, мед і послуги: Які торгові віднос…

"У вас дуже талановиті люди, якщо говорити про виробництво, про справи, які вони роблять. Ми з вами торгуємо, але маємо торгувати з вами набагато більше", – зазначив американський лідер. 

Український президент наголосив, що Україна зацікавлена не стільки у допомозі, скільки у спільних проєктах. 

"Ми готові, якщо ви готові нам допомогти, давайте займатися бізнесом, у нас є багато інвестиційних пропозицій", - заявив Володимир Зеленський.

Сайт Depo.ua вирішив нагадати вам, які торгово-економічні зв’язки пов’язують Україну та США.

За останні п'ять років експорт із України до США демонстрував різні показники. У 2014 році вітчизняні експортери вивезли товарів на $ 667,9млн, у 2015-2016 обсяги впали на 36% (у 2016 р. цей показник становив $ 426,5 млн), а вже у 2017 році  цифра майже помножилася на 2 – до $ 828,1 млн. У 2018-му товарів з України експортували на 906,57 млн. доларів.

У листопаді того ж року вже експосол України в США Валерій Чалий в інтерв'ю "Укрінформу" відзначав, що істотний прогрес в нарощуванні експорту українських товарів в США припав саме на 2017 рік, і можливості України на території Штатів дуже значні: "Ми використовуємо свій потенціал торгівлі зі Штатами лише на третину".

І хоча український імпорт все ще перевищує експорт в США приблизно втричі, деякі показники надихають. 

Чим торгуємо?

За даними Держстату, у січні - жовтні 2018 року структура українського експорту у США виглядала наступним чином (у %)

Чорні метали – 64,7

Вироби з чорних металів – 12,3

Електричні машини –  3,2

Літальні апарати –  2,2

Какао і продукти з нього – 1,7

Тварини і рослинні жири і масла – 1,7

Руди, шлаки та зола – 1,4

Реактори ядерні, котли, машини – 1,4

Молоко, молокопродукти, яйця, мед –  1,1

Мідь і вироби з неї –  1,1

Деревина та вироби з неї – 0,9

Залізничні локомотиви м  0,7

Прилади та апарати оптичні, фотографічні – 0,7

Продукти неорганічної хімії –  0,6

Інше –  6,3

Цікаво, що основною позицією в харчовому експорті України є какао і продукти з нього. За 2018 рік українського шоколаду до Штатів було експортовано на $ 15,3 млн – це майже втричі більші показники за 2017 рік, і майже вшестеро – за показники 2014 року. Таким чином, американці у 2018-му стали у трійці лідерів серед споживачів українського шоколаду.

За перші місяці поточного року, імпорт українського меду в США суттєво збільшився. Так, за даними Державної фіскальної служби, за січень-лютий ми імпортували у країну мед на $1,96 млн, а це вдвічі більше за аналогічний період попереднього. 

Так, США навіть увійшло у ТОП-3 імпортери, пропустивши вперед лише Німеччину та Бельгію. 

Продаємо послуги

За даними Держстату, у січні - вересні 2018 року структура українського експорту послуг у США виглядала наступним чином (у %)

Телекомунікаційні, комп'ютерні та інформаційні послуги – 65,9

Транспортні послуги – 15,6

Ділові послуги – 10,4

Послуги, пов'язані з фінансовою діяльністю – 3,7

Послуги з ремонту й технічному обслуговуванню – 1,6

Послуги, пов'язані з подорожами – 1,3

Інші – 1,5

Експорт українських послуг до США поступово зростає.  Протягом січня-вересня 2018 року українці надали американцям послуг на $ 683,2 млн. При цьому лідером уже кілько років поспіль є IT-сфера: на неї припадає майже 66%.

Іноземні інвестиції

Тим часом в інтерв’ю для "Економічна правда" президент Pericles Global Advisory Ребвар Берзінджі зазначав, що мультимільярдні інвестиційні фонди готові вкладатися в Україну, але мають небезпідставні побоювання за свої гроші.

"Кілька кварталів поспіль Україна прискорювала зростання ВВП. Є прогноз, що він буде в межах 4%. Інфляція опустилася до досить керованого рівня, платіжний баланс поліпшується, валютні запаси збільшуються. Тобто з точки зору макроекономічної перспективи України наближається до досить позитивної фази", – вважає Берзінджі.

За його словами, іноземні інвестори відповіли на це вливанням грошей, що також знайшло відображення у зміцненні української валюти.

Окрім того, за його словами, важливо, щоб в перші кілька місяців роботи нового уряду були зроблені конкретні дії щодо реалізації озвучених декларацій, адже якщо ринок побачить відсутність конкретних кроків, інвестори моментально відреагують на це негативом.

Також одним із  найважливіших моментів для великих інвестиційних фондів є довіра до судової системи в країні, а в України із цим проблеми.

"Це також є частиною скептицизму з їхнього боку: ти не можеш завести істотні гроші в країну, де немає жодної об'єктивної судової інстанції, до якої є повна довіра. Президент країни і його команда мають увагу і підтримку всього світу, але "медовий місяць" дуже короткий: кілька місяців для демонстрації правильних конкретних кроків", – зазначив Берзінджі.

В цілому, на його думку, інвестиції залучать судова реформа, приватизація, земельна реформа, інфраструктурні проєкти.

"Є чимало проєктів, механізми для залучення інвестицій в ці проєкти. Якщо їм дати зелене світло, це стане потужним вливанням в економіку", – упевнений Берзінджі.

Цікаво, що домовлятися про активнішу торгівлю між Україною та США – свого роду класика жанру для наших країн. 

Так, влітку 2018-го п'ятий президент України Петро Порошенко озвучив схожу домовленість із Дональдом Трампом.

"У США в мене відбулася зустріч з президентом Дональдом Трампом, міністром торгівлі, держсекретарем, де ми домовилися різко збільшити співпрацю зі Сполученими Штатами Америки. Сьогодні ми вже можемо сказати, що лише за останній рік обсяг нашої взаємної торгівлі і інвестицій зріс у чотири рази", - сказав він.

Тоді ж оприлюднив доволі оптимістичний результат співпраці – за рік інвестиції США в Україну зросли в чотири рази. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme