Що робити при отруєнні грибами: Корисні поради медиків, які допоможуть зберегти життя

Грибний сезон в Україні у розпалі, а значить – побільшало й випадків отруєння ними. Вважається, що отруєння грибами є одним з найважчих і у багатьох випадках призводить до смерті

Журналіст стрічки новин
Що робити при отруєнні грибами: Корисні…
Фото: depositphotos.com, колаж: Depo.ua

Фото: depositphotos.com, колаж: Depo.ua

За статистичними даними, 87% від загальної кількості отруєнь є отруєння свіжими дикорослими грибами, 13% – отруєння консервованими, сушеними та соленими грибами. Найбільш важко людина переносить отруєння блідою поганкою, а стається це дуже часто через недосвідченість. Грибники нерідко не можуть відрізнити її від сироїжок, парасольок, печериць, буває, що плутають з молодим білим грибом.

Лікарі стверджують, що достатньо однієї блідої поганки, щоб отруїти до 150 людей. Depo.ua з посиланням на поради фахівців Міністерства охорони здоров'я розповідає, які симптоми отруєння грибами, кому не можна їх їсти,  а також як надати першу допомогу при отруєнні.

Чому деякі гриби – отруйні?

Медики розповідають, що усі гриби вважаються специфічними продуктами, адже містять значну кількість азотистих речовин, зокрема білків, а також жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема фосфор). До їхнього складу входить клітковина хітин, яка майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті. Саме тому гриби й вважають важкою їжею.

гриби отруйні

Тяжкість отруєння грибами обумовлюється тим, що деякі їхні види містять отруйні сполуки, які вибірково діють на внутрішні органи. Вони вражають шлунково-кишковий тракт, центральну нервову систему, серцево-судинну систему, печінку та нирки. В Україні з двох тисяч видів грибів їстівними вважаються щонайбільше 500.

Як класифікують гриби відповідно до їхньої їстівності та отруйності

Заведено вважати, що до складу отруйних грибів входять речовини, які викликають отруєння у людини.

При обробці будь-якими способами безумовно отруйні гриби не втрачають своєї токсичності. Сюди відносять несправжні опеньки, мухомори, бліду поганку.

отруйний гриб мухомор

До умовно їстівних грибів відносять такі гриби, отруйні властивості яких зникають при  обробці – під час варіння, сушіння, соління. Це – вовнянки, чорні грузді, які виділяють їдкий сік, що руйнується при засолюванні. До групи умовно їстівних грибів також входять сморчки, строчки, сироїжки, валуй тощо.

Неїстівними грибами вважаються не отруйні, але такі, що мають неприємний смак або запах, який зберігається навіть при тривалій обробці (жовчний гриб, помилковий дощовик і ін.).

Кому не можна їсти гриби

Оскільки гриби вважаються специфічною їжею й вкрай важко перетравлюються, медики не рекомендують вживати їх жінкам у період вагітності й грудного вигодовування, дітям до 12 років, а також людям літнього віку.

отруйні гриби

Гриби потребують спеціальних ферментів для перетравлювання, які у дітей формуються лише в 12-13 років.

Однак і іншим потрібно бути обережними, аби не скуштувати отруйний гриб.

Як не отруїтися грибами: поради для тих, хто збирає й готує гриби самостійно

  • Не купуйте гриби на стихійних ринках, адже невідомо, де і коли вони були зібрані.

  • Відмовтеся від споживання дикорослих грибів. Краще замініть їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються в торговельній мережі.

  • Під час збирання уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки. Також збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими. Прийшовши додому, ще раз обов'язково перевірте кожен гриб, сумнівні – викиньте.

гриби

  • Утримайтесь від збирання занадто молодих чи старих грибів, адже їх легко переплутати з отруйними. 

  • Не зрізайте гриби, які ростуть поблизу трас, промислових підприємств чи забруднених територій. Вони вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.

  • Не йдіть по гриби в посушливу погоду. В цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.

  • Не куштуйте сирі гриби. А після збирання їх треба готувати обов'язково протягом першої доби.

  • Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу у свіжій підсоленій воді не менше 30 хвилин.

  • Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше як добу.

Які симптоми отруєння грибами

Медики наголошують, що перші ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через півгодини після споживання, так і протягом кількох днів. Якщо є хоч один з цих симптомів, негайно викликайте "швидку". Не сподівайтеся, що все минеться, бо це може ускладнити стан.

отруєння грибами

Починайте бити на сполох, якщо у вас чи ваших рідних після поїдання грибів виникли:

  • нудота;
  • блювота;
  • різкий біль у животі;
  • діарея;
  • запаморочення;
  • задуха;
  • підвищення температури тіла;
  • зниження пульсу;
  • судоми;
  • відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);
  • марення, поява галюцинацій.

Що робити, якщо отруївся грибами: перша допомога

При отруєнні грибами зволікати не можна. Потрібно обов'язково вжити заходів, які допоможуть полегшити протікання отруєння та якнайшвидше нейтралізувати шкідливий вплив грибів.

перша допомога при отруєнні грибами

  1. Обов'язково викличте "швидку допомогу" й приступайте до екстрених методів очищення організму.

  2. Промийте шлунок простою водою чи прийміть сорбенти (найменша ефективна доза активованого вугілля – 0,5 г/кг маси тіла).

  3. Пийте багато рідини – води, підсоленої води або прохолодного чаю. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.

При отруєнні грибами заборонено вживати алкоголь, молочні та кисломолочні продукти і загалом будь-яку їжу – це може прискорити всмоктування токсинів.

Важливо також не займатися самолікуванням, адже це може коштувати життя. Медики рекомендують не викидати залишки грибів або грибних страв, а віддати їх на лабораторне їх дослідження, яке допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme